Kanser Riskini Arttıran 7 İlginç Şey

Garip Bağlantılar: Kanser riskinden korunmak için dikkat etmemiz gereken temel şeyleri hepimiz biliyoruz: Sigara içmeyin, güneş kremi sürün. Bunun yanında kırmızı et tüketimini azaltmak, HPV aşısı olmak ve mümkünse hava kirliliğinden kaçınmak gibi şeyleri yaparak kanser için diğer birkaç risk faktöründen kaçınabilirsiniz.

Ancak kanser riskini arttırabilecek bazı şeyler daha az dikkat çekiyor. Ulusal Kanser Enstitüsü, ABD’deki 1,7 milyon kişiye 2018’de kanser teşhisi konacağını ve ABD’deki insanların yüzde 38’inin yaşamları boyunca kanser olacağını tahmin ediyor.

Kanser riskinizi arttırabilecek yedi garip şeye göz atacağız — buna ek olarak muhtemelen endişelenmenize gerek olmayan bir şeye.

SICAK ÇAY

Çay yudumlamak stresi yenmek için sağlıklı bir yolu gibi gelebilir ve yeşil çay içmek kanser riskini azaltabilir. Ama önce bardağınızın soğuduğundan emin olun. 2018 ’de Çin ‘de yapılan bir araştırmaya göre aşırı derecede sıcak çay içmek, yemek borusu kanseri riskini artırabilir.

Araştırma yaklaşık 450.000 kişiyle yapıldı ve araştırmacılar genellikle “aşırı sıcak” çay içtiklerini ve tütün içip aşırı alkol tükettiklerini söyleyenlerin, bu üçünden hiçbirini yapmayan insanlardan beş kat daha fazla yemek borusu kanserine yakalanma riskine sahip olduğunu buldu.

Araştırmacılar, çayın aşırı sıcaklığının yemek borusunun iç yüzeyine zarar verebileceğini, duman ve alkolün verdiği zararı artırabileceğini belirtti.

HAREKETSİZ KALMAK

Kanser riskini azaltmanın bir yolu da hareket etmektir. Daha yüksek fiziksel aktivite seviyeleri, akciğer, kolon ve m∈m∈ kanserleri de dahil olmak üzere en yaygın kanserlerden bazılarına yakalanma riskini azaltır.

Yapılan bir çalışma, egzersiz yapmanın herhangi bir kanser türüne yakalanma riskini yüzde 7 azalttığını buldu. Araştırmacılar, egzersiz yapmanın kanser riskini nasıl azalttığının tam olarak belli olmadığını belirtti.

Yine de, birçok insan egzersiz ve kanser riskinin azalması arasındaki bağlantının farkında değil gibi görünüyor: 2018 tarihli bir araştırmada, ankete katılan yetişkinlerin yalnızca yüzde 3’ünün bu riski azaltmanın egzersizin yararlarından biri olduğunu gösterdiği görülmüştür.

Araştırmacılar, egzersiz ve kanser arasındaki bağlantı hakkındaki bilincin artmasının, kanser oranlarını azaltma çabalarının bir hedefi olabileceğini belirtti.

UZUN OLMAK

Daha uzun boylu kişilerin, daha kısa olanlardan daha fazla kanser olma olasılığı vardır.2018 yılında yapılan bir çalışmada, boydaki fazladan her 10 santimetre (4 inç)uzunluk için kanser riskinin yüzde 10 arttığı bulundu.

Bilim adamları, 1950’lerde boy ve kanser arasındaki bağlantıyı keşfettiler, araştırmacılar daha uzun boylu olmanın, bir kişinin kanser riskini nasıl etkileyebileceği tam olarak net olmasa da, basit olarak uzun boylu kişilerin vücutlarında daha fazla hücre bulunması ve buna bağlı olarakdaha fazla kanserli hücre oluşma ihtimalinin olması düşünülebilir.

Daha önceki bir çalışmada, menopoz sonrası kadınların boyununher 4 inç arttığında kanser riskinde yüzde 13 artış olduğu bulundu. İlginçtir ki, 2016’daki bir çalışma, daha uzun bacaklar ve insanların kolon kanserine yakalanma riski arasında bir bağlantı buldu. Kolon kanseri araştırmasının araştırmacıları, vücuttaki büyüme faktörlerinin seviyesinin bu bağlantıda bir rol oynayabileceğini söyledi.

IZGARA DUMANI

Piknikler göründüğü kadar masum değil. 2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre, ızgaraya yakın oturanlar, polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH’lar) denilen artan miktarda zararlı kimyasalları derileri yoluyla emebilirler.

Bu kimyasallar odun veya odun kömürünün yanmasıyla açığa çıkan, kanserojen veya kansere neden olan maddeler olarak bilinir.

Araştırmacılar, insanların derileri yoluyla emdikleri PAH seviyesinin, ızgara et yiyerek maruz kaldıklarından daha düşük olduğunu belirtti.

