fbpx
Bizi Takip Edin

Ekoloji

İklim Değişikliğinden Korunmak İçin Los Angeles Caddeleri Beyaza Boyanıyor

Yayınlandı

üzerinde

İklim değişikliğinin gittikçe yükselmesi ve birçok yerin sıcaklar sebebiyle gelecekte yaşanmayacak olması sebebiyle çeşitli çareler aranıyor. Gelecek 20 yıl süresince Los Angeles’ta sıcaklığın 3 derece düşürülmesi planlanıyor.
Los Angeles’ta rekor kıran sıcaklıklar yaşanıyor. Dünya çapında birçok şehir hiç olmadığı kadar sıcaklarla boğuşmayı sürdürüyor. İklim değişikliği için politikacılardan somut adımlar gelmese de Los Angeles’taki yetkililer kentin sıcaklığını düşürebilmek için radikal planlar yapıyor. Kentin Belediye Başkanı Eric Garcetti, önümüzdeki 20 yıllık süreçte Los Angeles’ın ortalama sıcaklığını 3 derece aşağıya çekmeyi planlıyor. Bu çabanın bir parçası olarak Los Angeles caddelerinin beyaza boyanması uygulaması başladı.

hdr_losangeles1
Isı adası etkisi sayesinde Los Angeles’in aşırı ısınmaya eğilimli olduğu kaydediliyor. Kentte gölge sağlayacak ağaçların bölgenin iklimi gereği kısa boylu olması da şehir halkının işini kolaylaştırmıyor. Şehir aynı zamanda güneşten gelen ısıyı soğuran siyah kaldırımlara sahip.
Bir milyonun üzerinde nüfusa sahip olan şehir çevre şehirlere oranla 5 derece kadar daha yüksek bir ısıya sahip. Ekstra 5 derecelik bu ısı farkı ısınmayla birleşince gelecekte ölümcül etkilerin yaşanmasına sebep olabilir. Sıcaklıkların çoğalmasıyla birlikte şehirlerin sıcak hava dalgalarına maruz kalması insanlar için öldürücü etkilerin yaşanmasına sebebiyet verecek. Hava sıcaklığı aynı zamanda havayı yıpratıcı bir etkiye sahip. Halk sağlığını koruyabilmek adına Los Angeles’ın sofistike bir hale getirilmesi planlanıyor.

LACC-Aerial-Drone-Exterior-2016-5-resized-for-website-ff417bc491
Bu çabanın bir parçası olarak Los Angeles’te yollar, sokaklar ve otoparklar siyah asfalttan 10 derece daha soğuk tutacak olan gri bir boyayla kaplanıyor. Mühendisler tarafından geliştirilen bu boya asfalt üzerinde dinlenirken casus uçaklarının serin kalabilmesi için askeri üslerde kullanılmak üzere üretildi. Bu boya sayesinde uçakların ısı ölçen uydulara monte edilmiş kızıl ötesi kameralara yakalanması engelleniyor.
Los Angeles’ta tüm caddelere uygulanacak olan boyayla yaz aylarında klima sebebiyle yükselen faturaların azalacağı, havanın kalitesinin artacağı ve birçok kişinin hayatının kurtulacağı ön görülüyor.
Kaynak: http://www.popsci.com/la-is-painting-its-streets-white-to-keep-city-cool#page-2

Ekoloji

İtalya’da Eski Bir Volkan Harekete Geçti

Yayınlandı

üzerinde

İtalya’daki Campi Flegrei volkanının püskürmesinin üzerinden yaklaşık 500 yıl geçti. Elde edilen bulgular volkanın yeniden faaliyete geçtiğini doğrular nitelikte. Dev kaldera sisteminin gölgesinde yaşayan Naple bölgesinin 1.5 milyon sakini için, hemen bir patlama tehlikesi yok. Ancak bulgular, Campi Flegrei’ninsonuçta yıkıcı bir şekilde magma püskürtebileceğini gösteriyor.
Singapur’daki Nanyang Teknoloji Üniversitesi’nden volkanbilimci Francesca Forni liderliğindeki bilim insanları, Campi Flegrei’de detaylı bir inceleme yürüttü. Volkan en son 1538 tarihinde 8 gün süren bir patlama yaşamıştı.

