Çürümüş Yumurta Kokusu Sizi Öldürmezse, Uranüs'ün -200 °C Sıcaklığı Öldürecek

Yeni bir araştırma, Uranüs atmosferinin büyük ölçüde çürük yumurtaların iğrenç kokusuna neden olan hidrojen sülfür içerdiğini ileri sürmektedir. Uranüs ‘ün etrafında dolaşan çok fazla pis kokulu şeyler mevcut.
Yeni bir çalışma, Uranüs’ün üst atmosferindeki bulutların büyük ölçüde hidrojen sülfürden oluştuğunu ve çürümüş yumurtaları bu kadar kokmuş hale getirenin bu molekül olduğunu göstermektedir.
İlgili makale: Uranüs Gezegeni Hakkında Bilmediğiniz 10 İnanılmaz Gerçek
İngiltere’deki Oxford Üniversitesin’nden çalışmanın baş yazarı Patrick Irwin bir açıklamasında ” “Eğer talihsiz bir insan Uranüs ‘ün bulutları boyunca inişe geçseydi, çok hoş olmayan koşullarla karşılaşırdı.” dedi.

Fakat bu aksi öncünün daha büyük bir problemi olurdu, ” Çoğunlukla hidrojen, helyum ve metandan oluşan -200 santigrat dereceye maruz kalma ve boğulma kokuyu almadan durumunu kötüleştirirdi.” diyerek ekledi. Araştırmacılar, Uranüs’ün gökyüzünde yükselen bulutların bileşimini uzun zamandır merak ediyorlardı.
Özellikle, Eğer Jüpiter ve Satürn’de olduğu gibi amonyak buzu ya da hidrojen sülfür buzu tarafından hükmediliyorsa. Cevabın anlaşılması güç çünkü uzak Uranüs’te gerekli detaylarla gözlem yapmak zor. Irwin ve meslektaşları Uranüs’ün havasını Yakın Kızılötesi İntegral Alan Spektrometresi(NIFS) ve Hawaii’deki 8 metrelik İkizler Kuzey teleskobu üzerindeki bir aracı kullanarak araştırdı.

NIFS, Uranüs’ün bulut tepelerinin hemen üzerindeki atmosferden yansıyan güneş ışığını inceledi ve hidrojen sülfürün izini gördü. İngiltere’deki Leicester Üniversitesi’nden yazar Leigh Fletcher aynı açıklamasında “Sadece doymuş bir buhar olarak bulutların üzerinde küçük bir miktar kalıyor” dedi.
“Ve bu yüzden, Uranüs’ün bulut güvertelerinin üzerindeki amonyak ve hidrojen sülfürün izlerini yakalamak çok zor. Gemini’nin üstün yetenekleri sonunda bize şans verdi.” Araştırmacılar, Neptün’ün bulutlarının Uranüs’ün bulutlarına benzediğini söylüyor.
Bu iki “buz devleri” nin bulutları ile Jüpiter ve Satürn’ün bulutları arasındaki büyük fark, muhtemelen dünyaların oluşum çevresini izlemeleri.
Uranüs ve Neptün, güneşten, iki gaz devinin olduğundan çok daha fazla uzaklaşmıştır. Fletcher, “Güneş sistemimizin oluşumu sırasında, nitrojen ve kükürt ve dolayısıyla amonyak ve Uranüs’ün yeni tespit edilen hidrojen sülfürü arasındaki denge [a] gezegenin oluşumunun sıcaklığı ve konumuyla belirlendi” dedi.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Uranüs Halkalarının Şu Güzel Parıltısına da Bir Bakın
NASA, Yeni Gezegen Misyonlarını Seçti. İşte En Heyecan Verici Olanlar
Güneş Sistemimizdeki Gezegen İsimleri ve Anlamları Nereden Geliyor?
Güneş sistemimizdeki gezegenler ve gezegenler sıralaması
Kaynak: https://www.seeker.com/space/if-the-rotten-egg-smell-doesnt-kill-you-the-negative-200degc-temperature-of-uranus-will

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Japonya’da Bir Karga Tren Bileti Almak İçin Kredi Kartı Çaldı

Uzun Süren Yalnızlık Beynimizin Kimyasını Değiştiriyor