fbpx
Bizi Takip Edin

Bilim

Okyanuslarda Tropik Fırtınalar Patladı, Şu Anda 6 Tanesi Aktif

Yayınlandı

üzerinde

Amerika’yı vuracak olan Florance fırtınası haricinde okyanuslarda bir çok farklı fırtına patlak verdi. Kuzey Yarımküre, bir gece içerisinde kasırga ve tayfunlarla sarıldı. Kuzey Atlantik’te üç fırtına meydana gelirken – Kasırga Florance bunlardan bir tanesi –tropik fırtınalar geçmiş dönemlere göre patlama yaptı. Pasifikte ortaya çıkan Süper TyphoonMangkhut, dünyanın en yoğun tropik siklonudur ve saatte 170 mil (saatte 273 kilometre) rüzgarortaya çıkarmaktadır.

Atmosferdeki rüzgarlar çok güçlü ise gelişmekte olan bir fırtınayı parçalayabilir.İronik olsa da bir fırtınanın ortaya çıkabilmesi için sakin rüzgarlar gerekmektedir. Atlantik’teki rüzgar mevsimsel düzeylere göre minimum seviyede seyrederken, bir dizi fırtına meydana geldi ve bunlar oldukça büyüdü. Ulusal Hava Servisleri fırtına bölgelerini araştırmak için keşif uçakları gönderiyor. İki hafta öncesine kadar ortalamanın altında olan rüzgar seviyeleri iki hafta içerisinde istikrarsız bir seviyeye yükseldi. Neredeyse aniden bir anahtar çevrildi ve sonuçlar muazzam boyutlara ulaştı.

Kategori 4 düzeyinde bir kasırga olan Florance, Carolinas sahiline doğru ilerliyor. Atmosferdeki dümen akımları bu haftasonu gevşerken, Florance’insüratini artırarak kaygıları büyütüyor ve felaket yağışlar üretiyor. Atlantik’teki diğer bir fırtına olan Helene, Cabo Verde’nin batısında yer almaktadır ve Kategori 1 düzeyinde bir kasırgadır.Saatte 90 mil (saatte 144 kilometre) rüzgarlara sahiptir. Bu fırtına oldukça etkileyici bir yapıda olsa da açık okyanus üzerinde kalması muhtemel görünüyor. Muhtemelen Avrupa’daki bazı yerler hafta ortasına doğru şiddetli yağışlara maruz kalacak. Diğer bir fırtına olan Isaac de orada dönüyor. Tropik fırtına,Karayipler’de Küba ve Porto Riko’nun güneyinden geçmeden önce saatte 60 mil (saatte 96 kilometre) rüzgarlarla LesserAntilleri’ne vuracak. Aynı zamanda Atlantik’te iki ek sistem izlenmektedir. Yucatan Yarımadası’nın hemen deniz kıyısında yer alan bir rahatsızlık hafta sonu itibariyle tropik bir çöküntü haline gelebilir. Azor’un birkaç yüz mil güneybatısındaki ek bir düşük basınç dalgası da önümüzdeki birkaç gün içinde tropikal veya subtropikal özellikler geliştirebilir, ancak herhangi bir kara parçasına anında bir tehdit oluşturmaz. Eğer Atlantik’teki diğer iki sistem tropik fırtınaya dönüşürse, aynı anda beş siklon olabilir. Bu sadece bir kez oldu – 10 ile 12 Eylül 1971 arasında.

Pasifik’in içindeki Süper TyphoonMangkhut, saatte 170 mil (saatte 274 kilometre) ila 200 mil (322 km) rüzgar üretiyor ve bu dev dalgalara sebebiyet veriyor. Canavar fırtınanın kuzey Filipinlere Cuma günü vurması bekleniyor. Çin kıyılarında gizlenen tek fırtına bu değil. Tropik Fırtına BarijatÇarşamba günü Hong Kong’un güneyinden geçecek. Kategori 1 düzeyindeki fırtınadan şehrin etkilenmesi bekleniyor. Hawaii de kendi Pasifik tehdidi ile uğraşıyor. Tropik Fırtına Olivia, takımadaları çeşitli noktalarda 15 inç (38 santimetre) yağmur vuruyor. Sadece iki hafta önce Hawaii, tüm zamanların fırtına kaynaklı toplam yağış miktarında rekor kırdı. HurricaneLane isimli fırtına 52.02 inç (132.1 santimetre) yağmura sebebiyet verdi. Önümüzdeki yıllarda iklim değişikliğinin Hawaii’yi daha fazla fırtınayla karşı karşıya bırakacağı düşünülüyor. Meksika’nın batısında bir sistem daha görülse de bu sistemin fırtınaya dönüşmeyeceği düşünülüyor. Birikmiş Siklon Enerjisi veya ACE, fırtınaların süresini ve yoğunluğunu birleştiren bir metriktir.

