SV2A adlı protein şizofreni tedavisinde kullanılabilir.

Yeni bir beyin tarama yöntemi ile yapılan araştırmada, araştırmacılar şizofreni insanlarının beyinlerinde, iletişim kurmaya yardımcı anahtar proteinin düşük miktarlarda olduğunu ortaya çıkardı. Bu protein SV2A (Sinaptik Vezikül 2A).

Imperial College London ve King’in College London tarafından, şizofreni olan 18 yetişkin ve aynı sayıdaki şizofreni olmayan bir grup üzerinde PET (bilgisayarlı tomografi (CT) ile birleştirilerek, bir çok hastalığın teşhisine olanak sağlayan. Ve bu alanda dünyada kullanılan en ileri teknoloji tıbbi görüntüleme yöntemidir) yöntemi kullanılarak yapılan yeni bir çalışma, şizofreni hastalarının beyninde belirgin bir şekilde daha düşük SV2A seviyesine sahip olduklarını gösterdi.

Bilim insanları bunu ölü insanların beyinlerini inceleyerek kanıtlamışlardır

sv2a-adli-protein-sizofreni-tedavisinde-kullanilabilir
sv2a-adli-protein-sizofreni-tedavisinde-kullanilabilir

Bu araştırma Nature Communications dergisinde yayınlanmıştır.

‘’İlk kez şizofreni hastalarında daha düşük sinaptik protein olduğunu gösterdik. Bu, şizofreni gelişiminin altında yatan neden olabilir.’’ diyor Imperial College London’daki MRC Londra Tıp Bilimleri Enstitüsü’nden Profesör Oliver Howes.
‘’Şizofreni için yeni tadaviler geliştirmemiz gerekiyor. SV2A proteini, sinaptik proteini onarmak için yeni tedavilerin geliştirilmesinde bir hedef protein olabilir.’’ Diye ekliyor O.Howes.

Her ne kadar işlevsiz sinaplar ve SV2A’nın şizofreni ile bağlı oluduğu fikri 1980’lerden beri varsayılmış olsada, bilim insanları bunu ölü insanların beyinlerini inceleyerek kanıtlamışlardır. Bu yeni çalışma bu teoriyi ilk kez yaşayan insanlar/beyinler üzerinde kanıtlamıştır.

SV2A adlı protein şizofreni tedavisinde kullanılabilir.

Eksiklik planlamaya dahil bölgeler gibi beynin ön kısımlarında dikkat çekiyordu. Tesadüf olmazksızın, şizofreni hastalarıda planlama ve hafıza konularında sorunlar yaşarlar. ‘’Şizofreni son derece zayıflatıcı bir hastalıktır ve terapötik (tedaviye ait, terapi amaçlı) opsiyonlar birçok hasta için çok sınırlıdır.

Gelecekte daha iyi tedaviler geliştirmek için, insan beyninin olağanüstü karmaşık kablolarının bu hastalık tarafından nasıl değiştirildiğine ışık tutmak için böyle çalışmalara ihtiyacımız var’’ diyor araştırmayı yapan MRC Londra Tıp Bilimleri Enstitüsü ve IoPPN’den Dr. Ellis Onwordi.

Son olarak ‘’Yaşayan beyinlerdeki 100 trilyan snaps dağılımını karakterize edebilen taramalarak sahip olmak, şizofreni olan ve olmayan beyinler arasındaki dağılım farklılıklarını bulmak, şizofreni çalışmalarımızdaki önemli ilerlemeyi temsil etmektedir’’ diye de ekliyor E.Onwordi.

Çeviri: Nurhatun ÇETİN

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Yaratıcı Olmak Şizofreni Riskinizi Yüzde 90 Arttırıyor

Şizofreni için ana düzenleyici gen keşfedildi. Şizofreni tarih mi oluyor?

Tek Bir Saç Teli İle Şizofreni Teşhisi Mümkün Mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ne kadar üretkensiniz? 8 Teknoloji Şirketinden Verimlilik İpuçları!

Duygusal olarak zeki bir yapay zeka Mars yolculuğunda astronotları destekleyebilir