En Tuhaf 10 Örümcek ve Özellikleri Hakkında Bilgiler

Uyarı! Araknofobiniz varsa belki görmek istemezsiniz ama bir göz atın derim. En tuhaf 10 Örümcek.  Bu yaratıkların ürpertici olmalarından çok etkileyici ve çeşit çeşit olduklarını görebilirsiniz. Örümcekler beni şaşırtmaktan asla vazgeçmedi.

Dünyanın en verimli ve en bol avcılarından. Deniz hariç aklınıza gelebilecek tüm habitatlara adapte olmuşlar ve bu hala bilim insanlarının bile keşfetmediği pek çok türleri var demek. İnsanlar görünce onları ezmek yerine örümcekleri gözlemlese, eminim kendilerini insanlara sevdirecek ve onları hayrete düşürecekler.

Bu listede, dünyanın dört bir yanından tuhaf örümceklerden bazılarını sizler için listeledik.

10 – Kuş Pisliği Yengeç Örümceği ( Bird dung crab spider )

En Tuhaf 10 Örümcek – Kuş Pisliği Yengeç Örümceği ( Bird dung crab spider )

Bu örümcek hayvanlar alemindeki en etkili kamuflajlardan birine sahip. Vücudu ona bir kuş dışkısı gibi görünmesini sağlayan lekeler ve çıkıntılarla dolu. Yeşil yaprakların üstünde kuş pisliklerinin bıraktığı beyaz lekeleri bilirsiniz.

Bu dostumuz da ağını yuvarlak bir leke gibi yaprak yüzeyine örer ve üstüne oturur. Bu kadarı yeterince şaşırtıcı değilmiş gibi bir de gerçekten kuş gübresi gibi kokar.

Bunun da iki işlevi var, hem kuşlara itici geldiği için av olmaktan korunuyor hem de dışkı seven böcekleri kendine çektiği için güzel ziyafetlerin kapısını açıyor. Bu türler Asya’da, Endonezya’dan Japonya ’ya kadar bulunuyor.

9 – Ariamnes colubrinus

En Tuhaf 10 Örümcek – Ariamnes colubrinus

Kamçı örümceği diye de bilinir fakat isim olarak kamçılı örümcekle de karıştırıldığı olur. Avustralya’da bulunan bu örümcek, yılan gövdesine benzer ince ve uzun bir abdomene sahip. Hatta bu yüzden tamamlayıcı adı “yılan benzeri” anlamına gelen “colubrinus”.

Sıra dışı görünümü, yine bir kamuflaj örneğidir. Örümcek ağına yapışmış bir dal parçası gibi göründüğünden, çoğu avcının dikkatinden kaçar ve avı tarafından daha zor fark edilir.

Kırbaç örümceği, tehlikeli karadul ile aynı familyadandır ama zehrinin gerçekte ne kadar güçlü olduğu bilinmemektedir.Ama uysal doğası ve kısa keliserleri (dişleri) nedeniyle genellikle zararsız olarak kabul edilir.

8 – Akrep Kuyruklu Örümcek

En Tuhaf 10 Örümcek – Akrep kuyruklu örümcek

İsimlerini, dişilerdeki abdomenin akrep kuyruğuna benzeri yapısından alırlar. Bu dostlarımız tehdit algıladıklarında, tıpkı akrebin yaptığı gibi kuyruk benzeri abdomenini kavisli hale getirip yukarı kaldırır.

Sadece dişilerde kuyruk vardır, erkekleri sıradan örümcekler gibi gözükür ve daha küçüktür. Oldukça zararsızdırlar. Yuvarlak ağlar örerler ve genelde koloni olarak bulunurlar. Her dişinin kendi ağı olur ve birbirlerinin ağına müdahale etmezler.

7 – Bagheera kiplingi Örümcek

Bagheera kiplingi Örümcek

Bu örümcek ismini, Rudyard Kipling’in yazdığı “Orman Kitabı”ndaki “Bagheera” adlı siyah panterden almıştır. Görünüşe göre tüm sıçrayan örümcekler gibi (Salticidae) o da panter çevikliğine sahip. Bununla birlikte tüm sıçrayan örümcekler avcıdır ama bu şirin dostumuz nerdeyse tamamen vejetaryendir ve akasya tomurcuğu ve nektarla beslenir.

Akasya ağaçlarını diğer avcılardan koruyan karıncaları atlatmak için çevikliklerini kullanır. Zaman zaman karınca larvası yediği de olur, çok açsa eğer diğer Bagheeralar’ı da yiyebilir (Yine de hala bir örümcek.

Buna bazı örümceklerde ortaya çıkan yamyamlığa bir örnektir). Hatta daha da şaşırtıcı olan şey şu; “Orman Kitabı”nda, gıda kıtlığı çekilen bir dönemde Panter Bagheera’nın vejetaryen olacağını umduğunu söylediği bir bölüm var!

6 – Suikastçı Örümcek (Assassin spider)

Suikastçı Örümcek (Assassin spider)

Madagaskar, Afrika ve Avustralya’nın bazı bölgelerinde bulunan bu tuhaf avcının, büyük çenelerinin ağırlığını taşıyabilecek uzun bir boynu vardır. İsimlerine neden olan şey ise besin ağının nerdeyse tamamının diğer örümceklerden oluşması.

Ama ismi ürkütücü gelse de diğer çoğu araknid gibi insanlara herhangi bir zararı yoktur. İlginç bir şey daha; bu örümcekler dinozor çağından beri dünyamızdadır. Belki de bugün bu yüzden tuhaf gözüküyorlar.