Kuzey Yarımküre genelinde, yılve tarihbakımından ortalama değerlerin %159 üzerinde seyretmektedir. Eylül ayı ortalarında bu aktivite artışı büyük bir sürpriz değil. Önemli havzaların her birinde tarihsel faaliyetin zaman çizelgesine bakarsak, yılın bu zamanı fırtınalara yabancı değildir:Batı Pasifik, yılın herhangi bir ayında fırtına görebilir ancak Temmuz ile Ekim arasında geniş bir zirveye sahip. Doğu Pasifik’te kasırga sezonu uzun değildir (Kasım ortasından Mayıs sonuna kadar) ve Ağustos ve Eylül aylarında geniş bir zirveye ulaşmaktadır. Atlantik Okyanusunda fırtına mevsimi kısadır (Haziran-Kasım) ve Eylül ayının ilk yarısında çok daha dar bir zirveye ulaşır. Şu anda, tüm bu havzalarda tropik fırtına aktivitesi tipik olarak yükseliyor.Ancak bu aktif zamanda bile, bu yıl normalden daha yoğun.
Kaynak: https://www.sciencealert.com/super-typhoon-mangkhut-north-atlantic-hurricane-florence-helene-isaac-shown-up-overnight

Reklam Alanı
Yorum için tıklayın

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim

Bilim insanları, kişilik türlerini 4 farklı kümede topladı

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Amerikalı bilim insanlarının yaptığı araştırmada kişilik türleri 4 farklı kümede toplandı. Amerikalı bilim insanlarının yaptığı araştırmada kişilik türleri 4 farklı kümede toplandı. Ayrıntıları “Nature Human Behaviour” dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde dünya çapında 1,5 milyondan fazla kişiyle yapılan anketlerden elde edilen veriler doğrultusunda kişiliğin, sıradan, çekingen, ben merkezci ve rol model olmak en az 4 kümeye ayrıldığı tespit edildi.

Northwestern Üniversitesi McCormick Mühendislik Fakültesinden Luis Amaral liderliğinde yapılan araştırmada belirlenen bu türlerin, 5 temel kişilik özelliğine (duygusal dengesizlik, dışa dönüklük, açık sözlülük, uyumluluk ve dürüstlük) dayandırıldığı belirtildi. Verilerin, alternatif hesaplama (algoritma) yaklaşımıyla bir araya getirildiği araştırmanın bulgularının, psikolojideki paradigmalara meydan okuduğu ifade edildi. Bilim insanları, sıradan insanlarda duygusal dengesizliğin ve dışa dönüklüğün baskın olduğunu, bu kişilik türünün kadınlarda daha çok görüldüğünü belirtirken, çekingenler, duygusal açıdan dengeli, bir nebze uyumlu ve dürüst olarak değerlendirildi.

Duygusal dengesizliğin çok az rastlandığı rol modellerde diğer 4 kişilik özelliğinin yaygın görüldüğü, kişinin rol model sınıfına girme olasılığının yaşla arttığı, yine bu kişilik türüne kadınlarda daha fazla rastlandığı kaydedildi. Bilim insanları, ben merkezcilerin dışa dönük olmalarına rağmen açık sözlülük, uyumluluk ve dürüstlük özelliklerinde ortalamanın altında kaldığına, yine yaşlanmayla ben merkezci kişiliğe sahip olanların sayısında çarpıcı bir düşüş gözlendiğine işaret etti.
Kaynak: https://www.brisbanetimes.com.au/lifestyle/life-and-relationships/scientists-identify-four-personality-types-20180918-p504fb.html?ref=rss&utm_medium=rss&utm_source=rss_feed
Editör / Yazar: Uğur ÖRDEM

