Yapay Yaprak Karbon Emilimi ile Yakıt Üretimi

Güneş, rüzgar ve elektrik enerjisiyle çalışmakta olan otomobil üretiminde görülen artışa rağmen, yine de önümüzdeki 50 yıl süresince atmosferde yer alan karbon salınımı önemli derecede artacak gibi duruyor. Bilim insanları tarafından gökyüzünde yer alan karbondioksit emiliminin düzenli bir şekilde sağlanması için yoğun çaba sarf edilmesine rağmen karbondan fayda görmemizi sağlayacak yeni teknolojilerin pratik hayatta kullanılması yüksek maliyet gerektirmekte.

Bu hafta içerisindeki meydana gelen gelişmelerin ardından bir umut ışığı göründü. Argonne Ulusal Lavoratuvarı’nda görev yapmakta olan araştırmacılar, karbon emilimindeki maliyette azaltmaya gidecek yapay yaprak geliştirmeyi başarılı bir şekilde yerine getirdiler.

Yapay yaprak isimli çalışma fotozsentezi taklit etmekte. Aynı bitkilerin güneşten almış oldukları enerjiyi karbondioksitli glikoz su ve oksiyene dönüştürmüş oldukları gibi, yapay yaprak da güneş enerjisini kullanarak karbondioksiti karbonmonokside dönüştürme işlemini yapıyor. Karbonmonoksit de aynı karbondioksit gibi ısıyı biriktirerek sera etkisi yaratmakta.

Fakat karbondioksitten daha farklı olan yanı ise yanıcı özelliği ile sahip yakıta dönüştürebilmekte. Bu yapay yapraktan elde edilmiş olan yakıt ise karbondan arındırılarak daha önceki zamanlarda yer altında gömülü şekilde olan karbon moleküllerinden meydana gelen petrolden daha farklı ve atmosferde yer alan karbonun geri dönüşümünü yerine getirmesine imkan sunuyor.

Yapay yaprak, katalizörün maliyetinin düşük seviyede olmasından dolayı daha ucuz ve çalışmalarını verimli şekilde yerin getiriyor. Bitkiler fotosentez sürecine hız kazandırmak adına enzimleri kullanım görürken, yapay yaprak tungstenden meydana gelen bileşiklerin küçük pullarından yararlanmakta.
Yapay yapraktan sentetik bir şekilde yakıt imal edilerek ve benzin üretimindeki maliyeti yükseklere çekilmesi durumunda, ilgili olan sektörde önemli değişiklikler yaşanacaktır.

Projenin çalışmalarını yürütmekte olan Peter Zapol, petrol, kömür yada benzin gibi envai çeşitleri olan hidrokarbon yakmış olduğumuz güneş ışığının yardımı ile kimyasal yakıtları tekrar kullanılabilir duruma gelmesi için en ekonomik yolu bulmak büyük bir etki yaratabilir.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    New York Botanik Bahçesi’nde ‘’Ceset Çiçeği’’ Her An Açabilir

    Bu Uygulamayla Kendinize Uygun Elektrikli Arabayı Bulun