Neden Üst Üste Üç Kez Hapşırırız?

Alerji mevsimi boyunca hiç dışarı çıktınız ve seri bir şekilde üç kez hapşırdınız mı? Çoğunluğun cevabı muhtemelen evet. Sinir bozucu ve bazen utanç verici olabilen bu art arda hapşırmanın aslında bilimsel bir nedeni var.

Öncelikle bu sinir bozucu hapşırmaya ne sebep olur?

İkincisi hapşırdığımızda bedenimizde tam olarak ne olur?

Neden Üst Üste Üç Kez Hapşırırız?

Aslından hapşırmaya birçok şey sebep olabilir. Toz, hastalık, duygusal tepki, hatta güneş ışığı bile bu sebepler arasındadır. Kesin sebep her senaryo için farklı olsa da, asıl suçlu burun ve boğazımızdaki mukus zarlarıdır. Çünkü hapşırma tepkisini onlar kontrol eder.

Bir hapşırık sırasında göğüs kaslarınız kasılarak akciğerlerinize baskı yapar ki böylelikle yukarıya doğru bir hava patlaması yaşanır.

Chanie Kirschner’e göre, bu patlama sırasında boğazınız sıkıca kapalıdır ki bu da burnunuzdan ortalama saatte 160 km hızla hava gönderimine sebep olur. Ve bu 160 km hız kabaca 2000 ila 5000 kadar bakteri damlacığı ile doludur.

İlgili: Bakteri Nedir? Bakteriler, İnsan Sağlığını Nasıl Etkiler?

Peki, neden sıkça üçlü hapşırıyoruz?

Neden Üst Üste Üç Kez Hapşırırız?

Rahatsız edici olanı temizlemek için tek bir hapşırık bazen yeterli olsa da daha derin bir temizlik için üç defa hapşırmak gerekiyor. Şöyle ki üçlü hapşırmada, ilk hapşırıkta rahatsız eden şey parçalanır. İkincisi onu burnumuzun içine getirir ve üçüncüsü kapı dışarı eder. Bu dizi mukus zarınızı rahatsız eden şeyi temizlemek için gereklidir.

İlgili: Vücudumuzun Görünmez Kahramanı: Mukusun Amacı

Bu kulağa çok basit gelebilir. Aslında gerçekten öyle. Fakat herkesin hapşırma şekli gülmek gibi kişiye özeldir. Herkesten farklı kahkaha atmanıza neden olan şey, hapşırmak için de geçerlidir.

Peki, hapşırdığımızda neden insanlar ‘çok yaşa’ der?

Jennifer Welsh’e göre, Eski Yunanlılar ve Romalılar hapşırmayı sever ve iyi sağlığın bir işareti olarak görürlerdi. Ve bunu kutlamak için ‘çok yaşa’ derlerdi. Fakat bu durum 14. yüzyıldan hemen önce veba denilen hastalık insanları öldürmeye başlayınca değişti. O dönemde Papa 7. Gregory insanlara bu hastalıktan korunmak için hapşırdıktan sonra dua etmelerini söyledi.

İslam dininde de sahih hadislere göre (buhari) hapşırdıktan sonra Allah’a şükür etmek anlamına gelen ‘Elhamdülillah’ demek sünnet.

Kısacası: Üçlü hapşırmamız boğazımıza ve burnumuzun arkasına yapışan rahatsız ediciyi dışarı atmak için vücudumuzun verdiği bir tepkidir. Hapşırmaya devam ederseniz, rahatsız edici etrafınızdaki havada olabilir ve sisteminiz sakinleşene kadar başka bir ortama geçmeniz sizin için iyi olacaktır.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çevirmen: Zehra AYDIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Bilim İnsanları Ay Tozundan Nasıl Oksijen Çıkarılacağını Buldular

Peter Pan Sendromu nedir? Belirtileri ve Sebebleri