Sibirya Kaplanı Hakkında Öğrenebileceğiniz Detaylı Bilgi

Sibirya Kaplanı

sibirya kaplanı
Sibirya Kaplanı Hakkında Öğrenebileceğiniz Detaylı Bilgi

Sibirya Kaplanı diğer ismiyle Amur Kaplanı olarak bilinen, tüm vahşi kedilerin en büyüğü olma özelliğini taşımaktadır. Sibirya Kaplanı boyu 3.7 metreye kadar ulaşabilir. Tabi bunun bir metresi kuyruktan oluşmaktadır. Güçleri ve dayanıklıkları  ile de ön plandadırlar. Şimdi sizler için hazırladığımız bu eşsiz hayvanı incelemeye geçelim. Keyifli okumalar.

Sibirya kaplanı dinlenirken Fotoğraf Kredisi: Wikimedia Commons

Sibirya Kaplanı Hakkında

Sibirya kaplanları (veya Amur kaplanı) dünyanın en büyük kedisidir.
ORTAK İSİM : Sibirya Kaplanı
BİLİMSEL ADI : Panthera tigris altaica
TÜR : Memeliler
TAKIM : Etobur
BOYUT : 3,7 metre
AĞIRLIK : 300 kg
1,82 cm’lik Bir Adama Göre Boyutu :
 

Kaplanları Yok Olmaya İten Şey Nedir?

sibirya kaplanı
Sibirya (Amur) Kaplanı Hakkında Öğrenebileceğiniz Detaylı Bilgi

Bugün vahşi doğada 4.000’den az sayıda olan bu ikonik vahşi hayvanın yanı sıra kaplan popülasyonu geçen yüzyıldan beri hızlı bir düşüş yaşıyor. Zaten tehlikede olan bu büyük kediler, kaplan ürünlerine olan talep devam ettikçe yok olmaya doğru gidiyor. Geleneksel Çin tıbbının, kaplan kemik şarabının ve hatta özçekimlerin bu yıkımda nasıl suç ortağı olduğunu öğrenin.

Nüfus Aralığı

Bazıları Çin ve Kuzey Kore’de olmakla birlikte, ağırlıklı olarak doğu Rusya’nın huş ormanlarında yaşıyorlar. Kuzey ikliminin diğer kaplanlar için çok daha sert olmasına rağmen, Sibirya Kaplanı ’nın bazı avantajları vardır.
Kuzey ormanları, daha az insan yoğunluğunu ve en eksiksiz ekosistemi herhangi bir diğer kaplan habitatından daha fazla sağlar. Rusya’nın kereste endüstrisi şu anda diğer birçok ülkeden daha az kapsamlı olduğundan, geniş ormanlık alanlar kaplanların dolaşmasına çok daha fazla alan sağlıyor.

Hayatta Kalma Tehlikeleri

Kaplanlar tüm vahşi kedilerin en büyüğüdür, güçleri ve dayanıklılıkları ile ünlüdürler. Bir zamanlar dokuz kaplan türü vardı, ancak üç türün 20.yüzyılda nesli tükendi.
Son yüzyıl içinde avcılık ve orman tahribatı, genel manada kaplan popülasyonlarını önemli ölçüde azaltmıştır.
Kaplanlar içleri doldurulmak ve geleneksel Çin tıbbında kullanılan vücut parçaları için avlanırlar. Kalan altı kaplan türü de tehdit altındadır ve birçok koruma programı yürürlüktedir. Yasadışı avlanma Sibirya Kaplanı için her ne kadar azalmış olsa da hâlâ çok önemli bir husustur.

Sibirya Kaplanı Avlanma

Amur kaplanı suda yüzüyor. Fotoğraf kredisi: Wikimedia Commons

Kaplanlar yalnız yaşar ve rakiplerini uzak tutmak için bölgeselliğini büyük ölçüde belli eder. Sibirya Kaplanı, Kanada Geyiği ve yaban domuzu gibi gece avları bulmak için kilometrelerce yolculuk eden güçlü avcılardır.
Kaplanlar her biri birbirinden farklı, kendine özgü kürklerini kamuflaj olarak kullanıp gizlice avlanırlar. Yatarak saldırı pozisyonunda, kurbanlarının üzerine ani bir atlayış ve ölümcül bir saldırı yapmak için sessizce sürünerek ilerlerler. Aç bir kaplan bir gecede 27 kilogram kadar yiyebilse de çoğu zaman daha az yerler.
Korkunç ünlerine rağmen, çoğu kaplan insanlardan korkar; ancak yine de birkaçı tehlikeli yamyamlar haline gelebilir. Bu hayvanlar genellikle geleneksel avlarının yok olduğu bölgelerde, yaşamakta ve düzgünce avlanmakta sıkıntılıdır.

Sibirya (Amur) Kaplanı Üreme

Amur kaplanı, Dişiler erkekten çok az veya hiç yardım almadan yetiştirdikleri iki ila altı yavru doğurur. Yavrular 18 aylık olana kadar avlanamazlar ve kendi bölgelerini bulmak için dağılana kadar iki ila üç yıl boyunca anneleriyle kalırlar.
AHMET BAKİ ÇINAR

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Nesli Tükenen hayvanlar hangileridir? Nesli Tükenmiş Hayvanların Listesi
Birkaç Yıl İçinde Soyu Tükenebilecek 10 Hayvan
Ornitorenk, Yaşam Döngüsü, Üremesi, Şekli ve İşlevi Hakkında Bilgi
Bal Arıları Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 10 İnanılmaz Gerçek

Dijital Cihazların Işığı, Beyin Hasarına ve Yaşlanmaya Sebep Olabilir

NASA, Voyager 2 ile Yaklaşık Bir Yıl Boyunca İletişimi Kesecek!