Brokoli Faydaları Nelerdir? Brokoli Hangi Hastalıkları Önlüyor

Brokoli, şekil olarak minyatür bir ağaca benzeyen yeşil bir sebzedir. Brassica oleracea olarak bilinen bitki türlerine aittir. Brokolinin en büyük avantajlarından biri içerdiği zengin besin değeridir. Brokoli faydaları olarak çok çeşitli vitaminler, mineraller, lifler ve diğer biyoaktif bileşenlerle¹ doludur. Pişmiş veya çiğ olarak yenebilir – her ikisi de mükemmel derecede sağlıklı ancak farklı besin profilleri sağlar. Haşlama, mikrodalga, kızartma ve buğulama gibi farklı pişirme yöntemleri mevcuttur.

brokoli faydaları nelerdir?

Pişirme yöntemleri sebzenin besin değerini değiştirir. Sonuçlar, buharda pişirme hariç tüm pişirme işlemlerinin, önemli miktarda klorofil ve C vitamini kaybına ve toplam çözünür proteinlerde ve çözülebilir şekerlerde önemli düşüşlere neden olduğunu göstermektedir. (kaynak)
Birçok çalışma, brokoligibi bitkisel gıda tüketiminin artmasının obezite, diyabet , kalp hastalığı ve genel ölüm riskini azalttığını göstermiştir. Aynı zamanda sağlıklı bir cilt ve saç, daha fazla enerji ve genel olarak daha düşük ağırlık sağlar. Bir başka araştırmaya göre; düzenlibrokoli tüketenlerin yaşlanma sürecinin ciddi şekilde yavaşladığını gösteriyor.

Brokoli faydaları

brokoli faydaları nelerdir? Hangi Hastalıkları Önlüyor

Yukarıda bahsedilen faydaların yanısıra, düzenli olarak tüketmenin sağlığınıza birkaç brokolifaydası daha var.

  • Kanseri Önler: Brokoli kanserle savaşmaya ve bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur tıpkı diğer turpgillerin yaptığı gibi. (Brüksel Lahanası, lahana, karnabahar)
  • Kolesterolü Düşürür: Brokolinin yapısında çözülebilir lifler bulunur ve bunlar kolesterolü düzenlemeye yardımcı olur.
  • Alerjik Reaksiyonları ve Ödemi Azaltır: Brokoli dikkate değer derecede ödem söktürücü ve iltihap kırıcı olarak bilinen omega 3 yağ asidi bulundurur.
  • Çok Güçlü Bir Antioksidandır: BrokoliC vitamini açısından çok yoğundur ve bağışıklığı güçlendirir.
  • Kemik Sağlığı: Brokoli yüksek seviyelerde kalsiyum ve K vitamini içerir. Bu maddeler de osteoporozu önlerken kemik sağlığını korumaya yardımcı olur.
  • Kalp Sağlığı: Brokoli iltihap ve ödem karşıtı özelliklere sahip bir sebzedir ve kan şekerinden kaynaklı kalp-damar rahatsılıklarını uzak tutmakta vücudumuza yardımcı olur.
  • Diyet Dostu: Brokoli karbonhidrat ve lif bakımından çok zengin bir sebzedir. Sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı önler ve kan şekerini düzenler.
  • Detoks Etkisi Vardır:Brokoli lif açısından çok zengin bir sebze olduğundan toksinlerden kurtulmaya, kilo vermeye ve sindirimi düzenlemeye yardım eder.
  • Cilt Dostu: Cilt sağlığı yalnızca parıltılı bir cilt değil aynı zamanda bağışıklık demektir. Antioksidanlar, C vitamini, çinko ve bakır gibi mineraller cilt sağlığınızı korumaya yardım eder.
  • Göz Sağlığı: Karoten denen ve havuç özü diye bilinen bir madde, A-C-E ve kompleks B vitaminlerini içerdiğinden göz sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Bunları da okuyabilirsiniz:
Şeker hastalığı belirtisi ve Şeker Hastalığı Türleri Hakkında Genel Bilgiler
Parkinson Hastalığı: Riskleri, Belirtileri ve Tedavisi
Zona, (Gece Yanığı) Hastalığının Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
Editör / Yazar: İsa EKİCİ
Kaynak: https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-broccoli
Kaynak: https://ideapod.com/scientists-discover-number-one-food-staying-young/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genç Kalmak için 1 numaralı besin bulundu

Güneş sistemi dışındaki bir gezegende ilk defa bir halka gözlemlendi