5 – Su örümceği (Argyroneta Aquatica)

Su örümceği (Argyroneta Aquatica)

“Su Örümceği” ya da “Dalgıç Çan Örümceği” olarak da bilinir. İngiltere’den Sibirya’ya kadar tüm Avrua ve Asya’da bulunur. Göletler, yavaş akarsu ve sığ göllerde yaşarlar. Doğrudan sudan oksijen alamadığı için önce ağıyla bir su altı sığınağı oluşturur.

Vücudunu ve bacaklarını kaplayan kılların aralarına hava kabarcıkları sıkıştırarak sığınağına hava taşır.
Havayla dolan ağ bir çan şekli alır ve suyun altında gümüş renginde gözükür. Bu yüzden cins adına “Argyroneta” yani “Gümüş Ağ” denilmiştir.

Bir kere havayla doldurması yeterli olur ve zamanının çoğunu içerde geçirir. Bazen kurbağa yavruları bazen küçük balıklar ama genelde küçük omurgasızlarla beslenirler.

4 – Dikenli Küre Ağlı Örümcekler (Gasteracantha)

Dikenli Küre Ağlı Örümcekler (Gasteracantha)

“Dikenli Küre Ağı Örümcekleri” ya da diğer adıyla “Boynuzlu Örümcekler”, henüz tamamı keşfedilmemiş 70’ten fazla türü olan, çok özel bir cinstir. Bazı insanların “korkunç” olarak nitelediği görünümüne karşın tamamen zararsızdırlar.

Dünya ‘nın her yerinde bulunabilirler. Boynuzları ve dikenleri, kuşlara karşı caydırıcı olduğu varsayılır. Diğer küre ağı örümcekleri (Araneuslar ya da Argiope) gibi ağlarının kenarlarına ya da ortalarına “Bayraklar” ekler ki kuşlar fark edip yaklaşmasın.

3 – Tavus Kuşu Örümceği (Maratus Volans)

Örümcek
Tavus Kuşu Örümceği (Maratus Volans)

Yine bir başka Avustralya türü. “Tavuskuşu Örümceği” olarak da bilinir çünkü erkeklerin abdomeninde bir tavuskuşu kuyruğu gibi rengarenk bir kanatçık bulunur. Yine tavuskuşları gibi bu kanatçığı dişilere kur yapmak için kaldırıp açarlar ve arka ayaklarıyla açtığı kanatçığı titretirler.

Tabi bu şirin tür de diğer Salticidae üyeleri gibi yüksek bir görüş yeteneğine sahiptir ve renkli ve parlak görüntülerden etkilenirler ve bu birkaç dişi örümceği etrafına toplayabilmesini sağlar.

Peki bu kanatçığı sadece kur için mi kullanırlar?

Maratus erkekleri bu kanatçığı sıçrarken de kullanabilirler ve atlama mesafelerini arttırırlar. Bu yüzden “Volans” yani “Uçan” denilmiştir.

2 – Myrmarachne Plataleoides Örümcek

Örümcek
Myrmarachne Plataleoides Örümcek

Bu örümcek Batezyan taklitin müthiş bir örneğidir. Yani etrafında tehlikeli bir avcı tespit ettiğinde kendi güçsüzlüğünü gizleyerek başka tehlikeli bir canlı gibi gözükebilir. Yine bir sıçrayan örümcek olan bu dostumuz, kendini “Dokumacı Karınca” gibi gösterir.

Dokumacı Karıncalar (Oecophylla) acı verici bir ısırığın yanında farklı bir kimyasal daha üreterek ısırığın ağrısını arttırır. Çok agresif bir karınca türüdür ve bu kimyasal acıyı birkaç gün sürdürebilir. Çoğu kuş, sürüngen ve amfibi bu karıncalardan kaçınır.

Diğer yandan, Myrmarachne örümcekleri, çok zararsız ve çekingendir ama bir Oecophylla üyesi gibi yürürken buna inanmak güç. Sefalotoraksı (Örümcek gövdesinin ön bölgesi) bir karıncanın kafası ve orta gövdesi gibi gözükecek şekilde gelişmiştir ve hatta karınca gözünü taklit edebilmesi için iki adet siyah leke bulunur.

Sadece Hindistan ve Güneydoğu Asya’da bulunurlar. Bu tür taklit yeteneği olan tek örümcek değildir. Dünyanın tropik habitatlarında, tehlikeli karıncaları taklit eden birçok örümcek vardır.

1 – Yüz Desenli Örümcek (Theridion grallator)

Örümcek
Yüz Desenli Örümcek (Theridion grallator)

Şaka değil, gerçek bir canlı bu! Hatta karadulların yakın akrabası. Hawaii’in yağmur ormanlarında yaşayan bu örümcek yerel halk tarafından “Nananana Makaki / Yüz Desenli Örümcek” olarak isimlendirilmiş. İnsanlara karşı hiçbir zararı görülmemiştir.

Sarı abdomenlerindeki garip şekiller genelde gülen yüz şekline benzerdir ama çok silik olanlar hatta deseni olmayanlar da vardır.

Bazılarındaki yüz şekilleri çığlık atan ya da kızgın surat gibi şekillere sahiptir. Aralarında adeta bir emoji havuzu oluşturmuş bu örümcekler, üstünde yüz şekli olan tek tür değil ama kesinlikle en meşhur olanı.

Maalesef kısıtlı menzili ve habitatının daralması nedeniyle bu listedeki türü tehlike altında olan tek örümcek.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Ömer ÇELİK

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    80 bin yılllık çok iyi korunmuş Yüzlerce Neandertal ayak izleri keşfedildi.

    parabol

    Şaşırtıcı Bir Parabol Hilesi