Bir Araştırma Kör Köstebek Farelerin Daha Uzun Yaşadığını Saptadı

Rusya, Çekya ve İsrail’den bir araştırma grubu bazı kör köstebeklerin diğer küçük canlılardan daha uzun süre yaşama sebebinin kısa süreli bağışıklık hafızasına sahip olmaları olduğunu buldu. Takım, Nature Aging dergisinde yayınlanan makalede bu çalışmayı uzun yaşamlı kör köstebek farelerinin ortama uyum sağlayan bağışıklık sistemleri olarak tanımlıyor.

Biyologlar yıllar boyunca uzun yaşamlı olmanın çoğunlukla vücut büyüklüğüne bağlı olduğunu düşünüyorlardı. Örneğin; fareler, kuşlar ve sıçanlar nispeten daha kısa ömürlüdürler. Diğer taraftan ise filler, büyük kediler ve insanlar daha uzun yaşamaya eğilimlilerdir. Ancak buna karşın bilim insanları bazı istisnalar olduğunu fark etti. Örneğin; kör köstebek farelerinin birçok türü 20 veya daha fazla yıllar yaşıyor. Ve çoğu kanserli tümör geliştirmiyor. Bu yeni uğraşlar sonucunda, araştırmacılar neden kör köstebek farelerin çok uzun ve kanser geliştirmeden yaşayabildiğini anlama yolları aramaya başladılar.

Çalışma, özellikle olgun T hücreleri ve B hücrelerine odaklanarak, yaşamları boyunca kör köstebek farelerinin bağışıklık sistemi hücrelerini araştırmakla birlikte insan ve fare bağışıklık sistemi hücrelerinde bulunanları karşılaştırmak üzerineydi. Genellikle, T hücreleri ve B hücreleri antikor gelişimi ve memelilerde uzun süreli bağışıklık hafızasıyla bağlantılıdır. Bundan dolayı insanlar, hastalık bir kez bulaştıktan sonra ona karşı bağışıklık kazanabilirler.

Araştırmacılar kör köstebek farelerin bağışıklık sistemlerinde çok az T ve B hücreleri buldular. Bu da kör köstebek farelerinin uzun süreli bağışıklık hafızasına sahip olmadıklarına işaret ediyor. Her yeni enfeksiyonda daha önce bu hastalığı geçirmiş olsalar bile geçirmemiş gibi enfeksiyonla savaşıyorlar.

Vücutlarının, çoğunlukla diğer memelilerde görülen inflamasyon* tepki türlerine daha az yatkın oldukları anlamına geliyor. Özellikle, kronik inflamasyon bazı kanserli tümörlerin gelişmesi ile bağdaştırılıyor. Araştırmacılar ayrıca yedek parçaların sayısının bağışıklık sistemi organları ile bağlantılı olduğunu ve kör köstebek farelerinde bunların çeşitliliğinin insanlarda ve farelerde olduğu gibi yaş ilerledikçe azalmadığını saptadılar.

*İnflamasyon: Yangı. Vücudun kendini iltihaplardan vs. korumaya çalışma yöntemlerinden bir tanesi.

Humoral Patoloji Teorisi Nedir?

Çocukluktaki Beslenmenin Yaşam Boyu Etkisi