Yaptığınız İşe Bir Anlığına Da Olsa Ara Vermeniz Gerektiğinin 7 İşareti

İş, okul, dersler, çocuklar, ilişkiler… Her gün birbirinden farklı stresler yaşıyorsunuz. Çoğunuz uzun zamandır tatil yapacak zaman bile bulamadınız. Hatta aylardır şöyle güzel bir tatilin hayalini kuruyorsunuz fakat bir türlü plan yapamadınız. Siz böyle vakit bulamazken, vücudunuz gün geçtikçe yorulmaya devam ediyor. İşte vücudunuzun size ara vermeniz gerektiğini söylemeye çalıştığının 7 işareti!

1- Baş Ağrısı

Şiddetli ve rutin baş ağrıları çekiyorsanız, vücudunuz size dinlenmeniz gerektiğini söylemeye çalışıyor olabilir. Çok fazla iş yükü genellikle başınız, boynunuz ve gözlerinizde ağrılara neden olabilir. Sürekli yüksek seviyede stres yaşamak migren ataklarını tetikleyebilir.

2- Sindirim Problemleri


Beyniniz uzun süre meşgul olduğunda, sindirim sisteminiz kötü etkilenebilir. Bu durumun en sık görülen sonuçları; bağırsak problemleri ve mide ağrısıdır.

3- Sık Soğuk Algınlığı


Stres, kan dolaşımınızı hızlandırarak kalp atış hızınızı arttırır. Artan kan basıncı ise bağışıklık sorunlarına neden olabilir. Bu durum da, sık sık soğuk algınlığı geçirmenize sebep olabilir.

4- Ani Kilo Değişimleri


Şiddetli stres, genelde hızlı kilo alımına neden olur. Buna, vücutta kortizol hormonunun artması sebep olabilir. Bunun yanı sıra, stres bazı durumlarda iştah azaltıcı etkiye de sahip olabilir. Ani kilo değişimleriniz vücudunuzun size vermek istediği bir mesaj olabilir.

5- Mide Ağrısı


Streslendiğinizde sindirim sisteminizin zarar gördüğünden bahsetmiştik. Bu duruma eşlik eden mide ağrısı yeteri kadar dinlenemeyen vücudun işareti olabilir.

6- Kronik Yorgunluk


Sabahları uyanırken zorlanıyorsanız, erken yatmanıza rağmen yorgun uyanıyorsanız ve yaptığınız işe odaklanamıyorsanız kronik yorgunluk çekiyor olabilirsiniz. Kronik yorgunluğun fazla iş yükü belirtisi olduğunu unutmayın.

7- Göğüs Ağrısı


Stresin neden olduğu göğüs ağrılarının genelde kalp rahatsızlıklarıyla bir ilgisi yoktur. Bu ağrılar tamamen nörolojik (sinirsel) kökenlidir. Göğsünüzde sıkça ağrı hissediyorsanız ve derin nefes almakta sıkıntı çekiyorsanız vücudunuz size mesaj vermeye çalışıyor olabilir. Yoğun stresin kalp yetmezliğine neden olabileceğini unutmayın.
Kaynak: https://brightside.me/inspiration-health/8-disturbing-signs-that-you-should-take-a-break-326460/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türk bilim insanları gıda morfinlerini parçalayan enzim üretti

Hiperaktivitenin Yaşamınızı Zorlaştırabilecek 5 Belirtisi