Kök Hücreler Beyne Enjekte Edilerek İnme İnenlerin Tekrar Yürümesi Sağlandı

Delik açmayı içeren cerrahi bir prosedürle beyne yerleştirilen kök hücreler tekerlekli sandalyeye bağlı inmeli hastaların yeniden yürüyebilme kabiliyeti kazanmalarını sağladı. Hastalarda meydana gelen bu büyük düzelmeye karşın bu konuyla ilgili çalışmalar devam edecek.

kok-hucreler-beyne-enjekte-edilerek-inme-inenlerin-tekrar-yurumesi-saglandi1

Stanford Üniversitesi’nde gerçekleştirilen çalışmada araştırmacılar tarafından kök hücreler doğrudan inme inen hastaların beynine enjekte edildi. Araştırmacılar elde edilen başarı karşısında şaşkına döndü. Bu keşif insan beyninde meydana gelen hasarın kalıcı ve geri döndürülemez olduğu fikrinin yeniden sorgulanmasını sağladı.

Araştırmada altı aydır inme inmiş olan 18 hasta seçildi. Bu hastalar iyileşmelerinin plato aşamasındaydı ve durumlarında ön görülebilir hiçbir gelişme sağlanamıyordu. Bu aşamada bulunan hastalar kollarını ve bacaklarını hareket ettirmede güçlük yaşıyorlardı. Bu hastaların beyinleri onarılamayacak seviyede hasar görmüştü ve bu nedenle tedavi sürecinden çıkarılacak hastalar arasında yer alıyorlardı. Araştırmayı yürüten cerrahlar hastaların kafataslarının çeşitli yerlerine delikler açtı ve kök hücreler bu deliklerden enjekte edildi. Prosedür hastaların bilinçli halde olmasını gerektiriyor. Prosedürü deneyen cerrahlar yöntemin beyin cerrahisi bakımından oldukça basit olduğunu söylüyorlar. Bu prosedür sonrasında hastalar aynı gün evlerine gönderildiler.

kok-hucreler-beyne-enjekte-edilerek-inme-inenlerin-tekrar-yurumesi-saglandi2

Gerçekleştirilen prosedür sonrası hastaların bazılarında baş ağrısı, bulantı ve kusma sorunları gözlendi. Prosedürün uygulandığı hastaların görme ve konuşma gibi motor testlerinin kontrolü ameliyattan bir, altı ve on iki ay sonra yapıldı. Bu testler sonrasında 18 hastanın 7 tanesi iyileşme kaydetti. Bu 7 hastanın iyileşme seviyeleri de oldukça yüksek orandaydı. Tedaviye dair çalışmalar sürdürülecek. Çalışmayla ilgili bazı bilim insanları hastaların plesebo etkisi yaşamış olabileceğini ifade ediyor.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Van Gölünde 3 Bin Yıllık Kale Bulundu

    Yıldızlararası Bir Ziyaretçi Olduğu Tespit Edilen Göktaşına Roket Gönderilmesi Planlanıyor