Kahverengi Yumurtalar ile Beyaz Yumurtalar Arasındaki Gerçek Fark nedir?

Kahverengi Yumurta Mı Yoksa Beyaz Yumurta Mı?

kahverengi ve beyaz yumurta
Kahverengi Yumurtalar ile Beyaz Yumurtalar Arasındaki Gerçek Fark nedir?

Sizler için hazırladığımız bu yeni makalemizde, kahverengi ve beyaz yumurta arasındaki fark nedir hep birlikte öğreneceğiz. Keyifli okumalar… İnsanlara “en tartışmalı gıda görüşlerini” paylaşmalarını isteyen yeni bir viral tweet, mutfak tercihlerimizin derinlere dayandığını açıkça ortaya koydu.
İnsanlar diyetlerine genellikle kendilerine göre sağlıklı ve lezzetli olduklarını düşündükleri yiyecekleri koyarlar. Mesela yumurtalar. Beyaz ve kahverengi yumurta arasında tat farkı var mı? Ve kahverengi yumurtalar sizin için daha mı iyi?

Kahverengi Yumurtalar ile Beyaz Yumurtalar Arasındaki Gerçek Fark nedir?

Kahverengi Yumurta Mı Yoksa Beyaz Yumurta Mı?

Pek çok kişi kahverengi tavuk yumurtalarının beyaz yumurtalardan daha “doğal” ve dolayısıyla daha sağlıklı olduğuna inanıyor. Bu da, en sağlıklı tahılı seçmek için kullanabileceğiniz mantığı izler: kahverengi pirinç ve kahverengi ekmek, beyaz muadillerinden daha sağlıklı kabul edilir.
Çünkü eski “tam tahıl” dır ve ikincisi daha lezzetli ve daha az besleyici olacak şekilde rafine edilmiştir. Ancak bu durumda, kahverengi yumurtalar sizin için beyaz yumurtadan daha iyi değildir.
Bunun nedenini anlamak için renk farkının genetik unsurlardan kaynaklandığını anlamak önemlidir.
Birçok tür gibi, farklı renkli yumurta bırakan farklı tavuk ırkları vardır. Beyaz Leghorn tavukları beyaz yumurta bırakırlar.
Her ikisinin de daha koyu tüyleri olan Plymouth Kayası tavuğu ve Rhode Island kızıl tavukları ise kahverengi yumurtalar bırakır. Kahverengi ve beyaz, tavuk yumurtaları için en yaygın renkler olsa da, Dr. Seuss tarafından fabllaştırıldığı gibi açık mavi ya da yeşil yumurta üreten diğer ırklar da vardır. (Fabl, öykünün sonunda ders verme amacı güden, güldüren, düşündüren ve genellikle manzum öykülerdir. İnsana ait bir özelliğin insan dışında bir varlığa verilmesidir.)

Kahverengi Yumurtalar ile Beyaz Yumurtalar Arasındaki Gerçek Fark nedir?

Kendinizi çok sayıda tavuk ırkına sahip bir hayvanat bahçesinde bulursanız, ne renk yumurta ürettiklerini anlamanın kolay bir hilesi vardır:
Kulak memelerine bakın! Evet, tavukların kulak memeleri vardır.
Senin benim gibi dış kulakları yoktur, ancak kafalarının yan tarafında, çevrelerindeki sesleri duymalarını sağlayan bir açıklık vardır. Bu açıklığın hemen altındaki cilt kapağı, rengi yumurta rengine karşılık gelen kulak memesidir.
Tüm yumurta kabukları, tavukların içinde oluşurken başlangıçta beyazdır, çünkü esasen kalsiyumdan oluşurlar. Renk, tavuğun rahmi tarafından salgılanan pigmentlerden gelir. Kahverengi yumurtaları oluşturan ana pigment, protoporfirin IX olarak adlandırılır. Ve bu da, kanları kırmızı yapan bileşik olan heme proteininden gelir. Daha sonra pigment serbest bırakılır, yumurta kabuğunun iç kısmı daha beyaz olur.
Beyaz ve kahverengi yumurta kabukları içte daima beyazdır, oysa mavi ve yeşil yumurtalar içte mavidir, çünkü bu pigmentler yumurta oluşumu sürecinde daha erken salınır.
Tavuğun ortamı, beslenme şekli, stres seviyesi ve yaşı da yumurtalarının rengini etkileyebilir. Bu faktörler yumurta kabuğunun gölgesinin daha açık veya daha koyu olmasına neden olabilir, ancak rengini tamamen değiştirmez.

Diğer Farklılıklar


Genellikle tüm yumurtalar, renginden bağımsız olarak, vitaminler, mineraller ve proteinlerle doludur. Bununla birlikte, çalışmalar, güneş ışığında dolaşmalarına izin verilen tavukların kapalı alanda tutulan tavuklardan üç ila dört kat daha fazla D vitamini olan yumurta ürettiğini ve belirli bir besin maddesi (omega-3 gibi) ile beslenenlerin yumurtalarında daha fazla besleyici madde olduğunu göstermiştir.
Bilim adamlarının beyaz ve kahverengi yumurtalar arasında buldukları en büyük fark ağırlık ve kabuk gücüdür.
Beyaz ve kahverengi yumurtalar arasındaki diğer önemli fark şu: Kahverengi yumurtalar daha pahalı. Sağlıklı gıdalar ve daha yüksek fiyatlar arasında bir ilişki olsa da, kahverengi yumurtalarda bu doğru değildir.
Bu fiyat etiketinin asıl nedeni tavuk ırklarının başlangıcına kadar uzanıyor. Kahverengi yumurta üreten ırklar tarihsel olarak daha büyük olmuştur, bu da daha fazla gıdaya ihtiyaç duydukları anlamına gelir.
Bugün ise üretim maliyetleri yaklaşık olarak aynı olduğundan, kahverengi yumurtaları tercih eden tüketiciler esas olarak aynı ürün için daha fazla para ödüyorlar.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Enerji depolayabilen yumurta kabukları
Kuşlar, Soğuk İklimlerde Embriyolarını Sıcak Tutmak İçin Daha Koyu Yumurta Bırakıyor!
Yumurtadan Çıkmamış Kuşların Birbirleriyle İletişim Kurabildiği Keşfedildi
Arkeologlar, 2500 yıllık mezarda kırılmamış yumurtalar buldu
Çeviri: Ayhan Mete GÜNAY
Kaynak: https://curiosity.com/topics/whats-the-real-difference-between-brown-eggs-and-white-eggs-curiosity/

astronot

Astronot Olmak Nasıl Bir şey? NASA'da Astronot Olmak!

Flatfy Bird

FlatfyBird ‘Reddot’ Tasarım Ödülünü aldı!