içinde ,

Mısır Tanrıları İçinden En Korkunç 5 Antik Mısır Tanrısı

Mısır Tanrıları

Mısır tanrıları, hepimizin bildiği gibi Mısır mitolojisi ve tarihi gerçekten inanılmaz ve ilgi çekici. Çok sayıda tanrı, eski Mısır efsaneleri, Firavunun toprakları dahası ilginç ve şanlı savaşlar eskilerden günümüze anlatılagelir. İlgili: Eski Mısır’ da Hayat

mısır tanrıları
Mısır Tanrıları İçinden En Korkunç 5 Antik Mısır Tanrısı

Mısır mitolojisinde Mısır tanrıları;
Osiris: kural koyucu ve koruyucu mısır tanrısı, Isis: bereket tanrıçası, Ptah: baş tanrı yani herşeyi yarattığına inanılan tanrı ve diğerleri gibi en çok konuşulanlar kadar ünlü olmayan bazı tanrılarda vardır. Diğerlerine oranla Daha az bilinen bu tanrılar acımasız ve korkunç olarak bilinir. İşte bu makalede, size Mısır’ı daha da ilginç hale getirecek en ürpertici antik Mısır tanrılarının beşinden bahsettik..

Mafdet

mafdet mısır tanrısı
Mısır Tanrıları İçinden En Korkunç 5 Antik Mısır Tanrısı

Bu tanrıçanın eski Mısır sanatında kedi, kedi başı olan bir kadın ya da kadın başı olan bir kedi olarak gösterilen çeşitli tasvirleri vardır.
Mafdet adaleti ve infazları temsil eder. Bu tanrıça,  kaynaklarda genellikle bir nesneye tırmanan kedi olarak tasvir edilir. Mafdet, Firavunun düşmanlarının idamlarına da çağrılır ve genellikle cellat rolünü üstlenir.
Mafdet, Firavun’un odaları ve eski Mısır’daki diğer kutsal yerlerin korunması görevinede çok yakındı. Bununla beraber Mafdet’in yılanlarıyla beraber Güneş Tanrısını da  koruduğu efsanelerde anlatılır.
Daha sonraki dönemlerde, Mafdet kültü(tapınağı) yerine başka bir kedi tanrıçası olan Bast( Firavunu koruyan bir dişi aslan savaşçısı ) kültü benimsenmiştir .

Ammit

ammit tanrısı
Mısır Tanrıları İçinden En Korkunç 5 Antik Mısır Tanrısı

“Ölülerin Avcısı ” olarak adlandırılan bu tanrı eski Mısır ‘da dişi bir şeytan olarak anılır. Ammit, eski Mısırlıların bildiği en büyük “insan yiyen” üç hayvanı temsil eden  kısmen aslan, su aygırı ve timsaha benzeyen bir vücuda sahip olmakla karakterize edilir.
Ölen kişinin kalbi, tanrıça Maat’ın tüyünden ağırsa; önce adalet ve hakikat sembolü; sonra saf olmayan (kirli) olarak kabul edilir ve Ammit onu öldürüp bedensiz dolaşan bir ruha dönüştürürdü.
Diğer unvanlar arasında “Ölülerin Yutucusu”, “Kalp Yiyen” ve “Ölümün Büyüğü” olarak anılırdı. Bu tanrıçaya, eski Mısır’da hiçbir zaman tapınılmadığı ve bu yüzden de Mısırlıların korktuğu her şeyi somutlaştırdığı mitolojik bir gerçektir. Ammit, toplumda Ammit’e benzer fiziksel özelliklere sahip olan tanrıça Tawaret ile bağlantılı olarak kabul görürdü.

Shezmu

shezmu
Mısır Tanrıları İçinden En Korkunç 5 Antik Mısır Tanrısı

Bu tanrı’da  infaz, kan ve şarap tanrısı olarak kabul edilir ve Eski Mısır’da bir iblis olarak anılırdı,bu sebepten doğada kötülük yapamayan ama şeytan olarak anılan ve korkulan tanrılar shezmu’ ya işlerinde yardımcı olurlardı.
Shezmu ‘nun bir şeytan olarak görülmesinin nedeni, eski Mısır dininde yeraltı dünyasıyla karmaşık bir ilişki içinde olduğundan dolayıydı.
Shemzu ’nun , yanlış yapanları çok acı bir şekilde cezalandırdığı söylenegelir . örneğin Shemzu,kurbanların ve hükümlülerin kanlarını almak için kafalarını winepress (üzüm cendereleri) ’lere koyup kafalarını ezerek cezalandırdığı anlatılır.

Babi

babi tanrısı
Mısır tanrısı Babi

Genellikle babunların boğalara benzer hali olarak tercüme edilir. Eski mısırlılar Babi’ye doğurganlık ve iyi bir cınsel yaşam istemek için dua ederlerdi. Bu yeraltı tanrısı, ölülerin bekaret tanrısı olarak kabul edilirdi.
Eski Mısır tasvirlerinde Babi genellikle ereksyonla (setleşmeyle) tasvir edilirdi. Cinsiyetle yakından ilgili olmasının yanı sıra, Babi’nin, insanların hararetlerini( coşkulu hallerini) yok etmeye(yani erken boşalma gibi cınsel sorunlara meyil verme) alışkın olduğu söylenir.
Bu yüzden ona sağlıklı bir cınsel yaşam için dua edenlerin ilişkiden zevk almaları  için çok dikkatli olmaları gerekir. Antik Mısırda Babi, insanların öbür dünyada sağlıklı bir cınsel yaşam istemeleri için dua edeceği tanrıdır.

Menhit

menhit tanrıçası
Menhit Antik Mısır Tanrısı

Cinayete eğilimli, savaş tanrısı olarak kabul edilen kedi tanrıçasıdır. Mısır bilimcilere göre, Adı, katliamları engelleyen bir savaşçı statüsünden gelmektedir.
Eski Mısır inanışında tarih  boyunca tanrıçalar Wadjet (papirüslerin ve firavunların koruyucusu)  ve Neith ‘le (savaş tanrıçası yunan mitolojisinde adına Athena ’da denir) bağlantılı olduğu söylenegelir. Bu tür  savaşçı tanrıçalar Sekhmet(  Eski Mısırlıların aslan başlı savaş tanrıçası. İsmi “güçlü olan kadın” anlamına gelir  ) ile yakından ilişkilendirilir. Mısırlı orduların savaşlarında ilerleme kaydetmesinde,bu tanrıların varislerinin ateşli oklarla katledilmesine inanılıyordu. Menhit Eski Mısır’ın en acımasız tanrılarından biri olarak kabul edilir.
Bunlar da ilginizi çekebilir:
Menes, Tahtını Horus Tanrısından alan Mısır’ın ilk Firavunu
Firavun Tutankhamun Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 5 Şey
Tutankhamun’un Karmaşık Ailesi ve Firavun Kız Kardeşi
Editör / Yazar: Hilmi Tunahan Özen
Kaynakça: https://www.ancient-code.com/5-terrifying-ancient-egyptian-deities/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum