Üç Kanser Hastasını CRISPR ile bağışıklık sistemlerini düzenlemeyi başardılar.

ABD’li bilim insanları, biyomedikal araştırmalarda devrim yaratan araç için bir yan etki yaratmadan, CRISPR kullanarak üç kanser hastasının bağışıklık sistemlerini genetik olarak düzenlemeyi başardılar. Araştırmanın ilk aşamasından beklenen sonuçlar Perşembe günü Science dergisinde yayınlandı.
Bunlar, CRISPR ‘ın kanserle mücadele etmek için kullanılabileceğini kanıtlayan bir adım taşını temsil ediyor.

İlgili makale: CRISPR / Cas9 Nedir?

Pennsylvania Üniversitesi ‘ndeki araştırmacılar (UPenn) T-hücrelerini hastaların kanından çıkardılar ve bağışıklık sisteminin kanserle savaşma yeteneğine müdahale edebilecek hücrelerden genleri silmek için CRISPR ‘ı kullandılar.

Daha sonra T-hücrelerini NY-ESO-1 adı verilen kanser hücrelerinde tipik olarak bulunan bir proteine ​​saldırmak için bir virüs kullandılar ve hücreleri hastalara geri verdiler. Çalışmanın baş araştırmacısı Edward Stadtmauer, AFP’ye, bir kişinin kendi bağışıklık sistemindeki tümörleri yok etmek için kullanıldığı T hücre tedavisinin son on yılda önemli bir atılım olduğunu söyledi, ancak “ne yazık ki, bu teknoloji ile bile cevap vermeyen birçok hasta var.

Üç Kanser Hastasını CRISPR ile bağışıklık sistemlerini düzenlemeyi başardılar. ” Bu nedenle bu çalışmanın niyeti, T hücrelerini daha da güçlü hale getirmek için iki yeni yaklaşımı birleştirmektir. Stadtmauer, “Bana göre bu çalışmanın en önemli noktası, klinik sonuçlar değil, bu çok karmaşık prosedürü makul bir şekilde gerçekleştirebilmiş olmamız” diye ekledi.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Ayhan Mete GÜNAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Koronavirus Üzerinde İlk Uyarıyı Yapan Çinli Doktor Hayatını Kaybetti!

İngiltere Savunma Bakanlığı, UFO Görsellerini halka açıyor!