Pirinç Patlağı Dörtte Üç Oranında Arsenik İçeriyor

İrlanda’da yapılan bir araştırma da pirinç patlağı ve pirinç içeren gıdaların içerisinde yüksek oranda arsenik bulunduğu ortaya koyuldu. Queen’s Üniversitesi’nin araştırmasına göre, bebeklerde de yüksek seviyelerde organik olmayan arseniğe rastlandı.

Yüksek oranda arsenik, kanser gibi birçok hastalığa neden oluyor ve bebeklerin fiziksel ve zihinsel gelişimini ciddi oranda etkiliyor. Guardian gazetesinin haberine göre toprak bilimleri uzmanı Prof. Andy Meharg, “Arseniğin en büyük zarar verici yanı bebekleri etkiliyor olması. Arsenik bebeklerin gelişimlerini, zekâlarını ve bağışıklık sistemlerini çok fazla etkiliyor ve bunlar sayabileceğimiz zararlarından sadece birkaçı” dedi.

pirinc-patlagi-dortte-uc-oraninda-arsenik-iceriyor

Avrupa Komisyonu, 2016’da çocukların tükettiği pirinç ve pirinç içeren gıdalardaki bulunan organik olmayan arsenik miktarına yönelik bir genelge yayımladı. Fakat Prof. Meharg ve ekibi bu genelgeye ve atılan adımlara rağmen pirinç içeren yiyeceklerin hala güvenli hale gelmediğini dile getirdi. Araştırmalarının analizlerini bilim dergisi Plos One’da yayımlayan bilim insanları, ” Genelgenin yayımlanmasından sonra çok da fazla bir şey değişmedi. Bebeklere yönelik pirinç ürünlerinin birçoğu hala yasa dışı bir şekilde organik olmayan arsenik içeriyor” şeklinde beyanda bulundular.

pirinc-patlagi-dortte-uc-oraninda-arsenik-iceriyor12

Pirinçteki arsenik miktarı diğer yiyeceklere göre on kat fazla. Ülkelere göre oranı farklılık gösteriyor olsa da arsenik pirinçte doğal olarak yetişmektedir. Pirinç diğer yiyeceklerden 10 kat daha fazla arsenik içeriyor ve aşırı fazla tüketimi gelişim sorunlarının yanı sıra, diyabet, kalp hastalıkları, kanser ve sinir sistemi hasarıyla son buluyor. İngiliz Gıda Standartları Kurumu, “Yiyeceklerimizden arseniği temizleyebilmek imkansız. Bu bizlerin elinde. Yüksek miktarda arsenik tüketmeniz sağlığa zararlı” diyor.

Kaynak : http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-39820644

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Çin Dünyanın İlk Foton Kuantum Bilgisayarını Üretti

    Kök Hücre ile Sınırsız Kan Elde Edebilmek Mümkün