Kahve Karaciğer Hastalığı Riskini %70 Oranında Düşürebilir

Kahve severleri oldukça fazla mutlu edecek bir haberimiz var. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi tarafından yapılan son araştırmalarda kafein güvenliği konusunda bir inceleme gerçekleştirildi. Bu incelemeye göre günde 3 ile 5 bardak kadar kahve tüketiminin karaciğer hastalıklarının gelişme riskini %65 oranında azaltabileceği ortaya kondu.

Bu bilgi son zamanlarda kahve ve kafein tüketiminin karaciğer üzerindeki etkileri konusunda bir rapor yayınlayan Kahve Bilimi Enstitüsü (ISIC) tarafından yayınlandı. Araştırma düzenli olarak kahve tüketenlerin karaciğer kanseri geliştirme olasılıklarının %40 oranında ve siroza yakalanma risklerinin %25 ile %70 oranında daha düşük olduğunu ortaya koydu.

Şu anda, kronik karaciğer rahatsızlığı ile yaşayan kabaca 29 milyon Avrupalı var. Çoğu bu hastalığın henüz herhangi bir belirtisi olmaması sebebiyle hasta olduklarının bile farkında değil. Hepatit, siroz, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı ve hepatosellüler kanser gibi bir dizi durumu kapsayan kronik karaciğer hastalığı, Avrupa Birliğinde beşinci ölüm nedeni.

UniversityCollegeLondon’dan kıdemli danışman Graeme Alexander, “Karaciğer hastalığı Avrupa’da yükselişte. Bu nedenle dünyanın en popüler içeceklerinden biri olan kahvenin ve diyetin hastalığı nasıl etkilediğini anlamamız önemli” dedi.

Araştırmalar, kahvenin karaciğer hastalıkları riskini azaltabileceğini açıkça ortaya koyuyor. Kahve’nin karaciğer hastalık riskini neden azalttığı bilinmediği halde, mevcut veriler kahve içicilerinin, gama-glutamiltransferaz (GGT) ve alanintransaminaz (ALT) karaciğer enzim düzeylerini önemli ölçüde düşük olduğunu ortaya koyuyor. Bu keşif daha fazla araştırma ve bulgunun ortaya çıkarılmasına ihtiyaç duyuyor.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Dünyanın En Büyük Asal Sayısı Rekoru Kırıldı

    NASA Şubat Ayında Dünya’ya Yaklaşacak Olan Bir Asteroidi Potansiyel Tehlike Sınıfına Aldı