Ancak yine de insanların tenleriyle emdikleri PAH seviyesinin duman soluyarak aldıklarından daha yüksek olduğunu tespit ettiler. Araştırmacılara göre, ızgara yaparken örtünerek korunmak biraz yardımcı olabilir. İnsanların giysileri, kısa vadede ciltten emilen PAH seviyesini düşürebilir.

GŌĞŪS İMPLANTLARI

2018 senesinde yapılan bir araştırmaya göre, belli bir tip m∈m∈ implantı olan kadınlar nadir görülen bir anaplastik büyük hücreli lenfoma (ALCL) riski ile karşı karşıya kalabilirler. Bu kanser türü bir m∈m∈ kanseri değildir; lenfomalar, bağışıklık sisteminin hücrelerinden kaynaklanan kanserlerdir.

Araştırmacılar, çalışmadaki kadınlar arasında, pürüzsüz yüzeyli değil de dokulu olan m∈m∈ implantları bulunanların ALCL riskinin daha yüksek olduğunu belirtti. Yine de bu kanserin genel riski, implant olan kadınlarda bile çok düşük.

Araştırmacılar, m∈m∈ implantı alan her 7.000 kadın için 1’den 75 yaşına kadar m∈m∈de ALCL geliştirmeye devam edeceğini hesapladı. Bağlantının nedeni tam olarak açık olmasa da, implantların artan iltihabı tetiklemesi muhtemel. Araştırmacılar, m∈m∈ dokusunda zaman içinde kansere neden olabilecek doku bulduklarını söyledi.

ALKOL

Sağlık için bir kadeh kaldırmak pek iyi bir fikir olmayabilir. Araştırmacılar, Amerikan Klinik Onkoloji Derneği ‘nin 2018 tarihli bir açıklamasına göre, dünya genelinde yıllık yeni kanser vakalarının yüzde 5’inin ve yıllık kanser ölümlerinin yüzde 6 ‘sının doğrudan alkolden kaynaklandığını tahmin ediyorlar. Alkol, m∈m∈, kolorektal, özofagus ve karaciğer kanseri risklerinin yanı sıra ağız ve boğaz kanseri ile bağlantılıdır.

Aşırı tüketimin genellikle daha yüksek kanser riski ile bağlantılı olmasına rağmen, araştırmalar, hafif veya orta derecede alkol almanın bile insanların kanser riskini artırabileceğini gösteriyor. Araştırmacılar yakın zamanda alkolün kanser riskini nasıl arttırdığına dair bir fikri destekleyen kanıtlar buldular.

Fareler üzerinde yapılan 2018 tarihli bir araştırma, vücutta alkolün parçalanmasının, kan kök hücrelerinin DNA ‘sına zarar verebilecek ve kansere neden olabilecek bir kimyasalı açığa çıkardığını buldu.

AŞIRI KİLO

2017 yılında yapılan bir çalışma, yüksek vücut ağırlığının bir düzine kadar kanser türüne yakalanma riskini artırabileceğini göstermiştir. Çalışmada aşırı kilolu veya obez olan kişilerde, normal kilo aralığında olan kişilere kıyasla yemek borusu, mide, karaciğer ve böbrek kanseri riskini neredeyse iki katına çıktığı görülmüştür.

Raporda, fazla kilolu veya obez olan kişilerin daha yüksek seviyede inflamasyon seviyeleri barındırabildiğini ve böylece kanser riskinin arttırıldığı belirtildi. Veya araştırmacılar, hücre büyümesine bağlı yüksek seviyelerde hormon artış riskinin arkasında olabileceğini belirtti. Veya araştırmacılar, hücre büyümesine bağlı yüksek seviyelerde hormon artış riskinin arkasında olabileceğini belirtti.

Öte yandan araştırmacılar, hücre büyümesine bağlı yüksek seviyelerde hormon artışının yüksek kanser riskiyle ilişkili olabileceğini belirtti. 2017 yılında yapılan bir çalışmada, düşük vücut ağırlığı da dahil olmak üzere sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürenlerin, daha az sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürenlere göre daha düşük kanser riski barındırdığı bulundu.

KANSERLE İLİŞKİSİ OLMAYAN 1 ŞEY

Yine de, baktığınız her yerde, kansere neden olabilecek bir şey görüyorsanız, bu konuda rahat edersiniz: Araştırma, cep telefonlarından gelen elektromanyetik sinyaller ile insanların kanser riski arasında bir bağlantı olmadığını gösteriyor.

2018 yılında yayınlanan 10 yıllık bir çalışmada araştırmacılar, çok yüksek seviyelerde radyo frekansı radyasyonunun laboratuvar farelerinde kanser oranları üzerindeki etkilerini araştırmışlardır. İnsanların cep telefonu kullanırken maruz kaldıkları radyasyon seviyelerinin insan sağlığına zararlı olduğuna dair bir kanıt bulunamadı.

Çeviri: Kaan Berke TÜRKER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Geceleri 6,5 Saatten Fazla Uyumak Bilişsel Gerilemeyle İlişkilendiriliyor

6,5 Saatten Fazla Uyumak Bilişsel Gerilemeyle İlişkilendiriliyor

Yeni bir sistem ile artık insan beynindeki düşünceleri duyabileceğiz