Bizi Takip Edin

Bilim

Antartika’da Yeni Keşfedilen Tünellerde Bilinmeyen Yaşam Türlerinin Olabileceğini İddia Ediliyor

Yayınlandı

üzerinde

Küresel ısınma sebebiyle eriyen buzlar her geçen gün Antartika’da yeni bir keşfin yapılmasına sebebiyet veriyor. Son olarak Antartika’da yeni bulunan mağara sistemlerinde farklı bitki ve hayvan türlerini destekleyecek sıcaklığın olması sebebiyle bilinmeyen yaşam şekillerinin ortaya çıkabileceği iddia ediliyor.

antartikada-yeni-kesfedilen-tunellerde-bilinmeyen-yasam-turlerinin-olabilecegini-iddia-ediliyor1
Keşfi gerçekleştiren bilim insanları bulunan tünellere dair oldukça heyecanlı. Tünellerde bulunan bazı DNA kalıntılarının, bu mağaralarda yaşayan daha önce keşfedilmemiş yeni türlerin keşfini sağlayabileceği söyleniyor.
Antartika’da bulunan mağara sistemleri yakınlardaki yanardağ sebebiyle yüzeyden çok daha sıcak. Araştırmacılar tarafından yapılan bu keşif şok etkisi yarattı. Uzmanlar mağaraların içerisinde yanardağın etkisiyle oluşan sıcak ortamda farklı bitki ve hayvan türlerinin ekosisteminin gelişebileceğini düşünüyor.

antartikada-yeni-kesfedilen-tunellerde-bilinmeyen-yasam-turlerinin-olabilecegini-iddia-ediliyor
Uzmanlar aynı zamanda Antartika’da hala faal olan ya da son aktivitelerine dair deliller bulunan 15’in üzerinde yanardağ bulunduğunu belirtiyor.
Keşfedilen mağaralardan alınan toprak numunelerinin analizler, yosun, alg ve küçük hayvanların DNA’larına ilişkin ilgin izler ortaya çıkardı. Bilim insanları bazı mağaraların sıcaklıklarının +25 dereceyi bulduğunu söylüyor.

antartikada-yeni-kesfedilen-tunellerde-bilinmeyen-yasam-turlerinin-olabilecegini-iddia-ediliyor2
Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden baş araştırmacısı CeridwenFraser, “Orada tişört giyebilir ve oldukça rahat olabilirsiniz” dedi. “Mağara ağızlarının yakınında ışık var ve üstteki buzun ince olduğu bazı mağaralarda ışık filtreleri daha derinlerde.” diye konuştu. Fraser, Erebus Dağı’nın yakınında ya da altındaki mağaralarda bulunan DNA’nın çoğunun Antartika’nın herhangi bir yerinde bulunan yosunlar, alglar ve omurgasızlar gibi bitki ve hayvanların DNA’sına benzediğini ancak tüm dizilerin tamamen tanımlanamayacağını açıkladı; bu da bilim insanlarının tamamen bilinmeyen türler üzerinde yoğunlaşmasına sebebiyet veriyor. Mağara sistemlerinin buharın pasajlardan geçmesi sonucu oluştuğuna inanılıyor. Araştırmacıların bir sonraki adımı mağaralarda canlı organizma aramak olacak. Canlı organizma bulunması halinde bilim heyecan verici yeni bir dünyaya uzanmış olacak. Çalışma, uluslararası Polar Biology dergisinde yayınlandı.

Kaynak: https://www.ancient-code.com/researchers-discover-massive-caves-beneath-antarctica-secret-life-may-thrive/

 

Reklam Alanı
Yorum için tıklayın

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim

Bilgisayar Tomografisi, Beyin Kanseri Riskini Arttırabilir

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Ulusal Kanser Enstitüsü Dergisinde yapılan yeni bir çalışmada, medikal görüntülemede kullanılan bilgisayar tomografisinin (BT) beyin kanseri riskini arttırabileceği açıklandı.Bilgisayarlı tomografi (BT) taramalarının kullanımı son yirmi yılda çarpıcı bir şekilde arttı. BT taraması, hastalığa tanı konmasında büyük yardım sağlar ancak diğer testlerden daha yüksek radyasyon yayar.

Çocuklarda ve gençlerde radyoaktivitenin neden olduğu en yaygın maligniteler lösemi ve beyin tümörleridir. Bu nedenle araştırmacılar çocukluk çağındaki BT taramalarından radyasyona maruz kalmanın ardından lösemi ve beyin tümörü risklerini değerlendirdiler.Araştırmacılar, 1979 ile 2012 yılları arasında bir veya daha fazla BT taraması alan 168. 394 Hollandalı çocuğun kanser görülme sıklığı ve hayati durumu hakkında bilgi topladı. Uygunluk ve katılımı tespit etmek için tüm Hollanda hastanesi tabanlı radyoloji bölümlerini araştırıldı. Genel kanser insidansı beklenenden 1,5 kat daha fazlaydı. Tüm beyin tümörleri için ( kötü huylu – iyi huylu ) ayrı ayrı radyasyon dozu ile doz-tepki ilişkileri gözlendi. Sonuç olarak BT taramalarının özellikle çocuklarda ve gençlerde beyin tümörü riskini arttırdığı gözlemlendi.

Çalışmanın baş araştırmacısı Michael Hauptmann ”Riskleri en aza indirmek için pediatrik BT taramalarının ve doz optimizasyonunun dikkatli bir şekilde ayarlanması gerekiyor.” dedi.

