Fobilerin Üstesinden Nasıl Gelinir? Dört Adımda Korkularını Fethet!

Yüksekten, örümceklerden ya da palyaçolardan mı korkuyorsunuz? Bu korkularınızda yalnız değilsiniz. Birçok kişinin hayatında karşılaştığı en büyük sorunlar arasında fobiler geliyor. Ancak bazı fobiler diğerlerine göre daha yaygın şekilde görülüyor. Önemsiz gibi görülen şeylere dair yaşanan korkular bazen mantıksız gibi görünse de bu korkuları yaşayan milyonlarca insan bulunuyor. Fare gibi zararsız ve minik bir hayvan bile insanlarda korkuya sebebiyet verebiliyor. Korkularınızın ve fobilerinizin üstesinden gelmek zordur ancak onları psikolojiden alacağınız biraz yardım ile dört adımda yenebilirsiniz.

1) Korkunuzu tanımlayın


Bir fobiyi aşmanın ilk adımı, neden korktuğunuzu bilmektir. Örümcek korkusu gibi korkular kolay anlaşılabilirken agorafobi gibi bir şey – halka açık alanların veya açık alanların korkusu – kalabalıktan hoşlanmamak ya da sosyalleşme korkusu gibi daha soyut nedenlere bağlı olabilir. Ancak gerçekten neden korktuğunuzu belirlemek, size bir referans noktası oluştur ve ele alınması gereken somut bir bilgi verir. Ayrıca, geçmişinizden fobinize neden olabilecek olayların farkına varmak korkmanız gereken hiçbir şeyin olmadığını anlamanıza yardımcı olabilir.

2) Korkunuzu anlayın


Klinik psikologlar genellikle fobilerle başa çıkmak için Bilişsel Davranış Terapisi yöntemini (CBT) kullanmaktadır. Yöntem, ilk önce endişelerinizi ele alarak korku hakkındaki düşüncelerinizin ve tutumlarınızın üzerine yoğunlaşan ve ikinci olarak da korktuğunuz şeyle fiziksel tepki ile mücade eden iki yönlü bir yaklaşımdır. Bu süreç bilişsel yeniden yapılanma olarak bilinmektedir. Öncüleri Albert Ellis ve Robert Harper ‘a göre, korkularınızı başkalarıyla tartışarak ya da kendi kendine konuşma taktiğini kullanarak hatalı düşüncenizi tamir etmeye başlayabilirsiniz. Buradaki anafikir; en büyük korkunuzla yüzleşirseniz, size herhangi bir zarar verme ihtimalinin olmadığını ortaya çıkarmaktır.

3) Harekete geçin


CBT ’nin ikinci aşaması, fobilerinize karşı gerçekten harekete geçmenizi gerektirmektedir. Korkularınızı yenmek için gerçekleştireceğiniz ilk 2 madde, hayati bir öneme sahip olsada sizi korkutan şeyler ile yüz yüze geldiğiniz yer bu maddedir. Buradaki fikir, korktuğunuz şeyle düzenli olarak ilgilenen birini gözlemlemek ya da onunla zaman geçirmektir. Mesela örümceklerden korkuyorsanız, gözleminiz bittiğinde ve bu durum artık sizin için zor görünmediğinde bir sonraki adım örümceğe hafif artışlarla yaklaşmak olacaktır. Ancak bu aşamada dikkat etmeniz gereken nokta korkularınıza asla başaramayacağınızdan daha fazla katlanmamaktır. Düzenli çalışmalar ile zaman içinde korkularınıza direnç kazanabilirsiniz.

4) Kademeli çalışın


En büyük korkunuza maruz kalmak zaman içinde onun üstesinden gelmenize yardımcı olabilirken kendinizi daha derinlere atmak ise sorunları daha da kötüleştirebilir. Sussex Üniversitesi’nde insanların hissettikleri korkuları araştıran Andy Field, korkularınızla doğrudan yüzleşmenin onları şiddetlendirmenize yol açabileceği konusunda uyarıyor. “Örümceklerden korkuyorsanız ve Arachnophobia filmini izlemeye çalışırsanız ve filmi yarısında kaptırsanız sadece işleri daha da kötüleştiriyorsunuz. Bu durum size korkmanız gerektiği fikrini pekiştirmektedir. Maruz kalma terapisine yaklaşmanın en iyi yolu, korkularınızla başa çıkabileceğinizi düşündüğünüzden daha fazlası ile yüzleşmemektir.
Editör / Yazar: Tuğçe AYAR
Kaynak: https://www.sciencefocus.com/the-human-body/how-to-overcome-phobias-and-conquer-your-fears-in-four-steps/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Küçük Kabuklular, Mariana Çukuru' ndaki Baskılarından Nasıl Kurtulur?

Bilgisayar Yazılımı Asırlık Eski Matematik Yapbozunu Kırabilir