Metaverse Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şeyi Açıklıyoruz !

Facebook’un Meta olarak isim değiştirmesinin ardından, ‘metaverse’ üzerindeki odağını yansıtan Microsoft, şimdi de bu alana gireceğini duyurdu.

Meta, Metaverse’in nihayetinde eğitim, iş ve sosyal bağlamlar arasında etkileşim kurmamıza izin vereceğini öne sürerken, Microsoft şimdilik özellikle sanal ofis alanına odaklanıyor gibi görünüyor. Ancak Metaverse nedir ve bize sunulan vizyonun gerçekten günlük hayatımızın merkezinde olacağına ne ölçüde inanmalıyız?

Fikrin kendisi yeni değil aslında. Bilim kurgu yazarı Neal Stephenson, 1992’deki siber punk romanı Snow Crash’te avatarlar olarak temsil edilen insanların birbirleriyle ve yapay olarak zeki ajanlarla etkileşime girebilecekleri bir 3D sanal dünya sunarak ‘Metaverse’ terimini kullandı.

Henüz var olmayan herhangi bir büyük gelecek vizyonunda olduğu gibi, birçok insan meta veri tabanına kendi tanımlarını damgalamaya çalıştı.

Fikir sizin için yeni ise, bir meta veri tabanından bekleyebileceğiniz bazı özellikleri anlamanıza yardımcı olabilir.

Sanal bir dünya:

Bu, bir meta veri tabanının en önemli özelliğidir. Bir bilgisayar, oyun konsolu, mobil, giyilebilir teknoloji veya başka bir cihaz kullanarak yol boyunca 3D grafikler ve ses deneyimleyerek keşfedebilirsiniz. Buradaki fikir, bunun sizi meta veri tabanında daha fazla mevcut hissetmenizi ve muhtemelen günlük dünyada (bedeninizin inatla kaldığı yerde) daha az mevcut hissetmenizi sağlamasıdır.

Sanal gerçeklik:

Bunun için bir sanal gerçeklik başlığına ihtiyacınız var. Buradaki fikir, sanal dünyaya dalmanız ve böylece kendinizi daha da bu dünyada hissetmenizdir, en azından sehpa gibi günlük dünyada kalan bir şeye rastlayana kadar.

Diğer insanlar:

Metaverse sosyaldir. Orada avatar olarak temsil edilen birçok insan var. Bu avatarlardan bazıları robotlar, sanal ajanlar ve yapay zekanın tezahürleri olabilir. Diğer insanlarla takılabilir, hatta birlikte bir şeyler yapabilirsiniz. Bir sosyal ağ olarak geçmişi göz önüne alındığında, sosyal yönün Facebook’un meta veri tabanında merkezi olması muhtemeldir.

Metaverse hayranları ve bazı araştırmacılar, iletişimin video konferanstan daha doğal olabileceğine inanıyor çünkü kime hitap ettiğinizi göstermek için bakışları kullanabilirsiniz (avatarınız başka bir kişiye bakmak için başını çevirebilir). Avatarınız ayrıca bir sohbet başlatmak için başka birinin avatarının yanına gidip oturabilir.

Kalıcılık:

Metaverse Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şeyi Açıklıyoruz !
Metaverse Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey.

Bu, sanal dünyanın ziyaret etmek istediğiniz her an kullanılabilir olduğu anlamına gelir. Yeni sanal binalar veya başka nesneler ekleyerek değiştirebilirsiniz ve daha da önemlisi, değişiklikler bir sonraki ziyaretinizde yerinde kalır.

Yerleşebilir ve bir kısmına sahip olabilirsiniz. Metaverse, bugün sosyal medyanın yaptığı gibi, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe (dijital yaratımlarınız ve kişisel hikayeleriniz) dayanacaktır.

Gerçek Dünyayla Bağlantı:

Meta veri tabanının bazı vizyonlarında, sanal dünyadaki sanal şeyler aslında gerçek dünyadaki gerçek şeyleri temsil eder. Örneğin; gerçek dünyada gerçek bir drone yönlendirmek için metaverse’de sanal bir drone uçurabilirsiniz. İnsanlar gerçek ve sanal olandan ‘dijital ikizler’ olarak bahsederler.

Bir Meta Veri Tabanında Ne Yapabilirim ve Ne Kadar Sürer?

Farklı şirketler muhtemelen kendi vizyonlarına ve hatta meta verinin yerel versiyonlarına sahip olacaklar, ancak internet gibi hepsi birbirine bağlı olacak, böylece birinden diğerine geçebilirsiniz.

Bazı şeylerin diğerlerinden daha çabuk çekici ve pratik olması muhtemeldir. Çoğu oyuncu zaten çevrimiçi oyun oynamayı sevdiğinden ve bazı oyunlar bir dereceye kadar meta veri tabanına girdiğinden (yukarıdaki özellikleri tekrar düşünün) oyun oynamak makul bir sıçrama gibi görünebilir.

Sosyalleşebilme veya başkalarıyla tanışabilme ve gerçekten onlarla birlikte olduğunuzu hissetme fikri de çekici, özellikle günümüzün pandemi çağında.

Meta’nın meta veri tabanı teklifleri hakkında henüz net bir fikrimiz yok. CEO Mark Zuckerberg, marka değişikliğini duyururken farklı olasılıklardan bahsetti. Gerçek bir toplantıda bir hologram olarak görünebilir veya gerçek dünyanın üzerine bindirilmiş sanal bir satranç tahtasında dünyanın her yerinden biriyle satranç oynayabilirsiniz.

Facebook’un metaverse vizyonu, gelecekteki internet ara yüzümüz olmaktır. Ancak bir gün tüm internet hizmetlerine 3 boyutlu sanal dünyalar ve sanal gerçeklik kulaklıkları aracılığıyla erişip erişemeyeceğimiz henüz belli değil.

Oculus’u satın alan Facebook da dahil olmak üzere, birçok büyük şirketin son yıllarda piyasaya sürme girişimlerine rağmen, kulaklıklar hala biraz niş bir teknoloji gibi görünüyor.

Facebook’un uzun süre bu işin içinde olması gerekeceğinden ve metaverse vizyonlarının (sanal) gerçeklik kazanmasının uzun yıllar alacağından şüpheleniyorum.

Son Bir Gözlem

Stephenson’ın meta evrene ilişkin orijinal vizyonu çok heyecan vericiydi, ancak aynı zamanda bağımlılıktan suçluluğa ve demokratik kurumların erozyonuna kadar hem çevrimiçi hem de gerçek dünyadaki zararlar için olasılıklarla doluydu.

İlginç bir şekilde, Stephenson’ın meta veri tabanı çoğunlukla büyük şirketlere aitti ve hükümetler büyük ölçüde önemsiz kâğıt karıştırma yerleri olarak görülüyordu.

Gizlilik, konuşma özgürlüğü ve çevrimiçi zararlar konusunda dünyanın dört bir yanındaki büyük teknoloji ve hükümetler arasındaki mevcut gerilimler göz önüne alındığında, ne tür bir meta veri oluşturmak istediğimizi ve onu kimin yaratacağını, sahipleneceğini ve düzenleyeceğini ciddi olarak düşünmeliyiz.

Yazar: Büşra Betül ÖZTÜRK

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Germanyum Nedir, Ne İşe Yarar, Simgesi ve Özellikleri

    Germanyum Nedir, Ne İşe Yarar, Simgesi ve Özellikleri

    Pandaların Kürkü Neden Siyah Beyazdır? İşte Nedeni !

    Pandaların Kürkü Neden Siyah Beyazdır? İşte Nedeni !