Bu püskürme nispeten küçük bir püskürme olsa bile yeni bir dağın doğması için yeterince güçlüydü. Volkanın asıl büyük yıkım getiren patlaması 39 bin yıl önce gerçekleşti. Volkan bu zaman diliminde iki büyük patlama yaşadı. Bu devasa patlamalar arkalarında büyük kalderalar bıraktı ve yaklaşık olarak 3.7 milyon kilometre kareye yayılan bir etki ortaya çıktı. Bu geniş alana tüf ve döküntüler yayıldı. Bu iki büyük patlama öncesinde ise 21 küçük patlama meydana geldi.

Araştırmacılar volkanın püskürttüğü magma tabakasından kalan kalıntıları inceledi ve daha önce meydana gelmiş olan patlamaların büyüklüklerini tespit etti. Yeni patlamanın hangi büyüklükte olacağı kesin olarak tespit edilemiyor. Elbette yeni bir patlama potansiyel olarak yüzlerce, hatta binlerce yıl uzakta olabilir. Dünyada aktif volkanların çevresinde 800 milyon insan yaşıyor. Bir volkanın büyük çaplı yıkıcı bir tesir göstermesi oldukça düşük bir ihtimal. Ancak böyle bir patlamanın gerçekleşme ihtimaline karşı bilim insanları araştırmalarını sürdürüyor.
Editör / Yazar: Tanya Djaziri Köksür
Kaynak: https://www.sciencealert.com/this-italian-supervolcano-looks-to-have-restarted-its-deadly-cycle-of-fire

Devamını Oku

Ekoloji

Soyları Tükenme Tehlikesiyle Karşı Karşıya Olan Kutup Ayılarıyla İlgili Sevindirici Haberler Geldi

Yayınlandı

üzerinde

Kutup ayıları, iklim bozukluğundan en fazla etkilenen grupta yer alıyor. Bu alanda kutup ayıları adeta küresel ısınmanın poster yüzü haline geldi. Carla Lombardo Ehrlich tarafından çekilen ve erimekte olan buzun kalıntılarına yapışan bir kutup ayısının bu ünlü fotoğrafı, küresel ısınmanın tehlikelerinin acımasız ve dokunaklı bir görüntüsüdür. Yeni bir araştırma, Kuzey Kutbu’nun bazı bölgelerinde, kutup ayılarının durumunun korktuğumuz kadar korkunç olmadığını gösteriyor. Aslında biyologlar, Chukchi Denizi’nde, Alaska ve Rusya arasında daha önce incelenmemiş bir bölgede kutup ayıları ( Ursusmaritimus ) popülasyonunun gelişmekte olduğunu tespit etti.

Elbette bu durum kutup ayılarının neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu gerçeğini değiştirmiyor. İklim değişikliği nedeniyle deniz-buz kaybı türlerin birincil tehdidi olmaya devam ediyor. Ancak yürütülen yeni bir çalışmada deniz-buz kaybının nerede ve ne zaman ortaya çıkacağı konusunda bir çeşitlilik bulunuyor. Küresel ısınma sebebiyle bazı alt popülasyonlar azalırken, diğerleri hala iyi durumda. 2008 ile 2016 arasında, Chukchi ayıları oldukça sağlıklı bir nüfus oluşturdular. Ancak 25 yıl öncesine kıyasla deniz buzu üzerinde ortalama olarak bir ay daha az zaman geçirebiliyorlar. Bu sürede ayılar avcılık, üreme ve göç gibi faaliyetlerle geçiriyor. Elde edilen son bilgilere göre kutup ayılarının alt popülasyonu iyi bir üreme ve sağ kalım oranlarıyla 3 bin civarındadır. Dünyada kutup ayılarının 19 alt popülasyonu vardır.

Bir bütün olarak kutup ayıları IUCN’nin Nesli Tehlike Altındaki Türler Listesi’nde yer alıyor. Dünya çapında tahmini 26.000 kutup ayısı savunmasız olarak listelenmiştir. Bazı alt popülasyonlar diğerlerine göre daha hızlı bir şekilde azalmaktadır. Örneğin, ABD ve Kanada arasındaki Güney Beaufort denizinde yaşamlarını sürdüren bir alt popülasyonun, iklim bozulması sebebiyle hızla nesillerinin tükendiği görülmüştür. Yaşam alanlarının kaybı, özellikle insan yerleşiminin olduğu bölgelerde kutup ayılarını ciddi biçimde tehdit ediyor. Dünyanın değişen iklimini henüz Chukchi bölgesindeki vahşi yaşam için ciddi bir soruna neden olmasına rağmen, değişim ipuçları ortaya çıkmaya başlıyor. Ayıların buz üzerinde daha az zaman harcadıkları gerçeği endişe verici.
Kaynak: https://www.sciencealert.com/good-news-polar-bears-are-thriving-in-the-chukchi-sea

