fbpx
Bizi Takip Edin

Bilim

Okyanuslarda Tropik Fırtınalar Patladı, Şu Anda 6 Tanesi Aktif

Yayınlandı

üzerinde

Amerika’yı vuracak olan Florance fırtınası haricinde okyanuslarda bir çok farklı fırtına patlak verdi. Kuzey Yarımküre, bir gece içerisinde kasırga ve tayfunlarla sarıldı. Kuzey Atlantik’te üç fırtına meydana gelirken – Kasırga Florance bunlardan bir tanesi –tropik fırtınalar geçmiş dönemlere göre patlama yaptı. Pasifikte ortaya çıkan Süper TyphoonMangkhut, dünyanın en yoğun tropik siklonudur ve saatte 170 mil (saatte 273 kilometre) rüzgarortaya çıkarmaktadır.

Atmosferdeki rüzgarlar çok güçlü ise gelişmekte olan bir fırtınayı parçalayabilir.İronik olsa da bir fırtınanın ortaya çıkabilmesi için sakin rüzgarlar gerekmektedir. Atlantik’teki rüzgar mevsimsel düzeylere göre minimum seviyede seyrederken, bir dizi fırtına meydana geldi ve bunlar oldukça büyüdü. Ulusal Hava Servisleri fırtına bölgelerini araştırmak için keşif uçakları gönderiyor. İki hafta öncesine kadar ortalamanın altında olan rüzgar seviyeleri iki hafta içerisinde istikrarsız bir seviyeye yükseldi. Neredeyse aniden bir anahtar çevrildi ve sonuçlar muazzam boyutlara ulaştı.

Kategori 4 düzeyinde bir kasırga olan Florance, Carolinas sahiline doğru ilerliyor. Atmosferdeki dümen akımları bu haftasonu gevşerken, Florance’insüratini artırarak kaygıları büyütüyor ve felaket yağışlar üretiyor. Atlantik’teki diğer bir fırtına olan Helene, Cabo Verde’nin batısında yer almaktadır ve Kategori 1 düzeyinde bir kasırgadır.Saatte 90 mil (saatte 144 kilometre) rüzgarlara sahiptir. Bu fırtına oldukça etkileyici bir yapıda olsa da açık okyanus üzerinde kalması muhtemel görünüyor. Muhtemelen Avrupa’daki bazı yerler hafta ortasına doğru şiddetli yağışlara maruz kalacak. Diğer bir fırtına olan Isaac de orada dönüyor. Tropik fırtına,Karayipler’de Küba ve Porto Riko’nun güneyinden geçmeden önce saatte 60 mil (saatte 96 kilometre) rüzgarlarla LesserAntilleri’ne vuracak. Aynı zamanda Atlantik’te iki ek sistem izlenmektedir. Yucatan Yarımadası’nın hemen deniz kıyısında yer alan bir rahatsızlık hafta sonu itibariyle tropik bir çöküntü haline gelebilir. Azor’un birkaç yüz mil güneybatısındaki ek bir düşük basınç dalgası da önümüzdeki birkaç gün içinde tropikal veya subtropikal özellikler geliştirebilir, ancak herhangi bir kara parçasına anında bir tehdit oluşturmaz. Eğer Atlantik’teki diğer iki sistem tropik fırtınaya dönüşürse, aynı anda beş siklon olabilir. Bu sadece bir kez oldu – 10 ile 12 Eylül 1971 arasında.

Pasifik’in içindeki Süper TyphoonMangkhut, saatte 170 mil (saatte 274 kilometre) ila 200 mil (322 km) rüzgar üretiyor ve bu dev dalgalara sebebiyet veriyor. Canavar fırtınanın kuzey Filipinlere Cuma günü vurması bekleniyor. Çin kıyılarında gizlenen tek fırtına bu değil. Tropik Fırtına BarijatÇarşamba günü Hong Kong’un güneyinden geçecek. Kategori 1 düzeyindeki fırtınadan şehrin etkilenmesi bekleniyor. Hawaii de kendi Pasifik tehdidi ile uğraşıyor. Tropik Fırtına Olivia, takımadaları çeşitli noktalarda 15 inç (38 santimetre) yağmur vuruyor. Sadece iki hafta önce Hawaii, tüm zamanların fırtına kaynaklı toplam yağış miktarında rekor kırdı. HurricaneLane isimli fırtına 52.02 inç (132.1 santimetre) yağmura sebebiyet verdi. Önümüzdeki yıllarda iklim değişikliğinin Hawaii’yi daha fazla fırtınayla karşı karşıya bırakacağı düşünülüyor. Meksika’nın batısında bir sistem daha görülse de bu sistemin fırtınaya dönüşmeyeceği düşünülüyor. Birikmiş Siklon Enerjisi veya ACE, fırtınaların süresini ve yoğunluğunu birleştiren bir metriktir.

