Işık ve havayı geçiren, sesin geçmesini engelleyen materyal

Bilim insanları, ışık ve havayı geçiren, fakat sesin geçmesini engelleyen bir materyal geliştirdiler.

Boston Üniversitesinden araştırmacılar, matematiği 3D baskı ile birleştirdiler ve mantığa meydan okuyarak, ışık ve havanın içinden sorunsuzca geçtiği fakat sesin geçemediği yeni bir malzeme geliştirdiler.

Araştırmacı Xin Zhang bir basın açıklamasında ‘Biz şu anda matematiksel olarak, herhangi bir şeyin sesini engelleyebilecek bir nesneyi tasarlayabiliyoruz. “dedi –Bu da geleceğin bugünden çok daha sessiz olabileceği anlamına geliyor.

Bilim insanları, ışık ve havayı geçiren, fakat sesin geçmesini engelleyen bir materyal geliştirdiler.
Fotoğraf Kredisi: (Cydney Scott)

Physical Review B dergisinde yayınlanan bir makalede, araştırmacılar geliştirdikleri bu işi “akustik meta malzeme” olarak tanımlıyorlar.

Bir malzemenin,hava ya da ışığı engellemeden, gelen ses dalgalarını kaynaklarına tekrar yansıtırken ihtiyaç duyabileceği özellikleri ve boyutları hesaplayarak başladılar.. Daha sonra 3D malzemeyi bir donut şeklinde bastırarak, PVC borunun bir ucuna, diğer ucu da bir hoparlöre tutturdular. (Donut, özellikle ABD’de bol tüketilen tatlı bir çörek.)

Hoparlörden yüksek perdeli bir not aldıklarında, bu donut şeklindeki materyalin borudan gelen sesin yüzde 94’ünü engellediğini gördüler.

Araştırmacı Jacob Nikolajczyk basın açıklamasında: ’’Bu tür sonuçları aylardır bilgisayar modellememizde görmüştük, ama bilgisayarda modellenen ses basıncı seviyelerini görmek başka bir şey, etkisini kendinizin duyması bir şey.’’ dedi.

Işık ve havayı geçiren, sesin geçmesini engelleyen materyal
Bilim insanları, ışık ve havayı geçiren, fakat sesin geçmesini engelleyen bir materyal geliştirdiler.

Araştırmacılar, araştırmalarının gösterdiği donut şekliyle sınırlı olmadığını iddia ettikleri akustik meta materyalleri için birçok uygulama öngörüyorlar. Zhang ve arkadaşıRezaGhaffarivardavagh; materyalin yapısının çok hafif, açık ve güzel olduğunu söylediler.

Ayrıca her parçanın, ses engelleyici, geçirgen bir duvarın ölçeklendirilmesi ve inşa edilmesi için kiremit veya tuğla olarak kullanılabileceğini belirttiler.

Ayrıca dronların, HVAC sistemlerinin ve hatta MRI makinelerinin sesinin azaltılması için malzemenin kullanılma potansiyelini olduğunu da belirttiler – görünüşe göre gürültü yapan herhangi bir şey bu yeni malzemenin eklenmesiyle daha az gürültü yapabilir.

Editör / Yazar: Esra KAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bilim insanları ahtapot yetiştiriciliği yapmamamız için uyarıyor

gizemli ada

Hunga-Tonga: Kendine Has Yaşam Formlarıyla Ortaya Çıkan Ada