Selülitis Nedir?

Selülitis, tipik olarak cildin derin katmanlarında meydana gelen bakteriyel bir enfeksiyondur.

Selülitis Belirtileri: Bir selülitis enfeksiyonu etrafındaki cilt genellikle kırmızı ve şişmiş görünür ve dokunuşa hassas ve sıcak olabilir. Healthline’ a ( bir sağlık bilgisi sağlayıcısı) göre sıkıca gerilmiş ve parlak bile görünebilir.

Bunun üzerine, enfeksiyonun merkezine yakın bir yerde irinle dolu bir apse olabilir. Selülitis ayrıca ateş, üşüme, ter, yorgunluk, uyuşukluk, kabarma, baş dönmesi veya kas ağrısına neden olabilir. Bu semptomlar, selülitis enfeksiyonunun yayıldığı ya da daha ciddi hale geldiği anlamına gelebilir.

Mayo Clinic’ e göre, selülitis ile ilişkili olabilecek semptomları olan herkes derhal doktora başvurmalıdır, çünkü enfeksiyon vücutta hızla yayılabilir. Tedavi edilmemiş selülitis lenf bezlerine zarar verebilir, kan dolaşımını enfekte edebilir ve hatta yaşamı tehdit edici hale gelebilir.

Selülitis Nedenleri ve tanı

selülitis, herkesi etkileyebilecek yaygın bir enfeksiyondur.Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne (AAD) göre, ABD’de her yıl teşhis edilen tahmini 14,5 milyon selülit vakası var.

Yetişkinler tipik olarak, alt bacaklarda selülitis yaşarlar, ancak Wisconsin’deki Carthage Koleji’ nde klinik yardımcısı profesörü olan JulieMaher’ e göre, ciltte herhangi bir kırılma meydana geldiğinde her yerde ortaya çıkabilir.

Maher, şöyle dedi; çoğu bakteri Streptococcus (strep), Staphylococcus (staph) ve tedavi edilmesi zor metisiline dirençli Staphylococcusaureus (MRSA) bakterileri olan selülitise neden olabilir. Bu bakteriler cildimizde yaşar, birçok insanda vardır ve çoğu sağlıklı bireyde hiçbir zaman sorun yaratmaz. Fakat bakteri vücuda derideki bir açıklıktan girerse, çizik veya açık bir yara gibi, enfeksiyon olasılığı vardır.

Mayo Clinic’e göre, sporcu ayağı gibi başka enfeksiyonları, egzama gibi bir cilt rahatsızlığı (atomik dermatit) veya geçmişte selülitisi olan insanlar, selülitis enfeksiyonlarına daha yatkındır.

Mayo Clinic’ e göre, selülitis, cilt yaralanmaları, daha sık rastlanan çocuklar, sporcular, askeri personel, uzun süreli bakım tesisinin sakinleri ve intravenöz ilaçlar kullanan kişilerde daha yaygındır.

Maher, obez olmak, kan dolaşımındaki düşüşe bağlı olarak selülitis gelişme riskini de artırabilir. Genellikle, doktorlar görünüşte selülitleri hızlı bir şekilde teşhis edebilirler ancak Healthline’ a göre enfeksiyonun derecesini belirlemek için testler yapmak gerekir.

Doktor, şişme miktarını, etkilenen bölgedeki kızarıklığın derecesini ve herhangi bir bez veya lenf düğümünün şişmiş olması gibi durumları değerlendirecektir. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesine göre, enfeksiyona neden olan bakterileri tanımlamak için kan veya cilt örnekleri de alabilirler.

Tedavi seçenekleri

selülitis, Amerikan Dermatoloji Akademisi’ ne göre, genellikle yedi ila 14 gün süren turlarla oral antibiyotiklerle tedavi edilir. Daha ciddi vakalar hastanede kalmayı ve intravenöz antibiyotikleri gerektirebilir.

Enfekte bölgeyi temiz ve örtülü tutmak ve şişmeyi azaltmak için, koltukta ve diğer bakterilerden uzak durmanın selülitisi azaltmak için önemlidir. Çoğu selülitis vakası bu tedavilerle hızlı bir şekilde düzelir, ancak zayıflamış veya bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler enfeksiyonla mücadele edemeyebilir. Tedavi edilmeden bırakıldığında hızla vücuda yayılabilir. C

edars-Sinai Tıp Merkezi’ne göre, tedavi edilmemiş selülitis, geniş doku hasarı ve doku ölümü (kangren) gibi kemik, lenf sistemi, kalp ve sinir sistemi enfeksiyonu gibi komplikasyonlara neden olabilir. Maher, sepsis veya kan enfeksiyonu, selülitis kaynaklı olabilecek daha ciddi bir komplikasyondur, dedi.

Enfeksiyon kan dolaşımına ulaştığında, vücudun içinde dolaşabilir, içerden tahribata yol açabilir. Sepsis İttifakına göre, sepsis hayatı tehdit edici bir tıbbi acil durumdur ve hızlı bir şekilde uygulanan tedaviyle bile kalıcı sağlık sorunlarına veya ölüme neden olabilir.

Selülitis Önleyici tedbirler

Maher, iyi el hijyeninin selülitisgörülme şansını azaltmanın en iyi yollarından biri olduğunu söyledi. İhtiyacınız olan tek şey ciltte yaşayan bakteri sayısını azaltmak için sabun, ılık su ve sürtünmedir. Genel olarak, iyi cilt hijyeni cildin nemli kalmasına yardımcı olur ve bu nedenle ciltte kuruluktan kaynaklanabilecek çatlakları veya açıklıkları sınırlar.

Vücudunuzun doğru şekilde hidratlandığından emin olmak ayrıca selülitis gelişme olasılığını azaltabilir.

Mayo Clinic şöyle önerdi, koruyucu bir merhem (Vaseline veya Aquaphor gibi petrol bazlı bir jöle veya Polysporin veya Neosporin gibi bir topikal antibiyotik gibi) uygulamadan önce yarayı en kısa sürede sabun ve ılık suyla yıkayın.

Bandajlar, bakterilere karşı ek bir koruma katmanı sağlar ve günlük olarak değiştirilmelidir. Kabarcıklar veya daha ciddi kesikler gibi açık yaraları temiz ve korunaklı tutmak için doktorunuza danışın.

Maher, diyabet gibi ikincil bir kronik sağlık durumu varsa selülitisin ortaya çıkmasını veya tekrarlanmasını engellemeye ve kronik durumdan başka komplikasyonları önlemeye yardımcı olacak tedavileri sürdürmek için esastır, dedi.

Editör / Yazar: Burcu AKIN

Kaynak: https://www.livescience.com/63991-cellulitis.html

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    Kedi, kediler türleri, Kediler Hakkında Genel Bilgiler

    Kediler Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey…

    Mariana Çukuru'nun Dibine Ulaşarak Şimdiye Kadar Ki En Derin Dalış Rekorunu Kırdı!