Mars’a Ne Kadar Sürede Gidilebilir?

Mars’a Ne Kadar Sürede Gidilebilir?

Kızıl gezegen olarak isimlendirilen Mars, dünyadan görülebilen en parlak cisimlerden bir tanesidir. Gece gökyüzüne bakan birisi Mars gezegenini çıplak gözle rahatlıkla görebilir. Her iki senede bir kez Mars ve Dünya birbirlerine en yakın konuma gelirler.
Bu duruma karşı konum ismi verilmektedir. Bu olduğu zaman Mars Dünya’ya 55.000.000 km civarında yaklaşmaktadır.
İlgili: Güneş sistemimizdeki gezegenler ve gezegenler sıralaması
Her iki seneden bir çeşitli ülkelerin uzay ajansları Mars’a uzay aracı gönderebilmek için bu yörüngesel değişimin avantajından faydalanmaktadır.
Bu yakınlaşmayla birlikte akıllara takılan soruların başında

Mars’a ne kadar sürede gidilebilir?

Sorusu gelmektedir.
marsa-ne-kadar-surede-gidilebilir (2)
Dünya’dan Mars’a yolculuk yapmak isteyen bir kişinin varış süresi fırlatma hızı, Dünya ve Mars’ın hizalanışı ve uzay aracının Mars’a ulaşabilmesi için gerekli olan yolculuk zamanını da katarak yaklaşık 150 ile 300 gün arasında değişmektedir.
Aslında yakılacak olan yakıtın fazla olması Mars’a gidiş hızlandıran faktörlerden bir tanesidir. Ama bu durum maliyetlerin ciddi oranda artması anlamını taşımaktadır.
marsa-ne-kadar-surede-gidilebilir-(1)
Dünya’dan Mars’a seyahat etmeyi ilk başaran mekik NASA’ya ait olan Mariner 4 mekiğiydi. Mekik 28 Kasım 1964 tarihinde Mars’a gönderilmek üzere fırlatılmıştır.
İlgili: Uzay Yolculuklarının Önündeki Çözmemiz Gereken En Büyük 10 Problem
28 Kasım 1964’te fırlatılan mekik 14 Haziran 1965 tarihinde Mars’a ulaşmayı başarmış ve 21 fotoğraf çekerek Mars hakkında ilk verilerin toplanabilmesine olanak sağlamıştı.
marsa-ne-kadar-surede-gidilebilir-
Mariner 4 toplam 228 günde Mars’a gitmeyi başarmıştır. Normal şartlarda Mars’a ulaşmak kağıt üzerinde 115 gün civarında sürmektedir.
Ancak Dünya’nın ve Mars’ın güneşin etrafında dönüyor olmalarından ötürü seyahatler daha uzun sürmektedir. Bugüne kadar Mars’a en hızlı gitmeyi başarmış olan mekik Mariner 7’dir ve 131 günde Mars’a gitmiştir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Mars’taki 7. Yılında Curiosity’nin Bize Gösterdiği 7 Muhteşem Şey
Gezegenler Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 8 İlginç Bilgi
Güneş Sistemi’ndeki Gezegenlerde Ne Kadar Süre Hayatta Kalabilirsiniz?
Güneş Sistemimizdeki Gezegen İsimleri ve Anlamları Nereden Geliyor?
Kaynak: http://www.universetoday.com/14841/how-long-does-it-take-to-get-to-mars/