Kuzey Yarımküre genelinde, yılve tarihbakımından ortalama değerlerin %159 üzerinde seyretmektedir. Eylül ayı ortalarında bu aktivite artışı büyük bir sürpriz değil. Önemli havzaların her birinde tarihsel faaliyetin zaman çizelgesine bakarsak, yılın bu zamanı fırtınalara yabancı değildir:Batı Pasifik, yılın herhangi bir ayında fırtına görebilir ancak Temmuz ile Ekim arasında geniş bir zirveye sahip. Doğu Pasifik’te kasırga sezonu uzun değildir (Kasım ortasından Mayıs sonuna kadar) ve Ağustos ve Eylül aylarında geniş bir zirveye ulaşmaktadır. Atlantik Okyanusunda fırtına mevsimi kısadır (Haziran-Kasım) ve Eylül ayının ilk yarısında çok daha dar bir zirveye ulaşır. Şu anda, tüm bu havzalarda tropik fırtına aktivitesi tipik olarak yükseliyor.Ancak bu aktif zamanda bile, bu yıl normalden daha yoğun.
Kaynak: https://www.sciencealert.com/super-typhoon-mangkhut-north-atlantic-hurricane-florence-helene-isaac-shown-up-overnight

Reklam Alanı
Yorum için tıklayın

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim

Efes Antik Kenti iklim değişikliği nedeniyle tehlike altında

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Nature Communications dergisinde yer alan bir araştırmaya göre başta Efes Antik Kenti olmak üzere Akdeniz kıyılarında yer alan 49 tarihi şehir iklim değişikliği sebebiyle tehlike altında. Başta Efes Antik Kenti olmak üzere Akdeniz kıyılarında yer alan pek çok antik kent, iklim değişikliklerine bağlı olarak deniz seviyesinin aşırı yükselmesi sebebiyle erozyon tehlikesi altında. Nature Communications tarafından yayınlanmış olan biraraştırma için Efes Antik Kenti, İstanbul’un tarihi kısımları ve Fethiye yakınlarındaki Xanthos-Letoon antik kentlerinin de aralarında bulunduğu 49 tarihi şehir incelendi.

Araştırma, deniz seviyesinin yükselmesi nedeniyle gelecek yüz yıl içinde bu kentlerin 37’sinin sular altında kalma ve 42’sinin de kıyılarda meydana gelebilecek erozyon tehdidiyle karşı karşıya olduğunu ortaya koydu. Akdeniz bölgesinde deniz seviyesinin yükselmesi nedeniyle en çok tehdit altında olan bölgelerin başında İtalya’nın Venedik Lagünü, Ferrara Kenti ve Aquileia Bazilikası geliyor. Hırvatistan’da Adriyatik kıyısındaki tarihi Trogir kenti ve Sibenik Katedrali tehdit altında bulunuyor.

Erozyon tehlikesinin en yüksek olduğu yerler arasında ise İzmir’de yer alan Efes Antik Kenti, Lübnan’ın tarihi Sur Kenti, Pythagorion Antik Kenti ve Heraion Antik Kenti yer alıyor. Araştırma kapsamında iklimlerin değişikliğine ilişkin dört farklı senaryoyu inceleyen bilim insanları, 2100 yılına kadar deniz seviyesinin ne kadar yükselebileceğine dair tahminlerde bulundu. Dünyanın ısınması sonucu buzulların eridiğini ve deniz seviyesinin yükseldiğini belirten bilim insanları, deniz seviyesi yükseldikçe riskin de arttığına dikkati çekti.
Kaynak: https://edition.cnn.com/2018/10/16/world/climate-change-world-heritage-sites/index.html

Devamını Oku

Bilim

Balık Yağı ve D Vitamininin Gerçek Faydaları İki Büyük Araştırmada İncelendi

Yayınlandı

üzerinde

Yapılan iki önemli çalışma, balık yağından elde edilen ilaçların insanları ölümcül kalp krizi, felç ve diğer kardiyovasküler hastalıklardan korumada etkili olduğunu kanıtlamaktadır. Uzun yıllar alan çalışmalar Omega-3 yağ asitleri ile yapılan farklı formülasyonları ve bu ilaçların kullanım miktarlarını iki grup insan üzerinde test etti. İlk gruptakiler kardiyovasküler hastalık veya diyabet gibi hastalıklara sahipti. Yürütülen her iki çalışmada da hapları her gün alan kişilerin, bazı kalp ve dolaşım sorunlarıyla ilgili plasebo ilaç kullananlara kıyasla korunduğunu gösterdi.

D vitamini kullanan kişiler üzerinde yapılan testte ise kalp hastalıkları üzerinde herhangi bir tesir görülmezken, zamanla kansere bağlı ölümlerdeki düşüşle D vitamini tüketmenin bağlantılı olduğu görüldü. Araştırma, Amerikan Kalp Derneği’nin Chicago’dak yapılan 2018 Bilimsel Oturumunda kısa bir süre önce duyuruldu ve New EnglandJournal of Medicine’de yayımlandı.
Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yaklaşık 43 milyon insan, LDL’yi veya “kötü” kolesterolü düşürmek için statinler aldı ve uyuşturucu, kalp krizi ve felç riskinde ciddi azalmalar görüldü. Ancak kalp hastalıkları birçok toplumda önde gelen ölüm sebebi olmayı sürdürüyor. Bu nedenle araştırmacılar, diyet, egzersiz ve sigara içme alışkanlıklarındaki değişiklikler gibi bilinen koruyucu faktörlerin ötesinde kardiyovasküler hastalıklarla mücadele etmenin başka yollarını aramaktadır.

