Tutankhamun Kimdir, Mısır’a Hükmeden Firavunun Hayatı

Tutankhamun, Mısır’ın 18. Hanedanlığı döneminde hüküm sürmüş bir firavundur. Firavun Tutankhamun, Mısır’a hükmeden en ünlü firavunlardan biridir. Mısır’ı MÖ 1324 civarında 19 yaşında ve boyu 1.67 metredir. Ölümüne kadar 10 yıl boyunca firavun olarak yönetti.

Tutankhamen orijinal ismi “Aton’un yaşayan görüntüsü” anlamına gelirken, Tutankhamun “Amun canlı görüntüsü” anlamına gelir.

Tutankhamun’un tahtta kaldığı zamanlar M.Ö. 1336 ile 1327 yılları arasında denk gelmektedir. Hiyerogliflerde Tutankhamun adı genellikle Amen-tut-ankh olarak yazılıdır.

18. Hanedanlığın Horemheb döneminde son bulduğunun söylenmesine rağmen Mısır konusunda araştırma yürüten bilim insanları, bu hanedanlığın son firavununun Tutankhamun olduğuna ikna olmuşlardır.

Tutankhamun hakkında kısaca;

Doğum tarihi: AmarnaÖlüm tarihi ve yeri: Antik Mısır

Defnedildiği yer: Tutankhamun’un mezarı, Mısır

Eşi: Ankhesenamen

Kardeşleri: Ankhesenamen, Smenkhkare, Neferneferuaten Tasherit, Meritaten, Neferneferure, Meketaten, Setepenre

Ebeveynleri: Akhenaton, III. Amenhotep, Genç Kadın

Boyu: 1,67 m

Tutankhamun firavunu
Genetik testler, Kral Tut’un büyük firavun III. Amenhotep’in torunu olduğunu ve neredeyse kesinlikle Mısır’ın Yeni Krallığı’nın 18. hanedanının (MÖ 1550-1295) tarihinde tartışmalı bir figür olan Akhenaten’in oğlu olduğunu doğruladı.

Tek tanrı inanışına sahip olan Akhenaten’in ardından sosyo-dini düzenlemelerle yönetim eski çizgisine geri dönmüştür. Sözü edilen geri dönüş kademeli biçimde, Amon, Osiris veya Ptah gibi tanrılara ait terk edilmiş tapınakların kült ve mimarisini restore ederek papaz kastını görevde bırakarak ve ilgili ayinlerin kutlamasına izin vererek yavaş yavaş yapıldı.

Mısır’ı yöneten en ünlü firavunlardan birisi olan efsaneler efsanesi Tutankhamun ile ilgili büyüleyici ayrıntılara değinmek gerekirse;

Büyük kararlar 2 büyük figür tarafından alınıyordu

Tutankhamun, hükümdarlığa başladığında 8 ila 9 yaşlarındaydı. Bu nedenle hükümetteki büyük kararlar 2 büyük figür tarafından alınıyordu. Bunlardan birisi Nefertiti’nin babası Ay, diğeri ise Horemheb isimli bir generaldir. Genç Firavun toplam 10 yıl boyunca hüküm sürdü ve Mısır’ı yöneten en genç Firavun olarak kabul edildi.

Tutankhamun’un mezarının lanetli olduğuna inanılmakta

tutankhamun firavun
Tutankhamun 19. yılında beklenmedik bir şekilde öldü. 2010 yılında bilim adamları , mumyalanmış kalıntılarında sıtma parazitlerinin izlerini buldular ve sıtmanın dejeneratif kemik hastalığı ile birlikte ölüm nedeni olabileceğini öne sürdüler.

Tutankhamun’un mezarının lanetli olduğuna inanılmaktadır. 1922 yılında Howrd Carter mezara ilk girdiği zaman kendisine mali konularda destek olan George Herbert’te yanındaydı. Mezarın içerisine girmelerinden 4 ay sonra Herbert öIdü.

Teşhis ise sivrisinek ısırmasına bağlı kan zehirlenmesiydi. Bu olay üzerinde tüm gazetelerde Herbert’in Tutankhamun’un mezarının kurbanı olduğu açıklandı. Bu yazılara kaynak olarak ise mezarın hemen dışındaki kil tablet gösterildi. Mezarı ziyaret eden bazı kişilerin öIdüğü gerçeğine karşın bu öIümlerin lanet yüzünden olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmuyor.

Tutankhamun Hazinesi

Carter, mezara ilk girdiğinde, altın figürinler, ritüel mücevherleri, öteki dünyaya yolculuğu temsil eden küçük tekneler ve firavunun muvazzaf οrganIarı için yapılmış bir tapınak da dahil olmak üzere paha biçilemez hazineler buldu.

Bu hazinelerin hepsine ek olarak, Carter iki ceninle iki küçük tabutu barındıran bir oda keşfetti. DNA testine göre, mumyalarından birisi Tutankhamun’un henüz doğmamış kızıydı, diğer mumya da büyük olasılıkla çocuğuydu. Tutankhamun’un mezarından çıkarılan eserler dünyanın en çok izlenen arkeolojik hazineleri olarak görülüyor.

