Microsoft Tarafından Öğrenme Süreci Hızlı Bir Yapay Zeka Geliştirildi

Microsoft, derin öğrenme işlemlerini daha hızlı ve gerçek zamanlı olarak gerçekleştirebilen yeni bir bulut tabanlı programlanabilir donanım ortaya çıkardı. Brainwave ismi verilen sistem Intel’in en yeni Statix 10 yongalarının üzerinde çalışıyor.

2017 Hor Chips sempozyumunda Microsoft tarafından yapay zeka (AI) programlarını geliştiren yeni bir donanımın duyurusu yapıldı. Brainwave olarak bilinen sistemle Microsoft, programlanabilir silikon sayesinde makine öğrenme modellerinin işlevini güçlendirmeyi umuyor.

microsoft-tarafindan-ogrenme-sureci-hizli-bir-yapay-zeka-gelistirildi

Sistem gerçek zamanlı bir AI için tasarlandığından, istenen bilgileri hızlı bir biçimde işleyebilmekte ve ultra düşük bir gecikme süresi içerisinde cevap verebilmektedir. Microsoft tarafından yapılan basın açıklamasında, gerçek zamanlı AI’nin videolar, arama sonuçları, akışı algılama ya da kullanıcılarla olan etkileşim benzeri canlı veri akışını işleyebilmek için bulut alt yapısını kullandığı belirtildi.

Model, Aı’ler tarafından üretilen diğer donanımlara göre daha büyük. Intel tarafından üretilen yeni Stratix 10 FPGA (field programmable gate array) yongası 39.5 teraflop hızında çalışan Gated Recurrent Unit modeline sahip.

Microsoft araştırmacılarından mühendis Doug Burger, sempozyumda bulunan Venture Beat raporlarında, bu sisteme gerçek zamanlı AI dediklerini, çünkü sisteme gönderilen bir isteğin anında yanıt bulduğunu kaydetti. Oldukça hızlı sonuçlara sahip olan AI adeta gerçek zamanlı bir sistem gibi işlev görüyor.

Brainwave, Microsoft veri merkezinde kurulan devasa boyutlara sahip FPGA alt yapısı üzerinden bulut tabanlı derin öğrenme modelini kesintisiz olarak gerçekleştirebiliyor. Burger, uygulamadaki AI’nin Microsoft hizmetlerinden daha hızlı destek verdiğini söylüyor.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Narsistlik nedir?

    Narsistlik nedir? 9 Adımda Narsist Olmaktan Kurtulun!

    Nazilerin Süper Güç Olmasında Önemli Katkısı Olan 11 Günümüz Markaları