Tırnaklardaki beyaz lekeler hastalıkların habercisi mi?

Sakız yutarsanız yedi yol boyunca midenizde kaldığını duydunuz mu?, Kurbağaya dokunmanın siğil vermesine ne dersiniz?

Tırnaklardaki küçük beyaz lekelerden ne haber?, Birisi size vücudunuzun daha fazla kalsiyuma ihtiyacı olduğuna dair bir işaret olduğunu söyledi mi?

Bir bardak süt içebilirsin! Bunların hiçbiri doğru değil.

Bunlar, ağızdan ağıza geçen tıbbi mitlerin örnekleridir. Pek çok inananları olmasına rağmen, tıbbi mitler gerçekleri yansıtmıyor. Bu beyaz lekelerin resmi adı “punctatelökonychia” dır ve en yaygın nedenleri yaralanmadır.

Hiç gergin olduğunda tırnaklarınızı ısırdınız mı?

Okulda masaya elinizi çarpıyor musunuz ya da bilgisayarınıza yazarak çok mu zaman geçiriyorsunuz?

Peki manikür yaptırmak?

Bütün bunlar beyaz lekelere neden olan yaralanmalara sebep olabilir. Ayak tırnaklarındaki beyaz lekeler ayağınıza uymayan ayakkabılar giymeniz sonucu oluşmuş olabilir. Ancak, bu beyaz lekeler bazen bir hastalığın sonucunda da ortaya çıkabilir. Örneğin, demir veya çinko oranınızın düşük olduğu anlamına gelebilirler.

Hatta bir diyabet veya böbrek hastalığı belirtisi olabilir. Bazen insanlar sedef hastalığı gibi cilt durumlarından dolayı beyaz lekelerden muzdarip olabilirler. [  –  ].

Tırnaklarınızdaki beyaz lekelerin hasta olduğunuz anlamına geleceğinden endişeleniyorsanız, mutlaka doktorunuzu görün. Nadiren beyaz lekeler kalıtsaldır. Bazen bebekler tırnaklarında beyaz lekeler ile doğar veya doğumdan sonra tırnaklarında beyaz lekeler oluşabilir.

Bu gibi durumlarda, beyaz lekeler hastalık veya yaralanmayı göstermez – gözlerinizin veya saçınızın rengi gibi ebeveynlerinizden mirastır! Peki tırnaklarındaki beyaz lekelerden nasıl kurtulursunuz? En kolay yol hiç bir şey yapmamaktır.

Tırnaklardaki beyaz lekeler hastalıkların habercisi mi?
Tırnaklardaki beyaz lekeler hastalıkların habercisi olabilir!

Tırnaklarınız uzadıkça beyaz lekeler gider. Hatta bazıları bir veya iki gün sonra kaybolur. Sizi rahatsız ediyorlarsa, tırnaklarınızda beyaz lekeleri önlemenin yolları vardır. Tırnaklarınızı kısa kesmeniz bu konuda yardımcı olur.

Böylece ellerinizi kullanırken birçok cisimle temas etmemelerini sağlarsınız. Ayrıca tırnaklarınızı kuru ve kırılgan hale getirmemek için ellerinizi yıkadıktan sonra losyon kullanmanız da önlem almada yardımcı olur.

Tırnaklarınızdaki beyaz lekeler normaldir ve endişelenecek bir şey yoktur! Aynı sebeplerin çoğuna uyan beyaz çizgiler bile fark edebilirsiniz.

Bazı insanlar tırnaklarının kısa bir süre için beyaza döndüğünü bile görebilirler! Herhangi bir hastalık belirtisi olduğunu düşünüyor ve tırnak beyazlığı için endişeleniyorsanız bir doktora görünün.
Başka hangi tıbbi miti alt üst edebilirsiniz?

Yemek yedikten sonra yüzmek için otuz dakika beklemeniz gerekiyor mu?

Aynı zamanda patlayan şeker ve soda içerseniz ne olur?

Daima araştırın ve merak etmekten vazgeçmeyin.

Editör / Yazar: Berfin KAZAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Tarihte Bilim İçin Hayatını Feda Etmiş 10 Bilim İnsanı

Tükendiği sanılan dünyanın en büyük arısı yeniden ortaya çıktı

Tükendiği sanılan dünyanın en büyük arısı yeniden ortaya çıktı