Bir Zombi Kıyametinde En Güvenli Saklanma Yeri

Bir zombi kıyameti planınızın olması şarttır. Eğer filmlere bakacak olursak kana susamış bir zombi sürüsünü atlatmak için en yakın bar ya da alışveriş merkezine gitmelisiniz.

Ortalama büyüklükte bir alışveriş merkezinde arzu ettiğimiz tüm önemli birinci sınıf olanaklar mevcuttur. Tabii ki her zaman bir bar veya alışveriş merkezi çevrenizde olmayabilir işte o zaman bu hiç de iyi bir durum değil.

ABD’deki Cornell Üniversitesi ‘nden bir istatistikçi grubu 2015 yılında gerçek hastalıkların yayılmasını daha iyi anlamak için ülkede seyahat eden kurgusal bir zombi veba yayılmasının modelini uyguladı.

İlgili haber: Bilim İnsanları Potansiyel Bir Zombi Salgınının ABD Geneline Yayılmasını Modelledi

Zombi kıyametinde En Güvenli Saklanma Yeri

Elde edilen sonuçlara göre enfeksiyondan korunmak için en iyi yerin uzak, seyrek nüfuslu yerlerin olduğunu tespit edildi. Yazarlar, Kuzey Rocky Dağları ‘nın – muhtemelen Montana ‘da veya Kanada’da bir yerlerde – saklanacak en iyi yer olacağını açıkladı.

Görünüşe göre New York ’taki geniş çaplı bir zombi salgını, bölgenin geniş olması ve yavaş ilerleyen bir enfeksiyon oranı nedeniyle New York’un tamamına yayılması bir ay kadar sürebilir. Bu da kaçışınızı planlamak için yeterli zamanınız olacağını gösterir.

Zombi Kıyameti – Seyrek Nüfuslu Alanlar

Baş yazar Alex Alemi açıklamasında şunları söyledi: “Hastalığın dinamikleri göz önüne alındığında zombiler daha seyrek nüfuslu alanları istila ettiğinde ısırabilecek insan sayısı az olduğu için salgının yayılımı yavaşlar.”

Şehirlerde ise tahmin edilebileceği üzere hızla yayılacağı için salgın tüm şehri kısa sürede etkisi altına alır. Sadece kalabalık bir New York City metro istasyonunda gerçekleşen zombi saldırısını hayal edin. Korkunç, değil mi? Ancak kurgusal denemede bu salgının kırsal topluluklara ulaşmasının haftalar alacağını ve kuzey dağ zaman dilimine ulaşmanın aylar alacağını gösteriyor.

İşte İstatistiklere Göre, Bir Zombi kıyametinde En Güvenli Saklanma Yeri

Elbette eğer filmler bize bir şey öğrettiyse tüm zombiler eşit şekilde yaratılmaz. Ne kadar hızlı olduklarına veya ne kadar tırmanabildiklerine bağlı olarak tahminlerinizi gözden geçirmeniz gerekebilir.

Simülasyon yaklaşık 300 milyon kişiden oluşan bir nüfusu hesaba katmak zorundaydı; her insan dört rolden birini oynuyordu: insan, hastalık bulaşmış olan, zombi ve ölü zombi.

Bu insanlar arasındaki rastgele etkileşimleri modelleyerek salgının yayılmasını izlediler. Deney sonunda ise araştırmacılar hastalığın ulaşması en uzun sürecek yerleri tespit edebildiler.

 

İşte İstatistiklere Göre, Bir Zombi kıyametinde En Güvenli Saklanma Yeri

Ancak optimum gizliliklerde bile bir zombiler sonucunda veba felaketi gerçekleşirse Amerikalılar için oldukça kötü bir son olacaktır.

Bir zombi salgını taklit etmek biraz saçma görünebilir. Ancak ABD Pentagon ve ABD Hastalık Kontrol Merkezleri felakete hazırlık için eğitim programları geliştirmek adına zombi salgın senaryolarını kullandı. Her ne olursa olsun gerçekleşme ihtimaline karşı bir acil durum planımızın olması gerekir.

Çevirmen Notu: Sen eşeği sağlam kazığa bağla, kaçarsa kaçsın… 🙂

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Pentagon virüs yayabilen böcek ordusu kuruyor “Müttefik Böcekler”

Bakterilerin Açlıkla Savaşmak İçin Garip Bir ‘Zombi’ Moduna Girdiği Görüldü

Çeviri: Muhammed Ragıb ÇALIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Gluten Nedir? Gluten içeren yiyecekler ve Etkileri

Şekerli İçecekler ve Kanser Arasında Olan Olası Bağlantı