Stres İle Baş Etmek İçin Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 10 Yol!

Sakinleştiricileri unutun, Stres ile baş etmek için bilime  dayalı bu teknikler vücudunuzu ve beyninizi günlük hayatın karmaşasından korumanıza stres seviyenizi düşürmeye yardım edecek. İşte sizler için hazırladığımız Stres ile baş etmek için bilimsel olarak kanıtlanmış 10 yol

1. Kontrolü Ele Alın

“Neler olabileceği konusunda kontrol sahibi olduğumuzu algılamak, zorlu durumlarla başa çıkabilmemiz için çok önemli bir yoldur” diyor stres uzmanı Prof. MarcJones
ve ekliyor “İnsalar genellikle iş görüşmelerine kendilerine ne sorulacağını düşünerek giderler, orada neler anlatacaklarını düşünerek değil”.

Bunun yerine, düşünün: Burada neyi kontrol edebilirim?
Kontrol edebileceğiniz basit şeyler arayın, içeri nasıl gireceğinizi veya nasıl özgüvenli görüneceğinizi. Bu tamamiyle kendimize stresle başa çıkabilmemizi sağlayacak şeyler yaratmakla ilgili.
Araştırmalar, olaylara bu şekilde mental açıdan farklı bakmanın stresle başa çıkma konusunda, insanlara gerçekten çok yardımcı olduğunu söylüyor. Jones’un Staffordshire Üniversitesi’ndeki ekibi, bir tırmanma görevinin katılımcılara sözlü olarak tarif edilme şeklinin, mücadeleye yaklaşma şeklini önemli ölçüde değiştirdiğini buldu: durumu kontrol ettikleri açıkça belirtilmişse, çok daha iyisini yaptılar.

stres
Stres İle Baş Etmek İçin Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 10 Yol!

2. İhtimalleri Hesaplayın

Stres altındayken düşünce yapımızı değiştirmemizi sağlayacak başka teknikler de var. Örneğin, Pittsburgh Üniversitesi Fiziyatri Profesörü Frank Ghinassi, “her gün felaket senaryoları üretmek yerine aslında neyin yanlış gidebileceği ihtimallerini hesaplayın” diyor. Eğer gerçekleşmesi 10’da 1 ihtimalli bir olay için dikkatinizin ne kadarını vermeniz gerekiyor?

3. Kuruyemiş ve Meyve Tüketin

Stresli günlerde biraz meyve ve kuruyemiş tüketmek, stresinizi ve vücudunuza vereceği zararları azaltabilir. Yapılan son testler yabanmersininin hayvanlar üzerinde ki travma sonrası stres bozukluğunu azalttığını ve cevizin ise insanları strese hazırladığını gösterdi. Araştırmalara göre insanların diyetlerine ceviz veya ceviz yağı eklemek, kan basıncını düşürerek stresi azaltıyor.

4. Bisiklete Binin

stres
Stres ile baş etmek için bisiklete binin

Sıkıcı ama doğru; egzersiz yapmak stresi azaltır. Bu yıl Kanadalı araştırmacıların raporlarına göre işe giderken bisiklete binen insanlar işin ilk 45 dakikasında, araçla gelenlere göre çok daha az stres yaşıyorlar.

Başka bir çalışma ise sabah uyandığınızda ne kadar stresli hissettiğiniz, günün geri kalanını da o derecede etkiliyor. US Mayo Clinic’e göre egzersiz yapmak endorfin hormonu salgılanmasını sağlayarak, beynin sadece harekete odaklanmasını sağlıyor.

5. Kendinize Bir Köpek Alın

Köpekler biraz egzersiz yapmak ve dışarıya çıkmak için harika birer motive edici faktördürler. Ancak bazen özellikle de çocuklar için, bir stres kaynağına dönüşebilirler.

6. Bir Bardak Çay İçin

“Bir bardak çay alır mıydınız?” Sorusu aslında İngilizlerin bunalıma karşı verdikleri bir yanıttır. Ve bunun psikolojik destek almaktan daha etkili olduğuna dair bazı kanıtlar da mevcuttur. LondonCollegeUniversity araştırmasına göre, stresli bir işte çalışan insanların siyah çay içmesi daha kolay rahatlamalarına yardımcı oluyor ve kortizol seviyeleri ortalamaya göre daha hızlı normal seviyelere dönüyor.

