Askeri teknik ile 120 saniyede her yerde uykuya dalabilirsiniz !

“Ordunun 2 dakikada herhangi bir yerde uykuya dalma” tekniğinin son zamanlarda TikTok’da birçok kullanıcı tarafından görüntülendiğinin ve uykuya dalmada zorluk yaşıyorsanız bu tekniğin denemeye değer bir yöntem olabileceği düşünüyoruz.

Fitness “gurusu” Justin Agustin, bu tekniğin aslında konsantrasyon için uykuya ihtiyaç duyan savaş pilotları için geliştirildiğini takipçileri ile paylaştı.

Justin Agustin, bu uykuya dalma taktiğinin her an, her yerde ve hatta 7 saat süresince elektriklerin kapatıldığı korkunç bir çatışma alanında dahi askerlerin uykuya geçmelerine yardımcı olduğunu iddia etmektedir.

Askeri teknik ile 120 saniyede her yerde uykuya dalabilirsiniz !

Agustin, tekniği şöyle açıkladı; ilk olarak alnınızdaki kasları gevşeterek başlayın, sonra gözlerinizi, yanaklarınızı, çenenizi gevşetin ve nefesinize odaklanın.

Omuzlarınız gergin olmayacak ve omuzlarınızı olabildiğince aşağı doğru serbest bırakın. Elleriniz ve parmaklarınız da dahil olmak üzere kollarınızı iki yanınıza serbest bırakın.

Şimdi derin bir nefes alın ve nefesinizi yavaşça bırakın, göğsünüzü ve midenizi, uyluklarınıza, dizlerinize, bacaklarınıza ve ayaklarınıza kadar gevşetin.

Başınızdan parmak uçlarınıza kadar uzanan bu sıcak hissi hayal edin.

Şimdi, kalbinizden ayak parmaklarınıza doğru inen sıcak hissi hayal edin.

İşte tam bu noktada zihninizi stresten arındırmanız çok önemli.

Justin Agustin, sözlerine şöyle devam etti; düşünsenize savaş alanında dahi stresin zirvesinde bu teknik başarılı şekilde bizim uykuya dalmamıza yardımcı oluyor.

Bu tekniğin işe yaramasının başka bir kolay yolu da kendinizi sakin bir gölde bir kanoda yatarken berrak bir gökyüzüne bakarken hayal edin ya da kendinizi karanlık bir odada siyah kadife bir hamakta olduğunuzu hayal edin…

Tam bu esnada siperlerden uçan mermiler veya beyninize davetsiz düşüncelerin doluşmasından dolayı dikkatiniz dağılırsa; 10 saniye boyunca “düşünme, düşünme, düşünme” kelimelerini tekrar etmelisiniz. Sonra hayal ettiğiniz sakin resme dönebilir ve tekniği uygulamaya devam edebilirsiniz.

Askeri teknik ile 120 saniyede her yerde uykuya dalabilirsiniz !
Bu numara her yerde uyumanıza yardımcı olsa da, bunu direksiyon başında yapmamanızı öneririz. Fotoğraf kredisi: NiE Projesi/Shutterstock

Bu teknik, ilk olarak 1981’de yayınlanan “Rahatla ve Kazan: Şampiyona Performansı” adlı bir kitapta ele alınmış ve geniş çaplı olarak paylaşılmıştır.

Sharon Ackerman, Medium sitesinde yayınladığı makalesinde, “ABD Donanması’nın Uçuş Öncesi Okulu, her koşulda, iki dakikadan daha kısa bir sürede gece veya gündüz uykuya dalmak için bilimsel bir yöntem geliştirdi” yazdı.

Ackerman, altı (6) haftalık bir pratikten sonra, pilotların yüzde 96’sı kahve içtikten sonra, hatta arka planda makineli tüfek sesleri duyulurken dahi iki dakikada veya daha kısa sürede uykuya dalabilmektedir.

Ayrıca bir deneyde bir pilottan sandalye üzerinde dik şekilde oturarak uyuması istenmiş, ancak bir yatak da işe yaramalıdır ! cümlelerine makalesinde yer vermiştir.

Nurcan Talay

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Çocukken İstismar Yaşayanların Dövme ve Piercing Yaptırmaları

    Çocukken İstismar Yaşayanların Dövme ve Piercing Yaptırmaları

    30 bin yıllık bozulmamış yavru mamut bulundu

    30 bin yıllık çok iyi korunmuş yavru mamut bulundu