Devamını Oku

Bilim

Grönland Buz Kalıbının Altında Büyük Bir Jeolojik Sürpriz Keşfedildi

Yayınlandı

üzerinde

Yerkürenin uzak kuzeyinde, neredeyse bir kilometre kalınlığında kıta levhası buzunun altında saklanan büyük bir jeolojik keşif ortaya çıktı. Jeologlar, Grönland’ın büyük bir göktaşıyla çarpıştığına dair kanıtlar buldu. Büyük bir çarpışma kraterinin çapı 31 kilometreye ulaşıyor. Bu boyutlarla bulunan en büyük 25. Krater Grönland’da ortaya çıkmış oldu. Ancak bu krater dünyadaki en yaşlı krater olması ve bir buz tabakasının altında gizlenen ilk krater olmasıyla dikkat çekiyor. Onu yaratan göktaşı en az bir kilometre genişliğinde bir demir canavarıydı. Krater Temmuz 2015’de keşfedildi.

Büyük bir jeolog ekibinden oluşan araştırma grubu keşfin doğrulanması için 3 yıllık bir araştırma yürüttü. Buzun altında gömülü kraterin nasıl farkedilebildiğini merak ediyor olabilirsiniz. Cevap, NASA’nın Kuzey Kutbu Bölgesel İklim Değerlendirmesi ve Operasyonu IceBridge Programı için 1997 ve 2014 yılları arasında araştırmacılar tarafından toplanan radar – sondaj verileridir. Bu yöntem buz tabakasının ya da buzulun altındaki topoğrafyanın haritasını çıkarabilmektedir. Aynı zamandaglasiyologların buz kalınlığını ölçmelerine yardımcı olur ve bu da küresel ısınmadan dolayı buz erimesinin hesaplanmasında faydalıdır.

Bu veri kümelerini inceleyen jeologlar gerçekten sıra dışı bir şey fark ettiler. Hiawatha Buzulu’nun altındaki büyük bir dairesel çöküntü verilerde görülebiliyordu. Araştırmada yer alan jeologlardan Kurt H. Kjær, “Bunun özel bir keşif olduğunu hemen anladık. Ancak bu çöküntünün kökenini doğrulamanın zor olacağı da belli oluyordu” dedi. Bu nedenle Mayıs 2016’da bir araştırma ekibi bölgenin daha detaylı bir araştırmasını yapmak, fotoğraf çekmek ve University of Kansas’ta geliştirilen son teknoloji ürünü bir radarı kullanmak için bölgeye gitti. Birden fazla gözlem yaparak, buzulun üzerinde uçuşlar gerçekleştirildi. Kansas Üniversitesi’nden elektrik mühendisi John Paden , “Buz tabakasının kenarındaki yuvarlak yapıyı, özellikle de yeterince yüksek uçtuğunuzda görebilirsiniz” açıklamasında bulundu.

Çoğunlukla krater uçak penceresinden görünmüyor. Zaten orada olduğunu bilmeden bu çöküntüyü fark etmek oldukça zor. Buzulun yakınındaki kraterden çıkarılan çökeltilerin zemin-temelli ve jeokimyasal analizleri, demirin varlığına işaret eden darbe süreçlerinin kanıtlarını göstermiştir. Bu bulgular, çarpma bölgelerinde yaygın olarak bulunan şok kuvveti ve çarpmanın yoğun ısısıyla ana kayadaki silikadan meydana gelen camı içeriyordu. Krater yaşını kesin olarak tahmin etmek zor. Grönland’ın buzla kaplanmadan önce, en az 3 milyon yıl kadar eski bir tarihte gerçekleştiğine dair kesin kanıtlar var ama son buzul çağının sonlarında yaklaşık 12.000 yıl önce meydana gelmiş olabilir. Bilim insanlarının bir sonraki hedefi buzulun altındaki kratere ulaşmak.
Kaynak: https://www.sciencealert.com/the-impact-crater-from-a-huge-iron-meteorite-has-been-found-under-greenland-s-ice-sheet

Devamını Oku

Öne Çıkanlar