Çayın içindeki hangi maddenin buna yardımcı olduğu hala anlaşılmış olmasa da,Portekizde fareler üzerinde yapılan bir araştırma çayın içinde bulunan düşük konsantrasyonlu kafeinin gerginliği azalttığını kanıtlamıştır.

7. Ormanlık Alanlarda Yürüyüşe Çıkın

Daha doğal ortamlarda yaşayan insanlarda kortizol ve stres seviyesi diğer ortamlarda yaşayan insanlara göre daha az. Şehrin göbeğinde yaşıyor olsanız bile sadece biraz orman havası almak size yardım edebilir. “Orman banyosu” adı verilen bir Japon araştırmasına göre ağaçlık alanlar kortizol seviyesini, kalp ritmini ve kan basıncını düzenlemeye yardımcı oluyor.

“Doğayla içli dışlı olmak stresle başa çıkmak için harika bir yol” diyor Jones.

8.Video Oyunları Oynayın

stres
Stres için video oyunları oynayın

Video oyunları sanılanın aksine bizleri hasta etmekten çok stresi azaltmaya yardımcı oluyor.
İlgili: Bilim İş Yerinde Video Oyunları Oynanmasının Stres Seviyesini Düşürdüğünü Kanıtladı
Central Florida Üniversitesi’ndeki bilişsel psikologlar, işçilerin kısa bir iş molası sırasında sessizce oturmaktan veya rehberli gevşemeye katılmaktan çok basit bir video oyunu oynamaktan daha fazla yarar sağladığını göstermiştir.

Bu, düzenli olarak bilgisayar oyunu oynayan askerlerin daha uzun süre hizmette olma ve fiziksel ve psikolojik streslerle daha iyi baş etme eğiliminde olduklarını gösteren çalışmalarla desteklenmektedir.

9. Evlenin

Araştırmalar, yalnız olmanız durumunda stresin daha da kötüleştiğini tespit etti. Diğer insanlarla, özellikle de sevdiklerinize ilgi çekmek, stresi önler ve kişisel bakış açınızdan kurtulmanıza yardımcı olur. Yıllar boyunca, araştırmalar evli insanların bekar, boşanmış veya dul insanlardan daha sağlıklı olduğunu ve şimdi bunun doğrudan düşük stres düzeyleriyle ilgili olduğuna dair kanıtlar olduğunu göstermiştir.

2017 yılında yayınlanan Carnegie Mellon Üniversitesi’ndeki araştırmalar, evli çiftlerin sürekli olarak stres hormonu kortizol seviyelerinin düşük olduğunu gösterdi. Araştırmalar asosyal insanların kan basıncı ve kortizol seviyelerinin normalin çok üzerinde olduğunu göstermiştir, yani başka insanalarla ilişki kurmak yardımcı olabilir.

10. Prebiyotik Tüketin

Prebiyotikler bağırsakta iyi bakteri üremesini destekleyen bileşiklerdir. Prebiyotiklerin yüksek olduğu besinler arasında enginar, hindiba, sarımsak, pırasa, soğan, kuşkonmaz, muz ve tam buğday bulunur.

Yeni hayvan araştırmaları, prebiyotik değeri yüksek yemekler yemenin, stres ve stres bozukluklarından iyileşme için gerekli olduğuna inanılan REM uykusunu uzattığını göstermiştir. Bu, diyetinizi sağlıklı tutmanın ve bağırsaklarınızı mutlu etmenin stresin tamponlanmasına yardımcı olduğunu gösteren diğer araştırmalarla bağlantılıdır.

British Medical Journal Open’ da 60.000 Avustralyalı ile yapılan yakın tarihli bir çalışmada, günde beş ila yedi porsiyon meyve ve sebze yiyenlerin, sıfır ila dört yiyenlere oranla yüzde 14 daha düşük stres riski olduğu tespit edildi.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Oğuzhan PEKGÜRLER

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    Beyin ve Kokular

    Beyin Hakkında Şimdiye Kadar Çözülmemiş 10 Gizem

    Farelere Verdiğimiz 10 İnsan Hastalığı