Kendi Buluşlarıyla Ölen 15 Mucit ve İcatları

İnsanlar hep merak etmiştir ve meraklarının peşinden koşmuştur.. En zor olanı ise henüz hiç bilinmeyen birşeyi bulmak ve anlamak. Günümüzde modern bilim ve tüketim çağı nedeniyle artık sıradan insanlar yeni icatlar peşinde koşamıyor.

Eğtim almış uzman kişiler büyük test merkezlerinde günlük yaşantımızı değiştirecek yeni ürünler tasarlıyor. Sizin için hayatlarını adadıkları icatlar uğruna ölen mucitleri bir araya getirdik.

İşte Kendi Buluşlarıyla Ölen Mucitler ve İcatları:

1. Sieur Freminet “Tüplü Dalış” :

Kendi Buluşlarıyla Ölen Mucitler ve İcatları

Sieur Freminet, hidrojenle şişirilmiş bir balonla ilk defa Manş denizini geçmeyi başaran bir havacı. Gazlar üzerine çalışmalar yaptıktan sonra sıcak hava balonlarıyla deneyler yapmaya başladı. İlk balon yolculuğu deneyinde başarılı olmuş olsa da ikinci deneyinde balonda yangın çıkması sonucunda hayatını kaybetti.

2. Aurel Vlaicu “Tek Kişilik Uçak”:

Ölen Mucitler ve İcatları

1913 yılında Romanyalı mucit Vlaicu kendi adını verdiği bir uçak geliştirdi. Bu uçakla ilk denemesini Karpat Dağları’nın üzerinde yapacaktı. Ancak, sürüş başarısız oldu. Uçak çakıldı ve mucit hayatını kaybetti.

3. Horace Lawson Hunley “Denizaltı”:

Horace Lawson Hunley Denizaltı
Horace Lawson Hunley Denizaltı tasviri

1863 yılında Lawson savaşlarda kullanılabilecek, insan gücüyle çalışan bir denizaltı icat etti. Ancak, icat daha ilk denemesinde suyun dibinde kaldı. Lawson boğularak hayatını haybetti.

4. Henry Fleuss “Geliştirilmiş Oksijen Tüpü”:

Henry Fleuss Oksijen Tüpü
Henry Fleuss – Geliştirilmiş Oksijen Tüpü

1876’da daha önceki başarısız denemeden haberdar olan Fleuss daha güvenli bir oksijen tüpü icat etti. Tasarladığı kompresör sistemiyle oksijen kesilmeyecek, Freminet gibi nefessiz kalıp ölmeyecekti. Ancak, işler bu sefer de ters gitti. İcadını deneyen Fleuss oksijensizlikten değil de aşırı oksijenden öldü.

5. Max Valier “Roket Araba” :

Max Valier roket araba
Max Valier ve Roket Araba icadı

1930 yılında Avusturyalı mucit Valier alkolle çalışan bir roket araba icat etti. Berlin’de bir pistte halk önünde deneme yapacaktı. Ancak, araç test sürüşü sırasında havaya uçtu. Valier yanarak can verdi.

6. Franz Reichelt “Paraşüt Elbise” :

Kendi Buluşlarıyla Ölen Mucitler ve İcatları

Reichelt aslında bir terzi. 1912 yılında paraşüte dönüşebilen bir elbise yaptı ve bunu denemek için Eyfel Kulesi’ne çıktı. Arkadaşları ve ailesi onu uyardı ancak dinlemedi. Kulenden atladı. Feci şekilde can verdi.

7. Thomas Midgley “Hastalar İçin Mekanik Yatak”:

Thomas Midgley

Thomas Midgley çok ünlü bir mucit ve mühendisti. Ancak, 51 yaşında hastalandı ve yerinden zor kalkar oldu. Kendisi ve aynı durumdaki insanlar için bir yatak tasarladı. 1944 yılında mekanik yatağın bozulması nedeniyle parçaların arasında kalarak boğulup öldü. İlgili: Dünyanın En Zararlı Bilim İnsanı: Thomas Midgley

8. Otto Lilienthal “Glider”:

1896 yılında Lilienthal gökyüzünde kuşlar gibi uçabilmeyi sağlayacak gliderleri icat etti. İlk denemeler gayet başarılıydı ve büyük ses getirdi.