Çalışmaya başkanlık eden Boston’daki BrighamKadın Hastanesi’ndeki girişimsel kardiyovasküler programların yönetici direktörü Deepak L. Bhatt, sonuçların kardiyoloji uygulamasını değiştirebildiğini ifade ediyor. 2007 yılında, Japonya’da yapılan büyük bir çalışma, REDUCE-IT çalışmasında kullanılan balık yağının aynı bileşeninin, kardiyovasküler problemlere karşı koruma konusunda umut vaat ettiğini belirlemiştir. Ancak bu araştırma, maddeyi bir plaseboyla karşılaştırmamıştır. Cumartesi günü VITAL olarak adlandırılan diğer balık yağı çalışması, Lovaza denilen bir ilaca Omega-3 yağ asitlerinin farklı bir formülasyonunun etkisine baktı. Araştırmacılar, beş yıldan fazla bir süre boyunca yaklaşık 26.000 kişiyi izledi. Sonuçlar ilacı kullanan hastalarda kalp krizi geçirme olasılığının yüzde 28 daha az olduğunu ortaya koydu.

Plasebo verilen hastalarda ise kalp krizi görülme olasılığında yüzde 20 düzeyinde bir azalma yaşandı. Bu sonuç plasebo sonuçlarından yüzde 8 daha yukarıdadır. Aynı zamanda haftada 1.5 porsiyon balık tüketenlerin ilacı alarak Omega-3 tüketimini arttırmaları halinde olası kalp krizi oranındaki azalmanın daha da yüksek olduğu görüldü. Araştırmada, D vitamini tüketiminin kanserden iki veya daha fazla yıl sonra ölüm sayısının azaltılmasında rolü olabileceği belirtildi. Araştırmacılar D vitamininin kanserin metastaz yapması veya daha invaziv hale gelmesini önlemede yardımcı olabileceğini ileri sürüyor. Ancak bu iddia hala araştırılmaya devam ediyor.
Kaynak: https://www.sciencealert.com/fish-oil-drugs-protect-heart-health-two-studies-say-vitamin-d-cancer-risk?perpetual=yes&limitstart=1

Devamını Oku

Bilim

İnsan Beyninde Tıpkı Bağırsaktaki Gibi Bakteriler Bulunuyor ve Bu Bakteriler Bağırsaklarla İlişkili

Yayınlandı

üzerinde

İnsan bağırsağında yaşayan mikropların sağlığımızı, genlerimizi ve hatta duygularımızı etkileyen birçok şeyden sorumlu olduğu düşünülmektedir. Bilim insanları sürekli olarak insan mikrobiyomunun ölçeği ve etkisi hakkında yeni keşifler yapıyor. Ancak son kanıtlar özellikle şaşırtıcı. Bu gelişen bakteri krallığı yalnız olmayabilir, ancak kafanızda bulunan ayrı bir “insan beyni mikrobiyomu” ile ilişkilendirilebilir. Bu aşamada bilim insanları sadece ön bulgular elde etti. Birmingham’daki Alabama Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından Neuroscience 2018 yıllık toplantısında bu bulgular sunuldu.

Bu ön bulguların paylaşılmasında amaç henüz diğer bilim insanları tarafından bu alanın gözden geçirilmemiş olabileceğidir. Yani devam eden araştırmaların sonuçlarının paylaşımına yöneliktir. Burada önemli olan, bağırsak mikrobiyotasının beynin işlevini ve davranışını nasıl etkileyebileceği ve modern insan beyninin kendi mikrobiyomuna sahip olabileceği gerçeğidir. Araştırma nöroanatomist Rosalinda Roberts tarafından yönetilen bir ekip tarafından gerçekleştirildi. 34 ölmüş insandan alınan beyin örnekleri araştırma kapsamında incelendi. Bu kişilerin yarısı şizofreni hastalığından muzdaripti. Diğer yarısı ise ölmeden önce beyinsel bakımdan sağlıklı olarak tanımlanıyordu.

Deneyde bilim insanları tanımlama ve nicelendirme için bir dizi kesit analizi gerçekleştirdi. Araştırmacılar, bakterilerin yoğunluğunun, beyin bölgesinde bulunduğu yere göre değiştiğini ve substantianigra, hipokampus ve prefrontal kortekste bol miktarda bakteri bulunduğunu söylüyorlar. Ayrıca astrositler olarak adlandırılan hücrelerde, nöronların nasıl iletişim kurduklarında dair önemli bilgiler yer alıyor. Araştırmacılar bakterilerin beyne nasıl geldiğini bilmiyor. Ancak kan damarları aracılığıyla taşınmış olabileceği, aksonlarda ve beyin bariyerinde yerleşebilecek bir nokta bulduğu tahmin ediliyor.
Kaynak: https://www.sciencealert.com/bacteria-could-actually-be-thriving-inside-the-human-brain-new-evidence-suggests

Devamını Oku

Öne Çıkanlar