Nikola Tesla’nın 1898 Yılında Drone Patenti Aldığı Ortaya Çıktı

Nikola Tesla, hayatı boyunca kendi adı altında 300 patent tescil etti ve icatlarının izlerini uzaktan kumandalı tekne oyuncakları ve mektup şeklindeki neon ışıkları gibi beklenmedik yerlerde de dahil olmak üzere birçoğunu günümüz cihazlarında bulabiliyoruz.

Nikola Tesla’nın Dron Patenti; İnsansız Araçlar Savaşların Gidişatını Değiştirebilecek Mi?

Ünlü mucit Nikola Tesla ‘ya göre insansız makineler tüm savaşları bitirebilecekti.

Nikola Tesla, 1898 Yılında Drone Patenti Aldığı Ortaya Çıktı
İlk drone 1898’de Nikola Tesla tarafından tasarlandı.

İnsansız ölüm makinelerinin sadece kendisi değil, kullanım riski bile olası bir savaşı bitirebilecek nitelikte.

Nikola Tesla 8 Kasım 1898’da “Gemileri veya taşıtları hareket ettiren mekanizmaların kontrol edilmesi için yöntem ve aygıt” adını verdiği, bugün bildiğimiz adıyla dronların patentini aldı. Böyle bir cihazın çalışması için kablosuz olması gerekiyordu ve Tesla, elektrik dalgalarıyla bunu yapabileceğini hayal etti.

Radyo dalgaları, adından söz edilmese de, 19. yüzyılda keşfedildi ve insansız makinelerin tüm dünyasını şekillendirmeye devam edecekti. Tesla robotları yönlendirmek için ne gerektiği konusunda kararlıydı, ancak bu robotların yıkıcı potansiyelleri konusunda yanılıyor olabilir.

Nikola Tesla Drone Patenti
Nikola Tesla’nın 1898 Yılında Drone Patenti Aldığı Ortaya Çıktı

Birinci Dünya Savaşı için inşa edilen ilk insansız hava aracı veya en azından en yakın öncüllerinden biri Kettering Bug idi. Uzaktan kumanda kullanmak yerine, belirli bir mesafeyi uçmak için önceden programlandı (aynı zamanda modern seyir füzelerinin de atasıdır). (Kettering Bug, günümüz seyir füzelerinin öncüsü olan deneysel bir insansız hava torpidosu idi. Saatte 80 kilometre hızla giderken, fırlatma noktasından 121 kilometreye kadar yer hedeflerini vurabiliyordu. )

Silahlı insansız araçların uzaktan kontrol edilebilir hâle gelmesi bir yüzyıl daha alacaktı ve dronların savaşı nasıl değiştireceği hakkında çok şey yazılmış olsa da, süper güçleri birbirleriyle savaşmaktan korkutan çok daha yıkıcı bir teknoloji vardı: Bu yıkıcı ve korkunç teknoloji Tesla’nın değil, Julius Robert Oppenheimer’ın icat ettiği atom bombasıydı.

Çeviri: Yusuf Yılmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kafein Tozu Aşırı Tüketilirse Etkileri ve Zararları Ne Olur?

Bilim İnsanları, Yaşlılar İçin Hafıza Geliştirici Video Oyunu Geliştirdi

Bilim İnsanları, Yaşlılar İçin Hafıza Geliştirici Video Oyunu Geliştirdi