Dünya Üzerindeki 5 Muhteşem Çarpma Krateri

Dünyamızın geçmişine ışık tutan 5 çarpma kraterini gelin birlikte inceleyelim.

Krater, bir göktaşının, volkanik aktivitenin veya bir patlamanın etkisiyle oluşan kase şeklindeki bir çöküntü veya oyulmuş alandır. Bir göktaşının Dünya (veya başka bir gezegen veya Ay) ile çarpışmasıyla oluşan kraterlere çarpma kraterleri denir.

Çarpma kraterleri boyut farketmeksizin güneş sistemimizdeki her gezegen gövdesinde meydana gelir. Çarpma kraterlerini ve onları oluşturan meteorları inceleyerek güneş sistemimizi şekillendiren işlemler ve jeolojik olaylar hakkında bilgi edinebiliriz.

Bu liste dünyadaki favori çarpma kraterlerden bazılarını içeriyor.

Meteor Crater, AZ, ABD (her şeyi başlatan krater)

meteor krateri
Barringer Krateri, Colorado Platosu’nun kurak ikliminde alışılmadık derecede iyi korunmuştur. USGS Ulusal Harita Veri İndirme ve Görselleştirme Hizmetleri.

Barringer Krateri (genellikle Meteor Krateri olarak adlandırılır), ABD, Arizona’daki Route 66 üzerinde Winslow şehrinin yakınında bulunur ve dünya dışı bir etkinin neden olduğu doğrulanan ilk kraterdir.

Bu krater 1 km uzunluğunda yarıçapa ve 50,000 yıllık geçmişe sahip; yani oldukça genç. 19. Yüzyıldan itibaren varlığından haberdar olduğumuz kraterin bir çarpma sonucu mu oluştuğu yoksa yakındaki volkanik eyaletle mi ilgili olduğu tartışma konusuydu.

Bilim insanlarının bunun bir göktaşı etkisi olduğunu kesin olarak söyleyebilmeleri, yakınlarda bulunan göktaşı parçalarıyla birlikte kayalarda yüksek basınçlı kuvars formlarının tanımlandığı 1960’lara kadar mümkün değildi.

Meteor krateri abd
Yandan tüm Meteor Krateri’nin bir görünümü. Sağ kenardaki izleme platformundaki küçük insanlara dikkat edin

Krater, aktif bir araştırma alanıdır ve çok iyi korunmuştur. Bu da onu çarpma kraterlerinin oluşum süreci hakkında bilgi edinmek için mükemmel bir yer yapar. Apollo günlerinin ilk zamanlarından beri, Meteor Krateri astronotları eğitmek için de kullanılıyor. Uygulama, Artemis astronotlarının ay yüzeyinde karşılaştıklarına benzer arazilerde nasıl gezineceklerini öğretmeyi ve biraz jeoloji bilgisi edinmelerini sağlamayı amaçlıyor.

Şu an krateri ziyaret edebilirsiniz (hediyelik eşya dükkanı mükemmel!) ve etrafında bir tur atabilirsiniz. Büyük kanyona yolunuz düşerse buraya uğramadan geçmeyin derim.

Chicxulub, Yucatán, Meksika (Dinazor katili)

Muhtemelen Dünya üzerindeki en iyi bilinen göktaşı etkisi, Meksika’daki Yucatán yarımadasında büyük ölçüde gömülü olan Chicxulub kraterini oluşturandır. 180 km çapındaki bu krater, Dünya üzerindeki en büyük ikinci krater ve 66 milyon yıl öncesine tarihleniyor dinozorların yok oluşuyla aynı zamana denk geliyor.

Chicxulub Yucatan Meksika
Darbe kraterinin ince izlenimi bugün hala Yucatán yarımadasında görülebilmektedir. NASA/JPL

Jeologlar yıllarca dünyanın dört bir yanındaki kayalarda kaydedilmiş bir kitlesel yok oluşu aradılar. Meteoritlerde Dünya’dakinden çok daha bol bulunan bir element olan iridyum keşfedilene kadar parçalar yerine tam olarak oturmamıştı.

Dünya’ya çarpan nesnenin 10 km çapında olduğu ve 20 km/s hızla hareket ettiği tahmin ediliyor. Bir örnekle anlatacak olursak bu hızda giden bir araç Sidney’den Los Angeles’a yaklaşık 5 dakikada varırdı.

