Gelecek Ay, Ay’a Çarpacak Roket Spacex’e Ait Değil !

Birkaç hafta önce, SpaceX roketinin Ay’a çarpacağı haberleri tüm medyada hızla yayıldı . Bugünlerde ise  Astronomlar bu sefer büyük bir değişiklik olduğunu duyurdu: Roket kesinlikle Ay’a çarpıyor, ama SpaceX’in bir roketi değil, büyük olasılıkla Çin Ay Keşif Programının roketinin bir parçası.

Hikaye, bilimin ideal olarak nasıl çalışması gerektiğine dair mükemmel bir örnek. Bilim de bazen yanılır ve daha yeni bilgiler elde edildikçe kendini düzeltir. Bu bize aynı zamanda uzay çöplerini takip etmenin  ne kadar karmaşık olduğunu ve hata payının yüksek olduğunu  gösteriyor.


Şimdi doğru şekilde tanımlanabilen uzay çöpünün uzay boşluğundaki bir görüntüsü. (virtual Telescope Project tarafından görüntülenmiştir. )

Roket, DSCOVR uydusunu özel konumu olan L1 lagran noktasına taşıyan  SpaceX değil, aslında Çin Ay keşif programının uzay aracı Chang’e 5-T1 ‘in,  geri dönüş misyonunun güçlendiricisi (booster).

NASA’nın finanse ettiği Catalina Gözlem Evi (CSS)  DSCOVR uydusunun fırlatılmasından yaklaşık bir ay sonra 14.03.2014 de bir astreoid görüntüledi ve yörüngesi dünyaya yakın olduğu için gözleme listesine ekledi. Bunun üzerine Astronomi yazılım şirketi Project Plutodan Bill Grey yıllarca uzay boşluğunda bu nesneyi takip etti.

İlk başta nesne  küçük bir asteroid olarak kabul ediliyordu, ancak daha sonra ışığı yansıtma şeklinin tespit edilmesi ile insan yapımı olduğu ortaya çıktı.

Bu sadece bir tahmindi

Gelecek Ay, Ay'a Vuracak Roket Spacex'e Ait Değil !
Gelecek Ay, Ay’a Vuracak Roket Spacex’e Ait Değil !

Space X’in fırlatılması sırasında elde edilen bilgiler ile değerlendirildiğinde, Grey ve diğerleri bu orbital bulgunun potansiyel adaylarına baktılar. SpaceX roketi çok iyi bir tahmindi  ama bu sadece bir tahmindi ve yanılma payı vardı.

Gray, 12.02.2022 tarihinde NASA Jet Sevk laboratuarı (Jet Propulsion Laboratory. ) JPL ‘ nın  üst düzey mühendisi Jon Giorgini’den bir e-posta aldı. Bu e-posta, DSCOVER’in 13 Şubat 2015 de ayı geçtiğine dair yapmış olduğu bir açıklamanın doğru olmadığı hakkındaydı.

Nasa Jet Sevk Laboratuarı uzay çöpleri ile ilgilenmez aslında onlar sadece  DSCOVER’ın konumu  ile ilgileniyorlardı. Bunun üzerine  Grey, nesneyi neden SpaceX ‘ in bir parçası olarak tanımladığını tespit edebilmek için  7 yıl önceki  e-postalarını karıştırmaya başladı.

Gray bir blog yazısında, “nesnenin aslında DSCOVR’ın  ikinci aşaması olduğunu kanıtlayacağımdan emin bir şekilde bunu yaptım.” dedi.

Gray verilere tekrar tekrar baktı nesnenin DSCOVR olduğuna dair güçlü  deliller olmasına   rağmen bazı tereddütleri vardı.

Bir teleskopla görüldüğü gibi, şimdi doğru bir şekilde tanımlanmış uzay çöpü parçası. Fotoğraf: Sanal Teleskop Projesi ile Gianluca Ması

Aldığı  e-posta nesneyi ve daha önce yapılan uzay görevlerini  daha derinden incelemesine yol açtı  ve Grey orbital nesnenin güçlü bir ihtimalle Çin Ay Keşif Programının roketinin parçası  olabileceğinde karar kıldı.

Gray, “Bunu halen net olarak söyleyemiyoruz ama  oldukça güçlü kanıtlara dayanarak , 2022 Mart 4 saat 12:25’da aya vurmak üzere olan cismin aslında Chang’e 5-T1 güçlendirici roketi olduğuna ikna oldum.” Bu nesneler için bir izleme mekanizması yoktur, ama bu nesneleri  takip etmek amatör astronomların işine yarayabilir.

Çeviri: Ayşegül Eryürekli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Beyinde ‘Matematik Nöronları’ Tespit Edildi!

40.000 yıl önce dünya üzerinde kullanılmış bir takım geometrik işaretler keşfedildi