Ömrü yüzde 500 uzatan yollar belirlendi

Ömrü yüzde 500 uzatan yollar belirlendi. Hücresel mekanizmaların keşfi, daha etkili yaşlanma karşıtı tedavilere kapı açabilir. MDI Biyolojik Laboratuvarı’ndaki bilim insanları bir nematod solucanı olan C. elegans’ın ömrünü beş katına çıkaran sinerjik hücresel yolaklar belirlediler.

(Biyokimyada metabolik yolak veya metabolik patika, hücre içinde meydana gelen bir dizi kimyasal tepkimedir; Bunlar toplu olarak metabolizmayı oluştururlar. Her bir yolakta belli bir kimyasal bileşik, enzimler tarafından değişime uğrar. Vikipedi)

Bilim insanlarına göre, yaşamdaki artış 400 veya 500 yıl yaşayan bir insanın karşılığı olacak.
Araştırma, yaşlanma araştırmalarında popüler bir model olan C. elegans’ta yaşlanmayı yöneten iki ana yolağın keşfine dayanıyor.

Ömrü yüzde 500 uzatan yollar belirlendi

Çünkü C.elegans’ın genlerinin çoğu insanlarla ortak ve sadece üç ila dört haftalık kısa ömrü bilim insanlarının hızlı bir şekilde değerlendirmesine izin veriyor. Bu yolaklar “korunmuş” olduğu için, evrim yoluyla insanlara aktarıldıkları için yoğun araştırma konusu olmuşlardır. Bu yolları değiştirerek sağlıklı yaşam süresini uzatan bir dizi ilaç şu anda geliştirilme aşamasındadır.

Sinerjistik etkinin keşfi, daha etkili yaşlanma karşıtı tedavilere kapı açar.

Yeni araştırma, 2 önemli yolağın genetik olarak değiştirildiği bir çift mutant kullanıyor. 1.yolağın değiştirilmesi, ömürde yüzde 100 artış ve 2.yolağın değiştirilmesi yüzde 30 artış sağladığı için, çift mutantın yüzde 130 daha uzun yaşaması beklenir. Ama bunun yerine, ömrü yüzde 500 arttı.
MDI Biyolojik Laboratuvarı Başkanı Hermann Haller, “Yaşlanma sürecini yöneten hücresel yolakların C. elegans’daki keşfine rağmen, bu yolakların nasıl etkileşime girdiği netleşmedi,” dedi.

Nanjing Üniversitesi’nden Doktor Rollins, “Sinerjik uzantı gerçekten çılgınca,” dedi. “Etki bir artı bir ikiye eşit değil, bir artı bir beşe eşittir. En etkili yaşlanma karşıtı tedavileri geliştirmek için bireysel yolaklardan daha çok uzun ömürlü ağlara bakmak zorundayız. ”

Sinerjistik etkileşimin keşfi, sağlıklı insan ömrünü, kanser ve HIV tedavisinde kullanılan terapötik yöntemlerle aynı şekilde genişletmek için her biri farklı bir yolu etkileyen kombinasyon terapilerinin kullanımına yol açabilir. Sinerjistik etkileşim, bilim insanlarının neden bazı insanların ölümlerinden kısa bir süre öncesine kadar yaşla ilgili büyük hastalıklardan bağımsız olağanüstü yaşlarda yaşayabilmesinden sorumlu tek bir geni tanımlayamadıklarını açıklayabilir.

Bu makale, enerji homeostazından sorumlu hücredeki organeller olan mitokondride uzun ömürlülüğün düzenlenmesine odaklanmaktadır. (Homeostaz veya dengeleşim, hücre dışı gerçekleşen olaylar karşısında hücrenin kendi metabolizmasını koruma eğilimidir. )

Son on yılda, biriken kanıtlar mitokondriyal düzensizlik ve yaşlanma arasında nedensel bir bağlantı olduğunu düşündürmektedir. Rollins’in gelecekteki araştırmaları, yaşlanmada mitokondrinin rolünün daha fazla açıklanmasına odaklanacağını söyledi.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Yeni Bir Çalışmaya Göre, İnsanların ‘Doğal Yaşam Süresi’ 38 Yıl

Yaşlanmayı gösteren 9 biyolojik işaret belirlendi: Hücreler zombiye dönüşüyor

İnsanlar En Fazla Ne Kadar Yaşayabilir?

Bu Genetik Keşif, Daha İyi Bir Bağışıklık ve Daha Uzun Ömür İçin Sonuçlar İçeriyor

Neden Kadınlar Daha Uzun Yaşar?

Çeviri: Ülkü Güngör

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Çocukluk Döneminde Yaşanan Şiddetli Depresyon Beyni Küçültüyor

    Evren Nasıl Yok Olacak?

    Evrenin Gizemleri – Evren Nasıl Yok Olacak?