Maymunlar Neden Konuşamaz, Gerçek Sebebi Nedir?

Maymunlar neden konuşamaz sorusunun gerçek cevabı, maymunlar konuşma için uygun şekilde yapılandırmak için vokal kasları üzerinde nöral kontrole sahip değiller. 

Bilim insanları, maymunların ve şempanzelerin, ses yolu kasları üzerinde onları konuşmaya uygun şekilde yapılandırmak için sinirsel kontrolün olmadığı sonucuna varıyor.

Ünlü papağan Alex’in 100 kelimeden fazla kelime haznesi vardı. Kosik isimli fil, insanların parmaklarıyla ıslık çaldığı şekilde hortumunun ucunu kullanarak biraz Korece “konuşmayı” öğrendi. Bu yüzden en yakın primatların konuşmalarının homurdanmalar ile sınırlı olması şaşırtıcıdır.

Onlarca yıldır maymunlar ve maymunların vokal anatomisi, insan konuşma seslerini üretemedikleri için suçlandı.

Ancak yeni bir çalışma makak maymunlarını ve bununla birlikte, diğer primatları bunu yapmak için beyin iletilerine sahip olsaydı gerçekten konuşabilirdi.

Antropologlar, primatların vokal kanallarının onları geri tuttuğu fikrini benimsedi: İnsan konuşmasında ki gibi çok çeşitli ünlüleri üretme esnekliğinden yoksunlardı.

Maymunlar Neden Konuşamaz, Eğer Konuşabilselerdi Nasıl Ses Çıkarırlardı?

Princeton Üniversitesi’nde nörobilimci olan yazar Asif Ghazanfar, Princeton’un primat laboratuarında uzun kuyruklu bir makak olan Emiliano’yu eğiterek deneyler yaptı. Videodan x-ışını hareketlerini analiz eden ekip, Emiliano’nun ses yolunun 99 farklı konfigürasyonunu bir araya getirdi.

“Esasen, maymunun vokal anatomisinin yapabileceği tüm olası şeylerin bir modelini oluşturduk”
diyor araştırmanın baş yazarı, Viyana Üniversitesi’nde evrimsel bir biyolog ve bilişsel bilim insanı olan William Tecumseh Sherman Fitch.

Daha sonra araştırmacılar, dudak, dil ve gırtlağın hangi konfigürasyonlarının çeşitli sesli harflere karşılık gelen frekansları üretebileceğini ölçen bir dizi dilsel araç kullandılar. Makakın sözde “sesli harf alanı” nı hesaplayan Fitch ve Ghazanfar, en azından teorik olarak, kabaca İngilizce olarak A, E, I, O ve U’ya eşdeğer beş ayırt edici sesli harf üretebileceğini keşfetti.

Maymunlar Neden Konuşamaz, Eğer Konuşabilselerdi Nasıl Ses Çıkarırlardı?
Yeni araştırmalar, bu Japon makağı gibi maymunların anatomik olarak insan benzeri konuşma yeteneğine sahip ses yollarına sahip olduklarını, ancak bunu üretmek için gerekli beyin sinyallerinden yoksun olduklarını öne sürüyor. ARŞİVLER/İSTOCKPHOTO

Son olarak, araştırmacılar Emiliano’nun ünlü ve ünsüz harf üretimi simüle eden bir bilgisayar programı kullandılar. Geniş bir sesli harf yelpazesini gösterecek bir cümle seçtiler, “Benimle evlenir misin?” Bir insanla karşılaştırıldığında, simüle maymunun sesi düz ve çakıllı bir şekilde duyulur, ancak kelimeler açık ve anlaşılırdır.

Maymunlar Konuşabilselerdi Nasıl Ses Çıkarırdı?

Maymunlar konuşabilselerdi sesleri nasıl olurdu? İşte simüle edilmiş maymun sesi ..

Sonuçlar, anatomik olarak konuşursak, makakların insancıl konuşma için mükemmel bir şekilde donatılmış olduklarını gösteriyor. Ve vokal anatomileri diğer maymunların ve diğer çoğu memelilerinkiyle neredeyse aynı olduğu için bu hayvanlar da “konuşmaya hazır” diyor Fitch.
Fitch, maymunlar konuşma için uygun şekilde yapılandırmak için vokal kasları üzerinde nöral kontrole sahip değiller. “Bir insan beyni ile kontrol altında olsaydı, konuşabilirlerdi” diyor.

Ancak diğer hayvanların neden en azından ilkel konuşma üretebileceği bir sır olarak kalıyor.
Fitch, “İnsanların konuşma hediyesini ne zaman kazandığını anlamak için, doğru konuşma ve dil gelişimi için gerekli olduğu bilinen FOXP2 geni gibi genetik faktörlere odaklanmalıdır.” diyor.

Hollanda, Nijmegen’deki Max Planck Psikodilbilim Enstitüsü’nde bir psiko-dilbilimci olan Dan Dediu, çalışmanın sonuçlarının modern dilleri araştırmak için de yeni kapılar açtığını söyledi. Vokal anatomideki hafif düzeyde nüfus farklılıkları, çeşitli dillerin neden farklı fonetik ve fonolojik özelliklere sahip olduğunu açıklayabileceğini düşünüyor.

Maymunlar Hakkında Soru & Cevap

Bir maymuna konuşmayı öğretmek mümkün mü?

İnsan olmayan hiçbir primat konuşma sağlamadı. Fitch, “Bir insan beyni gibi beyin iletilerine sahip olsaydı gerçekten konuşabilirdi.” diyor.

Maymunlar kendi dillerini konuşur mu?

Maymunlar, görsel ipuçları, işitsel çağrılar ve hatta bazı koku sinyalleri de dahil olmak üzere birçok iletişim yolu geliştirmiştir.

Neden insanlar konuşabilir de hayvanlar konuşamaz?

Kısacası, hayvanların dilleri yoktur çünkü soyut düşünceleri de yoktur. Ayrıca soyut tanımlayıcılara (dil olarak kelimelere) kapasiteleri de yoktur. İnsan dili ile hayvan sembolleri veya sinyalleri arasındaki fark, soyut düşünce ile somut düşünce arasındaki farktır.

Bir maymunun ortalama IQ’su nedir?

Şempanzeler üzerinde yapılan çeşitli bilişsel araştırmalar, tahmini IQ seviyeleri 20 ile 25 arasındadır. Bu, şempanzelerin zeki hayvanlar olmadığı anlamına gelmez. Aslında onlar, toplama ve çıkarma gibi basit matematik işlemleri yapabilen ve duyarlı düşünebilen dünyadaki en zeki türlerden biridir.

Maymunlar neden şimdi insanlara dönüşmüyor?

İlk olarak, insanlar maymunlardan evrimleşmedi. Bunun yerine, maymunlar ve insanlar, her ikisinin de yaklaşık 25 milyon yıl önce evrimleştiği ortak bir ataya sahiptir. Bu evrimsel ilişki hem fosil kayıtları hem de DNA analizleri ile desteklenmektedir. 2007’de yapılan bir araştırma, insanların ve rhesus maymunlarının DNA’larının yaklaşık %93’ünü paylaştığını gösterdi.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Ülkü Güngör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Uçaklar

Uçaklar Neden Azaltılmış İtme Kuvvetiyle Kalkış Yaparlar?

Anoreksiya Nervoza

Anoreksiya Nervoza Ölümcül Psikolojik Bozukluğu Nedir?