Hindistan’daki dev gökkuşağı sincabının fotoğraflarına bir bakın!

Palamut kemiren, sıradan gri sincabınızın şirin olduğunu elbette düşünüyor olabilirsiniz. Ama çok ciddiyim, Hindistan’daki  kadar tatlı olmayacaktır. Üstelik bu sadece bizim görüşümüz de değil.

Amatör fotoğrafçı Kaushik Vijayan, Malabar (Ratufa indica) dev sincabının fotoğraflarını Instagram’a koyduğunda internet alemini hayretler içinde bıraktı.

Vijayan bu görüntüleri Hindistan’da, Hint-alt kıtasının güneybatı ucundaki Pathanamthitta bölgesinde çekti. Instagram hesabına yüklediği anda ise fotoğraflar çok hızlı bir biçimde yayıldı.

Vijayan, izlenimlerini CBS Medya’ya “Öldüresiye güzellikleriyle büyülendim.” diyerek ifade etti.

“Ayrıca bakanların ağızlarını açık bırakacak bir görüntüydü.”

Tartışmaya gerek yok. Şu pofidik surata bir bakın.

Zoolog veya yerliler için asla yeni değil; hatta aslında, milenyum için gündemdelerdi bile. Birçoğumuz için metrelik kemirgenler (yaklaşık 3 feet), pandaya benzer kulakları, yuvarlak suratları, cezbeden mor, çivit mavisi ve turuncu şeritli kürkleri ile hala Pokemon’dan fırlamış gibi duruyor.

Doğada hepsi bu parlak fotoğraftaki örnek kadar çarpıcı durmuyor – bej, bronz, rust (pas rengi) ve kahverenginin tonları en yaygın olanları. Ancak dünyanın geri kalanı gri, kırmızı ve siyahın monotonlarını alırken neden Hindistan’da neşe kaynağı dev sincaplar var?

Doğanın renklenmesi, büyük ihtimalle gölgeliklerdeki zıt renkli alanlarında bulunan avcıların kafasını karıştırmak için bir yol. Eşlerinin dikkatini çekmek için olması da bir diğer ihtimal.

Şanslıyız ki Malabar dev sincabı 20 yıl öncesinde nesli tehlikede olarak değerlendirilmesine rağmen şu anda Hindistan yarımadası ormanlarında oldukça sık görülüyor. Umarız bu durum gelecek nesiller için de devam eder. Ancak görmek için yine de yukarı bakmanız gerek – ağaçların tepesinde yerden uzak kısımlarına sarılı duruyorlar.

Yola çıkacakları zaman ise orman zeminine inmek yerine ağaçlar arasında 6 metreye (20 feet) kadar sıçramayı tercih ediyorlar. Veya sadece Vijayan’ın daha fazla fotoğraf çekmek için Güney Hindistan’a dönmesini bekleyebilirsiniz.

Editör / Yazar: Emine KIZILKAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Neil Armstrong kimdir – Aya İlk Ayak Basan Astronot

Parker keşif uydusu Güneş’e en yakın ikinci geçişini de başarıyla gerçekleştirdi