İnsanlar tepelerden kendilerini bırakıp sağ salim yere iniyorlardı. Ancak, dördüncü denemede mucit icadını kendi kullanmak istedi. Glider kırıldı ve yere çakıldı. Lilienthal kazadan 36 saat sonra öldü.

9. Jean-François Pilâtre de Rozier “Balon” :

1785 yılında Fransız fizik öğretmeni Rozier kendi adını verdiği bir sıcak hava balonu icat etti. Kendi adını verdiği balonla İngiliz Kanalı’nı geçmeye çalıştı.

Ancak, balon düştü ve mucit de hayatını kaybetti. Buna rağmen Rozier, “Tarihte hava taşıtı kazasında ölen ilk kişi” olarak tarihe geçti.

10. Wan Hu “Roket Sandalye” :

Tarihin ilk mucit kazalarından. 16. yüzyılda Çin’de yaşanan bir olay. Wan Hu sabdalyesine o yıllarda Çinliler’in eğlence için bolca kullandıkları fişeklerden bağlayıp uzaya gitmek istedi. Ancak, fitiller ateşlenir ateşlenmez Wan ve sandalyesi oldukları yerde infilak etti.

11. Michael Dacre “Uçan Taksi”:


Dacre aslında uçağın değil girişimin mucidi. Olay 2009 yılında gerçekleşti. Eski bir pilot olan Dacre hava taksisi işine atılmaya karar verdi. Ancak, daha ilk seferinde uçağı Malezya’da düştü. Dacre hayatını kaybetti.

12. William Bulluck “Baskı Makinesi”:

William Bulluck
William Bulluck icat ettiği Baskı Makinesi

1867 yılında Bullock zaten kullanılmakta olan baskı makinesinin bir üst versiyonunu yapmaya çalışıyordu. Yaptı da, ancak makine çalışırken bazı sorunlar oluştu. Bullock bunları düzeltmeye çalışırken bacağını makineye kaptırdı.

Bacağını kurtarmasına rağmen bir terslik vardı. Kangren olduğu ortaya çıktı. Uzun süre bunu önemsemedi ve hastalığın son raddelerinde bacağı kesildiği sırada öldü.

13. İsmail bin Hammad el-Cevheri “Tahta Kanatlar” :

Kendisi Nişaburlu bir Türk. Yazdığı bir Arapça-Türkçe sözlük var. Kendisine tahtadan kanatlar yapıp bir caminin tepesine çıkmış ve uçmaya kalkışmış. Sonuç pek de başarılı olmamış. Çok fazla uzağa gidemeden yere çakılarak hayatını kaybetmiş.

14. Karel Soucek “Darbe Emici Varil”:

Karel Soucek başarılı bir dublördü. Kendi icadı olan kapsülle Niagara Şelalesi’nden atlamış ve hayatta kalmıştı. Bu başarısı onu bir adım ileriye gitmeye teşvik etti. Darbe emici bir varille başka bir şelaleden atladı. ancak, bu sefer deney başarısız oldu. Soucek hayatını kaybetti.

15. Marie Curie

marie curie
Fotoğraf: Marie Curie

İki nobel ödülü kazanmış olan Marie Curie, 2019 yapımı Radioactive filmine konu olmuştur. Marie sklodowska curie, dünya çapında sadece Nobel ödülünü kazandıran keşifleriyle değil, hayatı boyunca birçok cinsiyetçi bariyeri yıkmasıyla da tanınır.

Fizikçi Marie Curie, keşfettiği iki radyoaktif malzeme (radyum ve polonyum) ile ömür boyu çalıştıktan sonra radyasyon zehirlenmesinden öldü.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Ünlü mucitlerden unutulmuş 10 garip icat

Nikola Tesla Kimdir? Hayatı, İcatları, Sözleri

Günümüzde Yaşayan Türk Bilim İnsanları ve Akademik hayatları

Günümüzde Yaşayan En Etkili 19 Bilim İnsanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kediler ve Girişimcilik Arasında Tuhaf Bir Bağlantı Bulundu

Kilo Vermek İçin Hangi Saatlerde Egzersiz Yapmalısınız?