Havai Fişek Renklerinin Ardındaki Dahice Yapılmış Kimyasal Olaylar

Havai fişekler pudra, yapıştırıcı ve bazı kimyasalların karışımı olsa da her havai fişek aynı şekilde yapılmaz. Örneğin kırmızı ışıklı havai fişeğin malzemeleriyle mavi ışık elde edilemez. Hava fişek ışığının rengi yapısındaki metallere, nadir elementlere ve tuzlara göre değişir. Piroteknisyenler bu patlamaları yıldız olarak adlandırırlar. Renkli patlamalar için gerekli maddeler, yapıştırıcı, oksitleyici, yakıt ve renk verici elementlerdir. Tüm bunlar zaman ayarlı bir şekilde ateşlenirler ve patlama gerçekleşir. 4 Temmuz kutlamalarında da görev alan Kaliforniyalı teknisyen  Mike Tockstein tüm gösterileri hazırlarken 10.000 kilogramlık malzeme kullanıldığını belirtmişti.

Peki bu renkleri hangi elementler sağlıyor?

havai fişek-lerinin Renklerinin Ardındaki Dahice Yapılmış Kimyasal Olaylar: sarı rengi veren element sodyum

Her ne kadar beyaz rengi akla getirse de aslında sarı rengi veren element sodyum. Yüksek sıcaklıklıkta ateşlenen sodyum sarı renk meydana getirir.
Kırmızı rengi meydana getiren elementse strontium.  Bu elementi sarımsı bir rengi vardır ve yanınca kırmızı ışık yayar. Eski televizyonlarda X Ray ışınlarının yayınlamasını önlemek için kullanılıyordu.
havai fişek-lerinin Renklerinin Ardındaki Dahice Yapılmış Kimyasal Olaylar: Kırmızı rengi meydana getiren elementse strontium

Baryum tuzlarının patlamasıyla yeşil ışık oluşur, örneğin baryum nitrat yeşil renk yayar. Ancak bu tuz solunum yoluyla alındığında toksik etki yarattığı için kullanımı azaltılmaya çalışılıyor. Mavi ışıklı havai fişekse yapımı en zor olan. İçeriğinde bakır kullanıyor ve patlama sırasındaki sıcaklığı çok önemli çünkü yanlış sıcaklıkta mavi rengi oluşmuyor. Mavi renk yapımı bu işin nirvanası diyebiliriz.
havai fişek-lerinin Renklerinin Ardındaki Dahice Yapılmış Kimyasal Olaylar: Baryum tuzlarının patlamasıyla yeşil ışık oluşur

Beyaz ışık için alüminyum veya magnezyum kullanılır. Bazı renkleri oluşturmak için belirli sıcaklıklara ulaşılması gerekebilir ancak farklı elementler de ekleyerek daha açık tonlara ulaşılabilir ya da farklı elementlerin  karışımı ile farklı renkler elde edilebilir. Örneğin: bakır ve stronium karışımıyla mor renk açığa çıkar.
Havai Fişeklerinin Renklerinin Ardındaki Dahice Yapılmış Kimyasal Olaylar: Beyaz ışık için  alüminyum veya magnezyum kullanılır.

Parlak bir altın rengi oluşturmak içinse karbon kullanılıyor. Havai fişeklerde kullanılan yeni bir sistemle her katmanda farklı renk açığa çıkıyor ve buna hayaletleştirme deniliyor. Böylece renkler dans ediyor gibi görünebiliyor. Havai fişek kabukları aslen yapay kürelerdir. Patlamalardan sonra yanmış halde yere düşerler, bu sebeple atışlar normalde tenha bölgelerde yapılıyor. Aynı zamanda bu havai fişeklerin uzaktan daha güzel görünmesinin de sebeplerinden biri. [Alev Nedir?]
Editör / Yazar: Şeyma SÜRÜCÜ
Kaynak: https://www.sciencealert.com/here-s-a-simple-guide-to-the-genius-chemistry-behind-firework-colours

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araştırmacılar yıldırımları bulutlardaki gama ışını olaylarıyla birleştirdiler

Panik Atak Belirtileri, Panik Atak Nasıl Meydana Gelir?