Gen Terapisi İle Parkinson'un Etkileri Azaltıldı

Teknolojik gelişmelerin sağlık alanına olan olumlu etkileri her geçen gün artıyor. Bazı hastalıklara tamamen çare bulunurken bazı hastalıkların da olumsuz etkileri azaltılıyor. New York’taki Feinstein Enstitüsü araştırmacılarının geliştirdiği yeni bir yöntem sayesinde, parkinson hastalığının etkilerini azaltmayı başardı. Parkinson hastalığı kademeli olarak ilerleyen (progresif) bir hastalık türü olup ve yol açtığı el, kol, bacak, çene ve yüzün titremesi gibi belirtiler zaman geçtikçe kötüleşir. Hastalık ilerledikçe kişi yürüme, konuşma zorluğu yaşayabilir ve günlük basit ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayacak duruma gelebilir. Yani bu hastalığa sahip insanlar, günlük hayatta birçok zorlukla karşılaşır. Bu durumu tersine çevirmek için 2011 yılında araştırmalara başlayan Feinstein Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, beynin subtalamik çekirdeğindeki aktiviteleri tersine çevirerek Parkinson hastalığına sahip insanlara yardımcı olacaklarını söylemişlerdi.
Bu söylemin ardından başlayan çalışmalar olumlu sonuçlandı. Tedavinin uygulandığı Parkinson hastalarında semptomların bir yıllığına da olsa azaldığı gözlemlendi fakat nasıl olduğu konusu ise bilinmiyor. Sebebini öğrenebilmek için, araştırmacılar gen tedavisinin uygulandığı 15 hasta ile plasebo verilen 20 hastanın beyin taramalarını karşılaştırdı. Tedaviden bir yıl sonra, gen terapisi uygulanan hastaların beyinlerinde yeni bağlantıların olduğu gözlemlendi.

Plasebo verilen hastalarda ise böyle bir gelişim gözlemlenmedi. Araştırma ekibinin lideri David Eidelberg, hastalığa sebep olan subtalamik çekirdeğin beynin motor bölgesindeki yollar kapatıldığında kendine alternatif yollar çizdiğini söylüyor. Eidelberg, durumu basitçe “biz buna yeniden bağlanma diyoruz” şeklinde açıkladı. Parkinson hastalığına uygulanan bir diğer tedavi ise subtalamik çekirdeğe yerleştirilen küçük elektrotlarla bölgeye baskı uygulama. Eidelberg ve araştırmada çalışan diğer bilim insanları bu tedavide adaptif yeniden bağlanmanın oluşmadığını söylüyor. Ekip 2019 yılının ikinci yarısında daha geniş çaplı bir araştırma yapmayı planlıyor.
Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ
Kaynak: https://www.newscientist.com/article/2186723-gene-therapy-eases-parkinsons-symptoms-by-rewiring-parts-of-the-brain/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güneşi karartarak küresel ısınmayı önleme planı!

DNA keşfinin bilinmeyen kaşiflerinden Rosalind Franklin