Yeni 5 dakikalık egzersiz, kan basıncını yükseltebiliyor ve beyin fonksiyonlarını artırabiliyor

Günde tek bir ağırlık kaldırmadan veya tek bir adım atmadan beş dakika egzersiz yapmak kalp krizi riskinizi azaltıp daha net düşünmenize ve spor performansınızı artırmanıza yardımcı olabilir mi? Orlando’da da bu hafta gerçekleştirilen Experimental Biology konferansında sunulan İnspiratuar Kas Gücü Eğitimi’nin (IMST) yapıldığı bir klinik denemenin ön sonuçları bu soruya ve “evet” diyor.

Çalışmaya liderlik eden, Colorado Boulder Üniversitesi Bütünleştirici Fizyoloji bölümünde doktora sonrası bir araştırmacı olan Daniel Craighead, “IMST, soluduğunuz kaslar için temel olarak güçlü bir egzersiz, evinde ya da ofisinde; kıyafetlerini değiştirmek zorunda kalmadan hızlıca yapabileceğin bir şey ve şu ana kadar kan basıncını düşürmek ve muhtemelen bilişsel ve fiziksel performansı artırmak için çok faydalı görünüyor.” dedi.

1980’lerde kritik hastaları ventilatörlerden uzaklaştırma aracı olarak geliştirilen IMST, elde tutulan bir cihazla – direnç sağlayan bir inspiratuar kas antrenörü – ile kuvvetlice nefes almayı gerektirir.

Akciğer hastalıkları olan hastalarda erken kullanım sırasında; hastalar akciğer kapasitelerini artırmak için günlük 30 dakikalık, düşük dirençli bir rejim yaptılar. Ancak, 2016 yılında, Arizona Üniversitesi araştırmacıları; daha fazla dirençle günde sadece 30 teneffüsün, zayıf solunum kaslarına sahip olma eğiliminde olan obstrüktif uyku apnesi hastalarına yardım edip edemeyeceğini görmek için bir denemenin sonuçlarını yayınladı.

Daha dinlendirici bir uykuya ek olarak, denekler altı hafta sonra beklenmedik bir yan etki gösterdi. Sistolik tansiyonları 12 milimetre civa ile düştü. Bu sonuç, aerobik egzersizin verebileceği ve birçok ilacın verdiği ilaçlardan iki kat daha fazla bir düşüklüğü gösterdi. CU Boulder’ın Yaşlanma Laboratuvarı Bütünleştirici Fizyolojisi direktörü Profesör Doug Seals, “O zaman bu konuyla ilgilendik” dedi.

Kalbiniz attığında damarlarınızdaki basıncı belirten sistolik kan basıncı, doğal olarak atardamarlar yaşlanır; beslenen dokuların zarar görmesine ve kalp krizi, bilişsel düşüş ve böbrek hasarı riskine yol açar. Günde 30 dakika aerobik egzersizin kan basıncını düşürdüğü açıkça gösterilmiş olsa da, yetişkinlerin yalnızca yüzde 5’i bu asgari seviyeye uygundur.

Bu arada, orta yaştaki yetişkinlerin yüzde 65’i yüksek sistolik kan basıncına sahiptir. Amacımız, meşgul orta yaştaki yetişkinlerin gerçekleştireceği zamana duyarlı, kanıta dayalı müdahaleleri geliştirmektir.” dedi. Yakın zamanda yaklaşık 50 konuyu kapsayan IMST’nin klinik çalışmasını finanse etmek için 450.000 $ ‘lık Ulusal Yaşlılık Enstitüsü hibesi aldı.

Craighead, Pazar ve Pazartesi günleri; Deneysel Biyoloji 2019’da ön sonuçları sundu. Yapılan testlerin yaklaşık yarısı ile araştırmacılar, düşük direnç sağlayan sahte bir solunum cihazı kullananlarda hiçbir değişiklik yapmadan IMST yapanlar arasında kan basıncında önemli düşüşler ve büyük arter fonksiyonunda iyileşmeler buldular.

IMST grubu ayrıca belirli bilişsel ve hafıza testlerinde daha iyi performans gösteriyor. Katılımcıların, tükenmeye kadar egzersiz yapmaları istendiğinde; koşu bandında daha uzun süre kalabildikleri ve egzersiz sırasında kalp atış hızlarını ve oksijen tüketimini düşük tuttukları gözlemlendi. Ayrıca bazı bisikletçiler ve koşucular, rekabet avantajı elde etmek için ticari olarak satılan solunum kas eğitmenlerini kullanmaya başladılar.

Ancak Seals ve Craighead, bulgularının ilk olduğunu ve meraklı kişilerin IMST’yi düşünmeden önce doktorlarına sormaları gerektiğini vurgulamaktadır. Bununla birlikte sonuçların, yüksek bir uyum oranıyla (çalışma katılımcılarının yüzde 10’undan azı düşüyor) ve gerçek bir yan etki olmadan iyimser olduklarını söyledi. Craighead, “Yüksek tansiyon Amerika’da bir numaralı ölüm nedeni olan kalp-damar hastalıkları için önemli bir risk faktörüdür. “Toolbox’ın önlenmesine yardımcı olmak için başka bir seçeneğe sahip olmak gerçek bir zafer olurdu. “ dedi.

Editör / Yazar: Tuğçe AYAR

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/04/190408161643.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Uyku Sizi Nasıl Daha Akıllı Yapabilir?

Kirli Kuşlar İklim Modellerini Düzenlemektedir