Ne yazık ki nesli tükenen tek tür dinozorlar değildi. Bunun yanız sıra bitki ve hayvan türlerinin %75’inin de nesli tükendi.

Etki, onlarca yıldır hissedilen artçılarla birlikte anında felaket dönüşebilirdi. Büyük tsunamiler oldu ve dünyanın dört bir yanında ormanlar yandı. Güneş ışığı, muhtemelen yıllarca kül ve gazlar tarafından yok edildi ve daha birçok türün yok olduğu küresel bir kışı tetikledi.

O uzun kışın sonunda gezegen yeniden nüfuslanırken, krater sistemi gelişen derin bir biyosfer haline geldi.

Vredefort, Güney Afrika

Vredefort Güney Afrika
1985’te NASA’nın uzay mekiğinden görüntülenen Vredefort Kubbesi. NASA

Darbe kraterlerinden ekonomik fayda elde edilebilir. Örneğin darbe, bir krater oluştuğunda önceden var olan metalleri yoğunlaştırabilir veya başka türlü yüzeye yakın olmayacak olan gömülü tortuları açığa çıkarabilir.

İkinci ihtimal Güney Afrika’daki Vredefort yapısındaki durumu anlatıyor. Öyle ki Dünyadaki altının üçte birinden fazlasının buradan çıkarıldığı tahmin ediliyor. Oldukça büyük bir oran.

Vredefort çarpma yapısı, Dünya üzerindeki onaylanmış en büyük kraterdir ve kabaca 2 milyar yaşındadır. Orijinal kraterin 300 km çapında olduğu düşünülüyordu ancak şu an büyük ölçüde aşınmış durumda.

Çarpma, gezegendeki en eski kayalardan bazılarını açığa çıkardı. Yaşları 2.1 ila 3.5 milyar yıl arasında değişen kayalarla, Dünya tarihinin üçte birinin tam bir jeolojik kaydını görebileceğiniz çok az yerden biridir.

ay krateri
Ayımızın en muhteşem özelliklerinden biri olan Mare Orientale, yakın ve uzak tarafın sınırında yer almaktadır. NASA/GSFC/Arizona State Univ./Lunar Reconnaissance Orbiter

Çoğu insan bir çarpma krateri düşündüğünde, Meteor Krateri gibi kabaca dairesel bir çöküntü düşünürler. Ancak kraterler farklı şekillere ve özelliklere sahip olabilir. Vredefort karmaşık bir şekle sahiptir ve çok halkalı çarpma havzası olarak bilinir. Bu havzalar çok büyük çarpmalarda oluşur ve diğer gezegen yüzeylerinde de görülebilir; Ay’daki Mare Orientale buna bir örnektir.

Tnorala (Gosses Bluff) krateri, NT, Avustralya

Tnorala
Tnorala’nın uzaktan görünümü.

Avustralya, kıtada en az 65.000 yıldır yaşayan insanların kanıtlarıyla dünyanın en eski ve uzun yıllardır süregelen  kültürüne ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda 30 çarpma kraterine de ev sahipliği yapmaktadır ve bu heybetli jeolojik yapılar, bölgenin yerlileri  tarafından genellikle kutsal yerler olarak kabul edilir.

Gosse’nin Bluff çarpma krateri, Batı Arrernte halkı tarafından Tnorala olarak bilinir. Yaratılış zamanına dair rüya zamanı hikayeleri, kraterin oluştuğunu söylüyor.

Bir grup kadın gökyüzünün ötesindeki samanyolu gibi dans ettiğinde. Bu dans esnasında bir kadın bebeğini tahta bir bebek arabasına koydu. Araba dans alanının köşesinde devrildi ve toprağa çarptı. Böylece Tronola’nın dairesel kaya formuna dönüştü.

Tnorala krater
Google Earth’te görüldüğü şekliyle Tnorala. Google Earth/CNES/Airbus

Bugün Tnorala 4,5 km çapında ve çevredeki çölün 150 m yukarısında yer alıyor, ancak 142 milyon yıl önce ilk oluştuğunda çapı muhtemelen 24 km’ye yakındı ve zamanla aşındı.

