Uyurken Beyinde Yıkanan Omurilik Sıvısını Gösteren Büyüleyici Video!

Kelimenin tam anlamıyla beynimizin her gece yıkanmasını sağlıyoruz. Sinirbilimciler şimdi, bu gece sürecini çalışırken gösteren büyüleyici bir video hazırladılar. Beyin-omurilik sıvısı (BOS) dalgaları beynimizin üzerinden akıyor, bu son çalışma, uyurken ritmik olarak attığını ve aynı zamanda kafalarımızın içinde oluşmaması gereken toksinleri temizlediğini gösteriyor.

Bu yeni görüşlerin arkasındaki ekip, bulguların, özellikle bozuk uyku düzenleriyle ilişkili olanlar olmak üzere, çeşitli nörolojik ve psikolojik bozuklukların incelenmesinde yardımcı olabileceğini söylüyor.

Boston Üniversitesi’nden sinirbilimci Laura Lewis, “Bir süredir nöronlarda bu elektriksel aktivite dalgalarının olduğunu biliyoruz” diyor. “Ama önceden, BOS’da da dalgaların olduğunu anlamadık.”

Önceki çalışmalar, BOS’un beyindeki atıkların giderilmesi için önemli olduğunu, ancak şimdiye kadar bilim adamlarının bu atma hareketini bilmediğini ya da gözlemleyemediğini öne sürdüler.

Uyurken, 23 ve 33 yaşları arasındaki 13 kişinin beyni izlendi

Yavaş dalga beyin aktivitesi (kısmen hafızalarımızı yerinde sabitlemek için olan) ve uyurken meydana gelen kan akışındaki azalmayla birlikte, bu BOS dalgaları gereksiz proteinleri ve diğer gereksiz artıkları temizliyor gibi görünmektedir.

Yavaş beyin dalgası frekansı yaşlandıkça azaldığından, yeni çalışma yaşa bağlı problemlerle ilgili spesifik bozuklukların araştırılmasına yardımcı olabilir.

Uyurken Beyinde Yıkanan Omurga Sıvısını Gösteren Büyüleyici Video

Bilim insanlarının çalışmaları aynı zamanda birinin beyin taraması üzerinde BOS paternlerini analiz ederek birinin uykuda olup olmadığını söylemenin mümkün olduğu anlamına geliyor.

Lewis “Çok dramatik bir etki” diyor. “[BOS vuruşunu] hiç bilmediğimiz bir şeydi ve şimdi bir beyin bölgesine bakabilir ve birisinin içinde bulunduğu beyin durumunu hemen görebiliriz.”

Çalışmanın amaçları doğrultusunda, bir MRI taraması sırasında uyurken, 23 ve 33 yaşları arasındaki 13 kişi izlendi.

Geriye kalan bir soru, tam olarak BOS, beyin dalgaları ve kan akışının bu kadar etkili bir şekilde nasıl senkronize edildiğine ilişkin, nöronlar gece kapanır ve fazla kana ihtiyaç duymazlar.Kan aktıkça, beyindeki basınç BOS akıntısı tarafından korunur.

Lewis, “Bu sadece bir olasılık” diyor. “Nedensel bağlantılar nelerdir?
Bu süreçlerden biri diğerlerine neden midir? Yoksa hepsini sürükleyen gizli bir güç var mı?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sağlıklı Bir Kalp İçin Ultra İşlenmiş Gıdalar Tüketmeyi Durdurun!

Dünya, Bir Kara Delik Tarafından Çekilirse Neler Olacağını Söyleyen Hesap Makinesi