Bilim İnsanları, Okyanusun Altında Saklı Devasa Bir Akifer Keşfetti

Kuzey Atlantik okyanusunun tuzlu sularının altında bulunan jeologlar, ABD kıyılarının hemen dışında gizlenmiş bir tatlı su akiferini¹ keşfettiler. Bu büyük boyutu şaşırtıcı olsa da, tamamen beklenmedik bir keşif değildi.

Suyun sinyalleri ilk olarak 1970 ‘lerde ortaya çıktı, ancak şimdiye kadar hiç kimse gözenekli kayalara hapsolmuş bu büyük rezervin ABD Kuzeydoğu ‘nun neredeyse tüm uzunluğu boyunca devam edebileceğini tahmin etmiyordu.

Columbia Üniversitesi ’nde deniz jeoloğu olan Chloe Gustafson, “İzole yerlerde temiz su olduğunu biliyorduk, ancak derecesini veya geometrisini bilmiyorduk” dedi.

Yukarıdaki resimde sarı ile taranmış bölgeler dev akifer-leri ve üçgenler ise keşif gezilerini göstermektedir.

2015 yılında, Gustafson ‘un bazı araştırmacıları New Jersey kıyılarında ve Martha ‘s Vineyard ‘ın Massachusetts adasında pilot çalışma yaptı.

Bu çalışma, ekip araştırma gemisinden Marcus G. Langseth ’ten yayılan bir elektromanyetik alıcı kullanarak kıta sahanlığının altındaki tortularda gömülü deniz suyu birikintilerini araştırmak istiyordu. 1970 yılında fosil yakıt için sondaj yapan petrol şirketleri sondaj yapılırken ara sıra tatlı suyu buluyorlardı fakat kaynak yetersiz olduğu için kesin bir bilgi yoktu.

Orada bir şey olduğunu anlayan bilim insanları çalışmalara başladı. Marcus G. Langseth ’teki araştırma ekibi iki kuzeydoğu kıyı bölgesini 10 gün boyunca araştırdı ve geminin altındaki sularda elektriksel iletkenlik işaretleri aradı.

Tuzlu su, temiz sudan daha etkili bir elektromanyetik (EM) dalga iletkenidir bu nedenle kıyıdan yayılan EM alıcılar araştırmacıların gizemli akifer ölçüsünü haritalamalarını sağlamıştır.

Birkaç kat daha fazla yer altı suyu olabilir

Bilim İnsanları, Okyanusun Altında Saklı Büyük Tatlı Su Rezervuarı Keşfetti
Tatlı Su Akifer-i: Fotoğraf Kredisi: (NASA-Goddard Space Flight Center/NOAA GOES)

Bu dev rezervi haritalamak için yapılan ilk kapsamlı girişimi ayrıntılandıran çalışma ” ABD Atlantik kıyılarının en az 350 km’sini (217 mil) kaplar ve yaklaşık 2.800 kübik kilometrelik su yeraltı suyu içerir “sonucunu ortaya koymaktadır. EM haritalama tekniğinin doğası gereği sonuçlar şu an için yorumlayıcı olmaya devam ediyor.
Ekip, akiferin tatlı su rezervinin Delaware ‘den (güney ucunda) New Jersey, New York, Connecticut ’tan geçmesine kadar uzandığını ayrıca görünen yeraltı suyu rezervinin daha da uzayabileceğini söylüyor.
Araştırmacılar “Profillerimizin ötesindeki potansiyel kuzeydoğu ve güneybatı uzantılarını göz önüne alırsak, ABD Atlantik kıta sahanlığının kuzeydoğu kısmının altında birkaç kat daha fazla yer altı suyu olabilir. Bu da en büyük kıyı akiferlerine rakip olan bir tatlı su kaynağını temsil etmektedir” dedi.

Bilim insanları, kuzeydoğu ABD kıyılarında devasa bir akifer buldular. (Getty Images)

Akiferin oraya nasıl çıktığına gelince: Araştırmacılar son Buzul Çağı ‘ndan elde edilen büyük miktarda taze eriyik suyun kayalık tortuda kalması ihtimalinin yüksek olduğunu söylüyor. Bir gün suyu içme amacı için kullanmaya karar verdiğimizde, ilk önce tuzdan arınması gerekmektedir.

Çünkü özellikle deniz suyu çevresine yakın olan kısımlarda dâhil bazı bölgelerde tuz miktarı fazladır. Şimdilik kimse bunu yapmamızı önermiyor ancak dev akiferin varlığı benzer yer altı suyu sistemlerinin California, Avustralya veya Orta Doğu gibi dünyanın daha sıcak ve daha kuru kısımlarında kolayca gizlenebileceğini öne sürüyor. Gustafson, “Dünyanın diğer bölgelerinde önemli bir kaynak olarak ortaya çıkabilir” dedi.

Akifer: Ekonomik olarak önemli miktarda suyu depolayabilen ve yeterince hızlı taşıyabilen geçirimli jeolojik birimlerdir.

Bulgular Scientific Reports‘da rapor edildi.

Editör / Yazar: Seval ÖZGÜR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Bakteriler Beyninizde ‘Zararsızca’ Yaşayabilir

Peru’daki Esrarengiz Nazca Çizgilerinin Gizemi