Tutankhamun’un yattığı odanın duvarları altınla kaplıydı. Tabutu, en dışta kırmızı kuvarsitten ve en içte 110 kilogram (240 pound) som altından olan üç parçalı bir lahitti. (Kuvarsit sert, sağlam ve aşındırıcı bir kayaçtır. Bu nedenle öğütülmesi oldukça güç ve pahalıdır.)

Tutankhamun Hançeri

Araştırmacılar, Mısır firavunu Tutankhamun’un mumyasının yanına gömülen bir hançerin bir göktaşından gelen demirden yapıldığını söylüyor.

Paslanmamış demir bıçağının kökeni bilim adamlarını şaşırttı çünkü bu tür metal işleri eski Mısır’da nadirdi.

Tutankhamun hançeri, 1960’lardan bu yana, bıçaktaki yüksek nikel içeriği, meteorik kökenli bir gösterge olarak kabul edildi.

Haziran 2016’da yayınlanan, x-ışını floresan spektrometre analizinden elde edilen daha yakın tarihli bir çalışmaya göre, bıçağın bileşiminin çoğunlukla demir (Fe) ve %11 nikel (Ni) ve %0,6 kobalt (Co) olduğunu göstermektedir. Bu, bileşiminin daha önce keşfedilen 76 demir meteorit grubunun medyanına yerleştirildiği anlamına gelir. Hançer şu anda Kahire’deki Mısır Müzesi’nde sergileniyor.

Tutankhamun ‘un ailesi ve soyu biraz karışık

Tutankhamun’un Karmaşık Ailesi ve Firavun Kız Kardeşi
Tutankhamun’un Karmaşık Ailesi

Tutankhamun’un ailesi ve soyu biraz kafa karıştırıcıdır. Tutankhamun, altı kızı olan Nefertiti’nin kocası olan Akhenaten’in oğluydu. Bununla birlikte, aynı zamanda, Akhenaten’in Tutankhamun’un annesi olması muhtemel olan Kira isimli bir eşi daha vardı.

Tutankhamun, Akhenaten ve Nefertiti’nin kızları ve onun kız kardeşlerinden biri olan Ankhesenpaat’la evlendi.

Tutankhamun’un ailesi hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

Tutankhamun’un adı neredeyse tarihten silindi

Horemheb, Tuthankhamun’un baş danışmanlarından biriydi. Ayrıca Tut’a suikast düzenlediğinden şüpheleniliyor. Halefi (yerine geçen) olan Horemheb, Tuthankhamun ‘un ölümünden sonra Mısır Firavunu oldu. İktidara geldikten sonra Horemheb, kendinden öncekilerin mevcut tüm kayıtlarını sildi ve sayısız anıtı yok etti.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. 2 yıl önce yayınlanmış bir yazı olmasına rağmen ilk kez okuyorum güzel bir yazı olmuş ama tut’la ilgili bazı bilgiler yanlış zaten kaynakçayı belirtmişsiniz sizlik bir durum yok yinede bildiklerimi naçizane yazayım;
  *tutankhamon kendi zamanında hiçte ünlü bir firavun değildi hatta nefret edildi çünkü babası akhenaton mısır tanrılarını terk edip sadece amon’a tapınmayı emretmiş ve tapınakları yıkıp başkenti taşımış halk onu kafir firavun olarak anıyormuş oğluda bu nefretten payını almış zaten tut’un mezarı ve mumyalanışındanda belli oluyor ki önemsenmemiş onu bizim açımızdan ünlü yapan hazinelerine eksiksiz ulaşmamız oldu
  *Ay nefertitinin babası değildi başrahipti tutankhamundan sonra varis olmadığı için tahta o oturdu tabi önce tutankhamunun karısıyla evlendi ve tutankhamunu tarihten silmek istedi bu yüzden carter bulana kadar tutankhamun diye bir firavunun varlığından kimsenin haberi yoktu
  *tut’la beraber mumyalanan iki çocuk mumyası onun doğarken ölen iki kızına ait ölen kızlarla beraber tut’un varisi hiç olmadı ve hanedan kendi defterini kapadı
  *nefertiti her zaman tahtta söz sahibiydi akhenaton, tutankhamun ve ay dönemlerindede nefertiti kendini yönetimde hep belli etti hangi firavuna hizmet edecekse ona göre davrandı tut’un öz annesinin mumyası bulunsada onun mumyası hala bulunamadı
  *tutankhamun’un mumyasıda hazineside lanetli falan değil saçma bir söylentiden ibaret

beringia aslanı

Mağara Aslanı ile Günümüz Aslanlarının Farklı Türden Olduğu Ortaya Çıktı

ABD'deki İnsanlı Uzay Uçuşlarının Kısa Tarihi

ABD’deki İnsanlı Uzay Uçuşlarının Kısa Tarihi