Antartika’da Tünellerde Bilinmeyen Türlerinin Olabileceği İddia Ediliyor

Küresel ısınma sebebiyle eriyen buzlar her geçen gün Antartika’da yeni bir keşfin yapılmasına sebebiyet veriyor. Son olarak Antartika’da yeni bulunan mağara sistemlerinde farklı bitki ve hayvan türlerini destekleyecek sıcaklığın olması sebebiyle bilinmeyen yaşam şekillerinin ortaya çıkabileceği iddia ediliyor.

antartikada-yeni-kesfedilen-tunellerde-bilinmeyen-yasam-turlerinin-olabilecegini-iddia-ediliyor1
Keşfi gerçekleştiren bilim insanları bulunan tünellere dair oldukça heyecanlı. Tünellerde bulunan bazı DNA kalıntılarının, bu mağaralarda yaşayan daha önce keşfedilmemiş yeni türlerin keşfini sağlayabileceği söyleniyor.

Antartika’da bulunan mağara sistemleri yakınlardaki yanardağ sebebiyle yüzeyden çok daha sıcak. Araştırmacılar tarafından yapılan bu keşif şok etkisi yarattı. Uzmanlar mağaraların içerisinde yanardağın etkisiyle oluşan sıcak ortamda farklı bitki ve hayvan türlerinin ekosisteminin gelişebileceğini düşünüyor.

antartikada-yeni-kesfedilen-tunellerde-bilinmeyen-yasam-turlerinin-olabilecegini-iddia-ediliyor

Uzmanlar aynı zamanda Antartika’da hala faal olan ya da son aktivitelerine dair deliller bulunan 15’in üzerinde yanardağ bulunduğunu belirtiyor.

Keşfedilen mağaralardan alınan toprak numunelerinin analizler, yosun, alg ve küçük hayvanların DNA’larına ilişkin ilgin izler ortaya çıkardı. Bilim insanları bazı mağaraların sıcaklıklarının +25 dereceyi bulduğunu söylüyor.

antartikada-yeni-kesfedilen-tunellerde-bilinmeyen-yasam-turlerinin-olabilecegini-iddia-ediliyor2

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden baş araştırmacısı CeridwenFraser, “Orada tişört giyebilir ve oldukça rahat olabilirsiniz” dedi. “Mağara ağızlarının yakınında ışık var ve üstteki buzun ince olduğu bazı mağaralarda ışık filtreleri daha derinlerde.” diye konuştu.

Fraser, Erebus Dağı’nın yakınında ya da altındaki mağaralarda bulunan DNA’nın çoğunun Antartika’nın herhangi bir yerinde bulunan yosunlar, alglar ve omurgasızlar gibi bitki ve hayvanların DNA’sına benzediğini ancak tüm dizilerin tamamen tanımlanamayacağını açıkladı; bu da bilim insanlarının tamamen bilinmeyen türler üzerinde yoğunlaşmasına sebebiyet veriyor.

Mağara sistemlerinin buharın pasajlardan geçmesi sonucu oluştuğuna inanılıyor. Araştırmacıların bir sonraki adımı mağaralarda canlı organizma aramak olacak. Canlı organizma bulunması halinde bilim heyecan verici yeni bir dünyaya uzanmış olacak. Çalışma, uluslararası Polar Biology dergisinde yayınlandı.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Gezegen dokuz Var Mı? Yok Mu?

    NASA’nın Geliştirmek İstediği Benzinsiz Emdrive Uzay Aracını Çinliler Geliştirdi