Potansiyel Bir Zombi Salgınının ABD Geneline Yayılmasını Modellendi

Filmlerde aniden bir virüsün yayılmasıyla birlikte zombiye dönen insanlar görmek oldukça popüler. Son yılların en revaçta konularından birisi olan insanların zombiye dönüşmesi sonucu büyük bir yıkımın yaşanması durumu araştırmacılar tarafından modellendi.

Zombi salgınının ABD’ye nasıl yayılacağını modelleyen araştırmacılar, büyük şehirlerde yaşayanların başının belada olduğunu söylüyor.

Eğer bir zombi salgını yaşanacaksa büyük şehirlerde olmak oldukça tehlikeli. Dağlarda izole edilmiş bölgeler şehirlere göre görece olarak daha güvenli alanlar.

Bu tür modellemeler araştırmacıların hastalıkları anlamalarında kullanılan modellemeyle aynıdır. Araştırmacılar virüsün zombi ısırığıyla yayılacağını hesaba katarak ABD genelindeki zombi enfeksiyonlarının oranını tahmin edebilmek için standart hastalık modellemelerini kullandı.
Standart protokolden sonra zombi sadece yürüyerek yol almaktadır. Zombiler sadece kafasına darbe almaları sonucunda ölmektedirler.

Esasında bu yayılım epidemiyolojistlerin diğer virüslerin yayılımını hesaplama biçimine çok benzer, ancak zombilere özgü kurgusal parametreleri kullanarak gerçekçi bir model bu araştırmada ortaya çıkarıldı.

Zombi salgını olması halinde büyük nüfuslu yerlerde bu salgının başlaması olabilecek en kötü senaryo olarak görülüyor.

Büyük şehirlerde salgının başlamasından yaklaşık olarak 28 gün sonra zombileri çevreleyen alanlar daha tehlikeli hale geldikleri için daha güvenli hale gelmektedirler. Zombi salgınında nüfusun büyük bir yüzdesi herhangi bir bölgeye sızarsa orada enfeksiyon riski büyük oranda artış gösterecektir.

New York gibi büyük bir şehirde bir zombi salgını çıkması halinde şehir 24 saat içerisinde harabeye dönecektir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

NASA Şubat Ayında Dünya’ya Yaklaşacak Olan Bir Asteroidi Potansiyel Tehlike Sınıfına Aldı

Bilim İnsanları Dünyanın Düz Olması Halinde Yaşanacakları Açıkladı