Balkabağı kurbağalarının Cildinde Parlayan Kemikler Gözlemlendi

Doğu Brezilya’ nın Atlantik ormanlarında yaşayan balkabağı kurbağası düşmanlarından korunmak için canlı renklerini kullanıyor. Ama bu küçük kurbağa aynı zamanda ultraviyole ışık altında parlak mavi bir ışık yayarak görsel bir sinyal de veriyor. Bilim insanları bu şaşırtıcı keşfi, kurbağaların çiftleşme dönemleri üzerinde bir araştırma yaparken yaptı. Doğal ışık altında kurbağalar turuncu, kırmızı veya sarı görünüyor. Ancak bir UV ışık bu kurbağaların üzerine tutulduğunda ise, kurbağaların başında, sırtında ve bacaklarında mavi noktalar görünür hale geliyor. Omurgalı hayvanlarda florışıma özelliği çok seyrek bir özellik olmasına rağmen bilim adamları bunun kurbağalarda eş seçmede veya yırtıcılardan korunmada onlara nasıl bir avantaj sağladığını bulabilir.
Araştırmacılar bu konu hakkında yeni bir çalışma başlattı. Biyolüminensan aksine, florışıma özelliği karanlıkta meydana gelmiyor. Florışımada özel moleküller ışığı absorbe edip onları daha uzun dalga boylarında yayınlıyorlar ve bu şekilde kırmızı ve yeşil tonlarında görülebilen bir ışıma ortaya çıkarıyorlar. Bazı tür yılanlar, akrepler ve çok nadir su kaplumbağaları florışıma yaparlar. 2018 yılında yapılan bir keşif bukalemunların da florışıma yaptıklarını göstermiştir.
Ayrıca 2017 yılında da iki çeşit Afrika ağaç kurbağasının florışıma yaptıklarını göstermiştir. Bununla birlikte balkabağı kurbağalarının florışıma türleri daha çok bukalemunlarınkinde olduğu gibi hayvanların kemiklerinden kaynaklı bir ışımadır. Aslında, balkabağı kurbağalarının baş ve sırt kemik tabakasındaki florışıma olağanüstü düzeyde. Yine de bu ışımanın yapısını kesin olarak anlamak için kimyasal bir araştırma gerekmektedir.

Işıma kurbağalara ne fayda sağlıyor?
Şu an kurbağaların bu ışımayı nasıl kullandıklarına dair bir kanıt yok ancak SandraGouette’in Live Science’daki çalışmasına göre, bu özellik yırtıcıları kurbağanın ekstra zehirli bir deriye sahip olduğu konusunda uyarmaya yarıyor olabilir, bazı örümcek ve kuş türlerinin doğal ışıkta florışımayı görebildikleri düşünülürse bu gayet mümkün. Bu küçük kurbağaların florışımalarıyla ilgili bir başka olasılık ise, birbirleriyle iletişim için kullanıyor olmaları. Balkabağı kurbağalarında orta kulak yoktur bu nedenle birbirlerini duyamazlar. Bu ışıkların birbirlerini ayırt etmelerine ve eş seçmelerine yardım ediyor olabilir.
Editör / Yazar: Oğuzhan PEKGÜRLER
Kaynak: https://www.livescience.com/65107-tiny-fluorescent-toadlets.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Peru'da dört ayaklı balina fosili bulundu

Neil Armstrong kimdir – Aya İlk Ayak Basan Astronot