Meyve Familyasına Yeni Bir Tür Katıldı: Osmanlı Çileği

Çilekli pasta, çilekli milkshake, çilekli jöle, çilekli dondurma veya sadece çilek. 7’den 70’e neredeyse herkesin gönlünü fethetmiş olan çilek, yaz aylarımızı renklendiren şeylerden birisidir. Bu renkli meyve ailesine yeni bir tür daha katıldı: Osmanlı Çileği.

Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ortak çalışması sonucunda, Zonguldak’ın Ereğli Belediyesi’ne resmen fide üretici belgesi verildi. Bunun sonucunda osmanlı çileği de literatüre girmiş oldu. Ereğli Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, “Osmanlı çileğinin morfolojik karakter tespiti, çiçeklenme ve hasat dönemleri kontrol ve tespitleri 2017 yılında 3, 2018 yılında da 2 kez Tarım ve Orman Bakanlık Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi Müdürlüğü’ne yaptırıldı. 26 Ekim 2018’de ilgili 6 resmi kuruluş temsilcisinin katıldığı ‘Meyve Tescil Komitesi’ toplantısında Osmanlı çileği, tescil edilen meyveler arasında 1393. sıra numarası ile çilek çeşidi olarak bitki literatüründe yerini aldı.” ifadeleri kaydedildi.

İlçenin Delihakkı mevkisinde Ereğli Belediyesi’ne ait 2 dekarlık alandaki fide üretim tesisiyle yurt içinden ve dışından yoğun rağbet gören Osmanlı çileğinin üretiminin arttırılması hedefleniyor. Fide azlığı ve yetiştirilmesindeki zorluk nedeniyle ilçede sadece 3 köyde 8-10 aile tarafından üretilen Osmanlı çileği, kozmetikten gıdaya kadar farklı sektörlerce talep ediliyor. Yöredeki kestane toprağında yerli kara çilekle etkileşime girerek özgün bir çeşit olarak meydana gelen ürünün yaygınlaştırılması amacıyla, üretim sonrası 338 kişi ile çeşitli kurum ve kuruluşlara 15 bin 210 adet Osmanlı çileği fidesi ücretsiz olarak dağıtıldı.
Kaynak: Zonguldak, AA

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

MIT'den Drone Teknolojisine Dev Yenilik

Su taşkınlarının Mars yüzeyinde kanyonlar oluşturduğu keşfedildi