Gosses Bluff’un 120 km güneydoğusundaki ve insanların tanık olduğu birkaç çarpma olayından biri olan Henbury krater alanı gibi Avustralya’daki diğer birçok kraterin şarkı sözleri ve Dreamtime hikayeleri vardır. O göktaşı, 4.700 yıl önce şu anda orta Avustralya olan yere çarptı.

Nördlinger Ries, Germany

Nördlinger Ries Almanya
Karanlık ormanlarla sınırlanan kraterin dış hatlarını gösteren bir uydu görüntüsü. Ortada, kırmızı çatılarıyla Nördlingen kasabası görünüyor. 

Sadece Ries krateri olarak da bilinen Nördlinger Ries, ziyaret edecek kadar şanslı olduğum yerlerden biri. Yaklaşık 14 milyon yıl önce oluşmuştur ve kabaca 24 km çapındadır. Nördlingen kasabası, merkezin hemen güneyinde, kraterin içindedir. Kilise kulesine tırmanırsanız, kraterin kenarının sırtını görebilirsiniz.

Bu, Meteor Krateri’ni araştıran aynı ekip tarafından çarpma kaynaklı olduğu kanıtlanan ikinci kraterdi.

Yine, çok yüksek basınçlı bir kuvars formunun koezit tanımlanması anahtarı elinde tuttu. Bu mineral daha önce yalnızca Dünya’nın derinliklerinde oluştuğu düşünülen kayalarda veya nükleer test patlamalarında doğal olarak bulunmuştu. Nördlingen’de ikisinin de izi yoktu; yani koezit bir çarpışmada oluşmuş olmalıydı.

Kilise de dahil olmak üzere kentteki birçok yapı, çarpma sonucu oluşan kayalar kullanılarak inşa edildi. Bu, süevit adı verilen breşik (kelimenin tam anlamıyla  köşeli parçalara bölünmüş) bir kayayı içerir. Bu  suevit önemlidir çünkü Bavyera’nın bu bölgesindeki çarpma öncesi kayalar bir grafit tabakası içermektedir.

Çarpma sırasında grafit çok yüksek basınçlara ve sıcaklıklara maruz kaldı. Bu, grafiti şehrin binalarına yayılmış olan milyonlarca mikro elmasa dönüştürdü.

Darbe ayrıca yüzeye yakın kumlu bir malzeme tabakasına çarparak camsı yeşil tektitleri oluşturdu. Tektitler, atmosfere atılan malzemeden oluşan darbeli eriyik camlardır. Genellikle orijinal etki alanından yüzlerce veya binlerce kilometre uzakta bulunabilirler. (Tektit, gök taşı darbeleri sırasında karasal kalıntılardan oluşan siyah, yeşil, kahverengi veya gri doğal camdan oluşan çakıl boyutlu cisimlerdir. )

Bu nedenle, Çekya’da Moldau Nehri yakınında bulundular ve bu nedenle Moldavitler olarak adlandırıldılar. Ries’deki elmaslardan farklı olarak, kalıpavit, mücevherlerde yarı değerli bir taş olarak kullanılmaya yetecek kadar büyük miktarlarda bulunur.

Hâlâ keşfedilmeyi bekleyen bir sürü krater var

Yukarıdaki beş çarpma krateri birbirinden farklıdır ve hepsi benzersiz olarak kabul edilebilir ama yine de hiçbiri sorabileceğimiz tüm bilimsel soruları tüketebilmiş değil.

Heyecan verici bir şekilde, Dünya’da bulabileceğimiz daha fazla krater var. Uydu görüntüleme veri kümeleri daha da yüksek çözünürlüklerde hazır hale geldikçe, uzak bölgelerde daha fazla potansiyel etki yapısı belirleyebiliyoruz. Saha jeologları bunları keşfedebilir ve bir çarpmanın yapılarını ve kimyasal sinyallerini araştırabilirler.

Unutmayalım, her krater ne kadar eski veya ne kadar belirsiz olursa olsun bize gezegenimiz, Güneş Sistemimiz ve onu şekillendiren jeolojik süreçler hakkında yeni bir şeyler öğretmeye hazırdır.

Çevirmen: Selman Gökdemir

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

iç çekirdek bulundu

20 Yıllık Araştırmadan Sonra Dünyanın Gerçek İç Çekirdeği Bulundu!

kuşlar nasıl kanatlandı

Kuşlar Nasıl Kanatlandı? Dinozor Fosilleri Bu Durumu Açıklıyor!