Özel Bir Bal, Normal Kremler Kadar Uçuk Tedavisinde Etkili Olabilir

Sık sık uçuğa yakalanan üç okurdan biriyseniz, uçuk beklentisiyle banyo dolabınızda bir tüp virüs yakıcı asiklovir krem bulunduruyorsunuzdur. Kānuka ( Kunzea ericoides) çiçeklerinden yapılan tıbbi bir bal, virüs yakıcı krem kadar etkili olabilir. Daha fazla araştırma yapılıyor fakat şu anlık herpes virüsüne yakalananlara tedavide daha geniş bir seçenek sunabiliyor.

Yeni Zelanda Tıbbi Araştırma Enstitüsü (MRINZ) tarafından yürütülen bir klinik çalışma, antiviral kremlere karşı daha doğal bir alternatifin, uçuğun iyileşme süresinin kısaltılmasında oldukça etkili.

Çoğumuzun vücudunuzda herpes simpleks virüsü var. Ve sahip olanların yaklaşık yarısı, virüsün burun veya dudak gibi dış mukoza zarı üzerinde kabarma şeklinde rahatsız edici bir etkisine maruz kalıyor.

Asiklovir içeren bir krem ile hızlıca saldırmak iyileşme süresini bir veya iki gün hızlandırmaktadır. Kulağa pek uzun bir süre gibi gelmiyor ama sizi rahatlatıyor ve hiç yoktan daha az süre kabarcıklara maruz kalıyorsunuz.

Genellikle zararsız bir tedavi olsa da, asiklovir potansiyel yan etkilerden tamamen arınmış bir krem değil. Harry Potter büyüsü gibi olan bir şeyi sürtme düşüncesinden hoşlanmayan birçok insan da var. Buna rağmen, bal, yüzyıllar boyunca enfeksiyonları tedavi etmek için kullanıldı.

Son yıllarda tıbba karşı bir kültürün gelişmesi, balın enerjiyi artırabilmesi, uykuyu düzenlemesi, enfeksiyonlarla savaşabilmesi ve karaciğerinizde ‘zehirsizleştirme’ yapabilmesi bu tıp klasiğine olan ilgiyi canlandırdı.

Düşünceleri Gerçeğe Dönüştürmek Çok Fazla Efor Ve Zaman Gerektirir Ayrıca Çok Fazla Para. Bağımsız ve özel araştırma şirketleri genellikle doğanın farmakopesinde¹ potansiyel kimyasal tedaviler için fon ararken, alternatif tedavilerin savunucuları potansiyel çözümleri bilimsel incelemeden geçirmekte isteksiz olabiliyorlar.

Tıp araştırmacısı AlexSemprini , “Klinik araştırmalar için sıkı olan Yeni Zelanda’ nın düzenleyici gerekliliklerini yerine getirmek için hem maliyet hem de kalite güvencesine ilişkin önemli engeller var ve elbette, sonuçların her zaman olumsuz olabileceği riski de mevcut” diyor.

Değerlendirilen ilaç sadece herhangi bir eski mağazadan satın alınmış bal kavanozundan ibaret değil, tıbbi derecelidir, yani sterilize edilir ve teorik olarak daha fazla antimikrobiyal madde içerir. Yeni Zelanda ve Avustralya’ya özgü mersin ailesinden olan mānuka bitkisinden (Leptospermum scoparium) yapılmış şifalı bal ile karşılaşmış olabilirsiniz Kanukada çok farklı değildir.

Yeni Zelanda’ nın ova, dağ ve ormanlarının kenarlarında bulunan botanik bir akrabasından yapılmıştır.

Araştırmacılar kānuka balını gliserol ile birleştirdiler ve karışımı yüzde 5 asiklovir kremle karşılaştırdılar. Daha sonra her bir tedavi, rastgele bir salgını fark ettikten sonraki ilk 72 saat içinde tedavi uygulanması talimatı ile 952 gönüllüye dağıtıldı ve kabarcıklar yok olana kadar günde beş kez tekrarlandı.

Rakamlarla anlatmak için, asikloviri kullananlar,ortalama olarak 8 ila 9 gün boyunca normal semptomları yaşadılar ve yaklaşık 2 gün boyunca açık kabarcıkları vardı. Bal kullananlar için, sonuçlar önemli ölçüde farklı değildi.

Semprini, “Bu, doğal ve alternatif ilaçlar için tercih edilen hastaların yanı sıra, bu tedavileri satan eczacıların da, kānuka balını uçuk için başka bir tedavi seçeneği olarak kullanabilecekleri anlamına gelir” dedi. Bu kullanım birkaç uyarıyla birlikte geliyor.

Birincisi, bu tedavi altın standartlı, çift klinik deneylerden geçmiş bir tedavi değildir. Bu işe yaramaz olduğunu anlamına gelmiyor ancak denekler asiklovir veya bal aromalı gliserol kullanım sürelerini kolayca istedikleri gibi söyleyebildiklerinden, sonuçlar değişiklik gösterebilir.

İdeal olarak, tüm bilim fonları bağımsız, ön yargısız ve gökten yağmur gibi yağsaydı. Bir umudumuz olabilirdi. Bu yüzden, dikkatli olmak için her türlü nedenimiz var. Ancak bunu, balın tıbbi değeri için analiz etmeye değer bir bileşik deposu içerdiğini öne süren başka çalışmalarla ele alabiliriz bu yüzden çalışmayı elden çıkarmak için aceleci olmamamız gerekiyor.

Daha fazla araştırma, balın herpes enfeksiyonları üzerindeki etkilerinden sorumlu mekanizmaları belirlemeye yardımcı olabilir ve hatta şimdi olduğundan daha güçlü tedavilere yol açabilir. Üçünüzden biri bu tatlı haber için minnettar olacak.

farmakope¹ : tıbbi ilaçların dozları, formülleri ve kullanımlarını içeren listelere ait bilgilerin bulunduğu kitap.  İlaç üretiminde kullanılır. Yasal ve bilimsel olarak uyulması gereken kuralları ve yöntemleri içerir.

Bu araştırma BMJ Open‘da yayınlandı.

Yazar: Emre TÜRKMENOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Neden 50 Yıldan Beri Ay’a Gidilmiyor?

Pirinç Tanesi Kadar Küçük Bir Denizatı Türü Keşfedildi