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/07/180719085337.htm

Devamını Oku

Bilim

Bu Profesör Matematiği Örgü Yoluyla Öğretiyor

Yayınlandı

üzerinde

Matematik tüm dersler arasında en önemlilerinden bir tanesidir. Üniversite öğrencilerine matematik hakkında düşündükleri 2 kelimeyi sorarsanız muhtemelen alacağınız cevap, hesaplama ve denklemler olacaktır. Ancak matematiği meslek edinmiş olan kişiler için bu cevap problem çözme ve eleştirel düşünmedir.
Bu maalesef oldukça yaygın bir durum. Matematikçilerin, matematikle ilgili düşündükleriyle genel popülasyonun matematikle ilgili düşündükleri tamamıyla birbirinden farklı. Matematik hesaplamayla eş anlamlı olarak görüldüğünde birçok kişinin bu dersten nefret etmesi gayet doğal olacaktır.

Bu yoldan hareket eden bir bilim insanı, matematiği sevdirebilmek amacıyla Carthage Koleji’nde “Örme Matematiği” isimli bir sınıf kurdu. Bu sınıfta kağıt, kalem, hesap makinesi ve ders kitapları bulunmuyor. Öğrenciler tüm bunlar yerine konuşuyor, ellerini kullanıyor, resim çiziyor ve plaj toplarından ölçüm bantlarına kadar her şeyle oynuyor. Aynı zamanda ev ödevi için blog yazıyor. Ancak en önemlisi bu sınıfta bol bol örgü örülüyor.

Sara Jensen matematiği anlatış biçimini şu şekilde tanımlıyor: “Matematiksel içerik denklemlere dayanmaktadır. Denklemler matematik söz konusu olduğunda hayati bir öneme sahiptir. Örneğin; X = 5 denklemi bize X’in 5 sayı değerine eşit olduğunu söylemektedir. 5 sayısı ve X değeri tam olarak aynı olmak zorundadır. Eşittir işareti tipik bir katılık örneğidir. Ancak hayat içerisinde her zaman küçük sapmalar görülecektir. Bu da iki şeyin birbirine tam olarak eşit olmadığı anlamını taşır. Örneğin; 2 kare yastığı hayal edin, birincisinin üst bölümü kırmızı, sağ bölümü sarı, altı yeşil ve solda mavi renk bulunmaktadır. İkincisinde ise üst bölümde sarı, sağda yeşil, altta mavi ve solda kırmızı bulunur. Bu iki yastık tam olarak aynı değildir. Birinde kırmızı üst bölümü kaplarken, diğerinde sarı üst bölümü kaplamaktadır. Ama kesinlikle bu iki yastık birbirine benzemektedir. Aslında kırmızının üst bölümde olduğu yastığı saat yönünün tersine çevirirseniz, iki yastık birebir aynı olacaktır.”

Örgü sınıfında öğrencilere matematik, örgü teknikleri ve çeşitli malzemeler kullanılarak anlatılıyor. Sınıfı kuran bilim insanı, matematikçilerin anlatım tekniklerini değiştirmeleri halinde bu bilimde hızlı bir ilerleme yakalanabileceğini savunuyor.
Kaynak: https://www.sciencealert.com/this-professor-is-teaching-math-through-knitting-here-s-why-it-s-so-important

Devamını Oku

Bilim

DNA Düzenleme Teknolojisinin Mutasyona Neden Olduğu Tespit Edildi

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Son 10 yıldır en çok ilgi duyulan gen düzenleme teknolojisinin aslında zararlı olduğu ortaya çıktı. Araştırmalar sonucunda genlerin mutasyona uğradığı belirlendi.Geçtiğimiz yıllarda tıpın en büyük yeniliklerinden biri olarak kabul edilen gen düzenleme yöntemi ile ilgili çeşitli güvenlik korkuları gündeme geldi. Bilim insanları, Crispr / Cas9 teknolojisinin neden olduğu genetik zararın, şimdiye kadar hafife alındığı konusunda uyarıda bulundular.  Gen-düzenleme yönteminin, istenmeyen mutasyonlara neden olduğu ve bir zamanlar düşünüldüğünden çok daha az güvenli olduğu ortaya çıktı. Eleştirmenler, Crispr gen düzenleme yönteminin doğmadan önce çocuklardan gelen genlere de zarar vereceğini düşünüyor. Huntington hastalığı veya körlüğe neden olan genleri ortadan kaldırmak için kullanılabileceğinden ve bu nedenle de diğer genlere zarar verilmesinden korkuyorlar. Diğer eleştirmenler ise ebeveynlerin saç rengini, boyunu ve zeka gibi özelliklerini bile seçmelerine izin vererek ‘tasarımcı bebekler’ yaratılmasından endişe ediyor. Bilim insanları, standart testlerin göz ardı edilemeyeceği yüzlerce potansiyel zararlı mutasyonu ortaya koyduğuna dikkat çekti. Ayrıca geçtiğimiz ay bu yöntemin kansere neden olabileceği de söylendi. Bilimsel araştırmalarda çoktan kullanılmış olan Crispr, belirli noktalarda DNA’yı keserek ve bu yerde değişiklik yaparak hücrelerdeki DNA bölümlerini değiştirebilir. Bilim insanları, Crispr / Cas9 teknolojisinin neden olduğu genetik zararın şimdiye kadar ciddiye alınmadığını söylüyor. Wellcome Sanger Enstitüsü bilim insanları, Crispr’in laboratuvarda hem fare hem de insan hücreleri üzerindeki etkilerini test etti. Gen düzenleme aracı üzerindeki bir dizi deneme, hedef bölgedeki DNA’da çok az öngörülen mutasyona rastlandığını gösterdi. Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/health/article-5958681/Safety-fears-revolutionary-gene-editing-tool-Crispr-Cas9.html

Devamını Oku

Öne Çıkanlar