Kariyerinizi Yükseltmek Warren Buffett’ın Tavsiyesini Deneyin!

Kariyer Hedefinizi Yükseltmek İçin Warren Buffett’in Kariyer Tavsiyesini Deneyin. Birinden kariyer tavsiyesi almanız gerekirse, Warren Buffett dinlemek iyi bir seçenek olacaktır. W. Buffett, tüm zamanların en başarılı yatırımcılarından biri olarak görülüyor ve 76.8 milyar dolar servete sahip. Warren B. Kariyer ile ilgili tavsiyerinde her şeyin listelerle alakalı olduğunu söylüyor.

Ünlü milyardere göre kariyer başarınız iki ayrı listeyle ilgili. Scott Dinsmore’un raporuna göre Buffet’ın odağı en üst düzeye çıkarmak  ve hedeflere ulaşmaya yönelik iki liste stratajisinin arkasında bir hikaye bulunuyor.

Warren Buffett

Hikaye, Buffett’in 10 yıllık kişisel pilotu Mike Flint ile başlıyor. Flint patronuyla kariyer öncelikleri hakkında konuşurken,  Buffett onu durdurdu ve üç aşamalı bir egzersize yönlerdirdi.

  1. En iyi 25 kariyer hedefinizi yazın. Ya da yıllık ve haftalık gibi kısa süreli olarak da 25 hedef yazabilirsiniz.
  2. Yazdıklarınızı iyi bir şekilde gözden geçirin ve en önemli 5 hedefi daire içine alın.
  3. Daire içine aldığınız hedefler A listesi, diğer 20 hedef ise B listesi oluyor. Bu şekilde kendinize kısa bir öncelik listesi hazırladınız.

Dinsmore’a göre, Flint;

‘’B listesinde yer alan görevlerin hala önemli olduğunu bu yüzden uygun gördüğüm zaman aralıklı olarak onlara da çalışacağım. Acil değiller ama yine de onlara özel bir çaba göstermeyi planlıyorum’’ dedi.

Buffett; ‘’yanlış anladın, Mike. Daire içine almadığın her hedef senin için ne pahasına olursa olsun yapman gereken listen haline geldi.

Kariyerinizi Yükseltmek Warren Buffett’ıin Tavsiyesini Deneyin!

20 önemli kariyer hedefini beyninizden uzaklaştırıyorsunuz

Ne olursa olsun diğer yirmi hedef sen ilk beşinde başarılı olana kadar dikkat çekici olmamalıdır’’ şeklinde yanıtladı. Olumsuz şeyleri hayatınızdan çıkarmak(kesmek) –kötü insanlar, kötü alışkanlıklar, ev içi karmaşası- zor değildir. Önem verdiğimiz şeyleri hayatımızdan çıkarmak zordur.

Buffett’in iki listeli stratejisinde, 20 önemli kariyer hedefinizi beyninizden uzaklaştırıyorsunuz. Bu verimsiz görünebilir ancak çok önemli beş hedefe tamamen odaklanabilmek ve dikat dağınıklığını önlemek için yirmi hedefi ortadan kaldırmak yararlıdır.

James Clear’ın yazdığı gibi
‘’ İkincil önceliklere zaman ayırmak, amacına ulaşmış beş hedef yerine 20 yarı tamamlanmış hedeflerimizin olmasına neden olabilir.
Acımasızca diğerlerini ortadan kaldırın. Kendinizi odaklamaya zorlayın. Bir görevi tamamlayın.’’

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Nurhatun ÇETİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bilim İnsanları, Maymunlarda Bilinci Açıp Kapatabilmeyi Başardı! ‘Bilincin Açma/Kapama Düğmesi Bulundu’

Cerrahlar Beyninden Tümörü Alırken Keman Çalan Kadını İzleyin!