GARİP KAZA! MR Makinesi Brezilya’da Bir Can Aldı

GARİP KAZA! MR Makinesinin Dolu Tabancayı Tetiklemesi Adamı Öldürdü.

Brezilyalı bir adam, geçen ay üzerinde bulundurduğu bir tabancanın çalışan bir MR makinesinin yanından etkileşime girerek boşalmasının ardından karnından vurulması sonucu aldığı yaralar nedeniyle hayatını kaybetti.

manyetik rezonans
emar, mr, mrg, veya manyetik rezonans cihazı

40 yaşındaki avukat ve silah sahipliğinin sözcüsünün annesine tarama odasına girmeden önce tüm metal nesnelerin çıkarılması yönündeki sözlü ve yazılı taleplere rağmen silahı üzerinde bulunduğu bildirildi. Leandro Mathias de Novaes, 16 Ocak’ta annesini MR taraması için Brezilya, São Paulo kentine, Laboratorio Cura’ya götürdü.

Klinik personelinin hem de Novaes’e hem de annesine standart prosedür gereği tüm metal nesneleri tarama odasının dışında bırakmaları talimatını verdiğini bildirildi. Tesis sözcüsü The Telegraph’a yaptığı açıklamada, “Tüm birimlerde alışılageldiği gibi, tüm kaza önleme protokollerinin Cura ekibi tarafından takip edildiğini vurgulamak isteriz.” “Hem hasta hem de refakatçisi, muayene odasına giriş prosedürleri hakkında uygun şekilde bilgilendirildi ve tüm metal nesnelerin çıkarılması konusunda uyarıldı.”

Peki buna Ne Sebep Oldu?

GARİP KAZA! MR Makinesi Brezilya'da Bir Can Aldı
MR makinesi tabancayı tetikler ve bir adamı öldürdü. © WION

Bu basit hareketin nedeni oldukça açık. Bir cismi görüntülemek için MR, su moleküllerindeki protonları kabaca aynı yönü göstermeye zorlamak için 1,5 ila 3,0 oranında Tesla manyetizması kullanır. Düşük enerjili bir elektromanyetizma darbesi, parçacıklara, çevredeki malzemelere bağlı olarak başlangıç noktalarına dönmeleri değişen sürelerde değişen bir sallanma verir.

Proton kıpırdatmalarındaki bu karşıtlık, daha sonra iç organlarınızın ayrıntılı bir resmini sağlamak için işlenir. Bu manyetik alanın ne kadar güçlü olduğu hakkında bir fikir vermek için, bir buzdolabı mıknatısı Tesla’nın birkaç binde biri aralığındadır. Bazı güçlü nadir toprak mıknatıslarının gücü tek bir Tesla civarında olabilir. Yani 3 ila 7 Tesla aralığı dünyayı sarsmıyor. Ancak, güçlü bir manyetik alanda nispeten düzgün tepki veren malzemeden yapılmış olan ferromanyetik öğelere iyi bir çekme sağlamak için fazlasıyla yeterlidir.

2001’de bir MR, odanın diğer ucundan metal bir oksijen tankını yerinden çıkardığında, bir çocukta ölümcül kafa yaralanmalarına neden olan garip bir kazaya sebebiyet vermişti. Örneğin mücevherlerde olduğu gibi daha küçük parçalar söz konusu olduğunda, güçlü manyetik alan malzemede potansiyel olarak yüksek derece bir yanığa sebep olabilecek yetecek kadar ısı ileten bir elektrik akımı oluşturabilir.

De Novaes’in durumunda tam olarak ne olduğu asla bilinmiyor. Bel kemerine gizlenmiş olan silah, makine çalıştırıldığında ateşlendi ve São Luiz Morumbi Hastanesinde birkaç hafta kaldıktan sonra trajik bir şekilde hayatını alacak bir yara açtı.

Sosyal medya hesaplarında binlerce takipçisi olan silah sahipliğinin sözcüsü olan de Novaes, iş ateşli silah kullanmaya geldiğinde bu formalitelere yabancı değildi. Polis kayıtlarına göre, taşıma ruhsatı vardı ve silah kayıtlıydı. Bunun bir kayıtsızlık mı yoksa dalgınlık mı olduğu net değil. Ancak olay MR’ların ve silahların basitçe aynı odada olmaması gerektiğini belirtiyor. Üstelik bu olay ilk değil.

GARİP KAZA! MR Makinesi Brezilya'da Bir Can Aldı
Bir MR cihazı, dolu bir silah için kesinlikle uygun yer değildir. (simonkr/Getty Images)

Amerikan Röntgenoloji Dergisi’nde (American Journal of Roentgenology) 2002’de yayınlanan bir makale, görev başında olmayan bir polis memurunun New York Eyaletindeki bir ayakta tedavi görüntüleme merkezine gittiği ve bu sırada hastanın ateşli silahını tarama odasına götürmesine neden olan bir iletişimsizlik olayını anlatıyor.

Tabancayı makineden yaklaşık bir metre uzakta bir dolabın üstüne koyarken, silah elinden tarayıcıya çekildi ve burada bir duvara ateş açıldı. Buna ek olarak, 2013 yılında bir Illinois MR kliniğinde gece geç saatlerde meydana gelen bir hırsızlık raporunu araştırırken, silah makineye yapışmış haldeyken, nöbetçi bir memurun tabancası elinden çekildi.

2018’de, bir Long Island kliniğinde, bir MR tarama odasına girerken cebindeki bir tabanca ateşlendiğinde bir adam bacağından yaralandı.

Kısacası ABD’de silah sahipliği arttıkça, daha fazla yaralanma ve hatta ölüm olasılığıyla birlikte, bu tehlikeli MR bölümleri listesi uzayabilir. ABD’de her yıl birkaç yüz kişi ateşli silahın kasıtsız ve bilinçsiz kullanımından sonra ölüyor.

Bir MR’a girmeden önce hastalar üzerinde metal tarayıcılar kullanmanın dışında, tıbbi personelin işarete dokunmaktan başka yapabileceği çok az şey var. “Tamamen metal” kavramı aynı zamanda silahlar anlamına gelir ve bu kurallara uyulmaması ne yazık ki ölümcül sonuçlara yol açabilir.

Can DİNLENÇ

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Neandertallerin soylarının tükenmesindeki yeni İddia sizi şaşırtabilir

Neandertallerin soylarının tükenmesindeki yeni İddia sizi şaşırtabilir

Denizden suyundan hidrojen elde etmenin ucuz bir yolu bulundu