Yeni Bir Çalışmaya Göre, İnsanların ‘Doğal Yaşam Süresi’ 38 Yıl

DNA ‘larını analiz ederek farklı türlerin ömrünü tahmin etmek için geliştirilen yeni bir yönteme göre modern insanlar, yaklaşık 38 yıllık “doğal” bir ömre sahipler. Bilinen yaşam ömürleri olan türlerin genetik çalışmalarından yapılan ekstrapolasyon ile, nesli tükenmiş yünlü mamutun muhtemelen yaklaşık 60 yıl yaşadığını ve balinaların iki buçuk asırdan daha uzun bir süre yaşayabilecekleri bulundu.

Yaşlanmanın gizemi

Yeni Bir Çalışmaya Göre, İnsanların ‘Doğal Yaşam Süresi’ 38 Yıl

Hayvanlar büyüdükçe, ömrünü sınırlayan biyolojik işlevlerde bir düşüş yaşarlar. Şimdiye kadar hayvanların kaç yıl yaşayabileceğini belirlemek zordu. DNA, yaşlanma ve yaşam süresi hakkında fikir edinmek için açık bir yerdir. Bununla birlikte, hiç kimse yaşam sürelerini açıklayan DNA dizilerinde farklılıklar bulamamıştır.

Pigme kaya balığı ( Eviota sigillata ) sadece sekiz hafta yaşayan küçük bir balık iken, Grönland köpekbalıklarının ( Somniosus microcephalus ) 400 yıldan fazla yaşadığı tespit edildi. Nesli tükenmekte olan türler için yaşam süresi, hangi popülasyonların uygulanabilir olduğunu anlamak için kullanılabilir. Balıkçılık gibi endüstrilerde, yaşam süresi avlanma sınırlarını belirlemek için popülasyon modellerinde kullanılmaktadır.

DNA’daki değişiklikleri yaş ölçmek için kullanmak

Yeni Bir Çalışmaya Göre, İnsanların ‘Doğal Yaşam Süresi’ 38 Yıl

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca araştırmacılar, bir hayvanın DNA’sında DNA metilasyonu adı verilen özel bir değişiklik türü kullandığını belirleyen DNA “saatleri” geliştirdiler. DNA metilasyonu, bir genin temel sırasını değiştirmez fakat aktif olup olmadığını kontrol eder. Diğer araştırmacılar, spesifik genlerdeki DNA metilasyonunun, primatlar gibi bazı memelilerin maksimum ömrü ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

DNA metilasyonunun yaşlanma ve yaşam süresi ile bağlantılı olmasına rağmen, şu ana kadar hiçbir araştırma bunu hayvanların ömrünü tahmin etmek için bir yöntem olarak kullanmamıştır. Araştırmada, diğer araştırmacıların bir çevrimiçi veritabanında topladığı ve halka açık hale getirdiği omurgalı türlerinin 252 genomu (tam DNA dizileri) kullanıldı. Daha sonra bu genomları bilinen hayvan yaşam süreleri başka bir veri tabanı ile karşılaştırıldı.

Bu verileri kullanarak, 42 ​​belirli gende DNA metilasyonunun gerçekleştiği yere bakarak omurgalı türlerinin ömrünün tahmin edilebileceği bulundu. Bu yöntem ayrıca uzun ömürlü ve nesli tükenmiş türlerin yaşam ömrünü tahmin etmemize izin verir.

DNA analizini kullanarak, bilim adamları artık uzun ömürlü ve nesli tükenmiş türlerin yaşamlarını tahmin edebiliyorlar. CSIRO

Soyu tükenmiş türler

Ayrıca soyu tükenmiş yünlü mamutun, modern Afrika filinin 65 yıllık süresine benzer şekilde 60 yıllık bir ömrü vardı. Soyu tükenmiş Pinta Adası dev kaplumbağa bizim tahminimize göre 120 yıllık bir ömre sahipti. Bu türün son üyesi, Lonesome George, 2012’de 112 yaşında öldü.

DNA’dan yola çıkarak 38 yıllık modern bir insanın “doğal” ömrü de tahmin edildi. Bu, erken modern insanlar için bazı antropolojik tahminler ile eşleşmektedir. Bununla birlikte, bugün tıp ve yaşam tarzındaki gelişmeler ortalama ömrü uzattığı için bu çalışmaya bir istisna olabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Neden Kadınlar Daha Uzun Yaşar?
Modern Tbbın Öncesinde İleri Yaşlara Ulaşan İnsanlar
İnsanlar 2045 yılına kadar Ölümsüzlüğü bulabilecek mi? Bir Milyarder Bunu Gerçekleştirmeye Çalışıyor
Çeviri: Ülkü Güngör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3D Yazıcılar İle Sentetik DNA Gömülü Tavşanlar “Klonlanmış” Olabilir

Bu Şaşırtıcı Video, 2019’da Dünya’nın Ne Kadar Yandığını Gösteriyor.