Devamını Oku

Bilim

Türk bilim insanlarından, fındık atıklarından kemoterapi ilacı etken maddesi

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Düzce Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesindeki akademisyenler, fındık atıklarından kemoterapi ilaçlarının etken maddesini elde ederek pilot üretim aşamasına getirdi. Düzce Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBİT) bünyesindeki akademisyenler, TÜBİTAK desteğiyle yaklaşık 2 yıl boyunca laboratuvar ortamında yürüttükleri çalışma sonucu fındık atıklarından kemoterapi ilaçlarının etken maddesini elde ederek pilot üretim aşamasına getirdi. Türkiye’de yaklaşık 500 bin ton tarımsal atık olarak bulunan fındık dış kabuğu, çotanak ve yaprakları üzerinde çalışmalar yapan akademisyenler, bilimsel araştırma ve deney hayvanları üzerindeki denemeler sonucunda, dünyadaki ticaret hacmi 2 milyar dolar olan üç kemoterapi ilacının etken maddesini elde etti. Daha sonra farklı aşamalarda denemeler yapan bilim adamları, ilacın üretimi için yatırımcı görüşmeleri gerçekleştirdi. Fındık atıklarından elde edilen etken maddenin ilgili firmalar tarafından ilaca dönüştürülerek kanser tedavisinde kullanılması hedefleniyor.

“Projemiz, milli ilaç hedefimize yaklaşmamızı sağlıyor”
DÜBİT Müdürü Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iki yıl önce TÜBİTAK desteğiyle fındık atıklarında bulunan kemoterapi ilaçlarının etken maddesinin elde edilmesine ilişkin başlatılan projenin tamamlandığını söyledi. Uğraş, projede mikro seviyede etken maddenin saflaştırılmasının tamamlandığını aktararak, “Çalışmamız mikro seviyede 3 kemoterapi ilacının tedavisini sağlayan molekülün öncü bir molekülünü sağlamış oldu. Bu çalışma yatırıma döküldüğünde 3 ilacı elde edilir hale geliyoruz. Çalışmamızda bu molekülün nasıl elde edileceğini, elde edildiğinde fındık kabuğu tonundan ne miktarda çıkarılabileceğini hesapladık.
Şu aşamadaki durumumuz, pilot seviyede bu ilaçları elde edebilmek için yatırıma geçmek. Artık TÜBİTAK ve üniversiteden aldığımız desteğin yanında yatırımcıya ihtiyaç var ve görüşmeler gerçekleşiyor.” diye konuştu. Fındığın, Türkiye’nin en önemli tarımsal ürünlerinden olduğunu anlatan Uğraş, şöyle devam etti: “Yaklaşık 3 milyar dolarlık bir ticaret hacmi var. Bu sadece görünen faydası. Görünmeyen faydası ise atıkları. Fındığın sert kabuğu, yeşil dış kabuğu ve yaprakları. Projemiz her üçüne de odaklanmıştı ve sert kabuk, yeşil kabuk üzerinde çalışmalar yaptık. Bu ikisinin yıllık 500 bin ton atığı oluşuyor. Sert kabuk yakılarak değerlendirilirken, yeşil kabuk tam anlamıyla bir çevre problemi olarak atıl oluyor. Projemiz, hem bu atıkların değerlendirilmesini hem de milli ilaç hedefimize yaklaşmamızı sağlıyor.

Bu, vatandaşlar tarafından kabukların kaynatılıp içilmesi anlamına gelmesin. Bu kesinlikle bilgi gerektiren, doktorların ileri seviyede kanser teşhisi koymuş ve kemoterapide kullanılacak bir ilaç. Ancak doktorların gözetiminde kullanılması gerekir. Biz bu ilaçların kimyasal deneylerini yaptık. Kesinlikle vatandaşlarımız ‘kabuğu kaynatayım suyunu içeyim’ anlamı çıkarmasın. İlaç firmasında, ilaç normuna getirildikten sonra doktor tavsiyesinde kullanılıyor.”
“İhracat yapacak konuma geliriz”
Uğraş, elde edilecek ilacın kanser tedavisinde kullanılacağını dile getirerek, “İlaç, özellikle göğüs ve yumurtalık kanserlerinde kullanılacak. Hastanelerde uzman hemşire ve doktorlar tarafından uygulanan bir ilaç sınıfındadır. Elde edilen molekülden dünyada 3 ilaç üretiliyor. Bu ilaçların dünyadaki ticaret hacmi 2 milyar dolar civarında. Ülke olarak bu ilaçlara ödediğimiz para ise yaklaşık 100 milyon lira olarak karşımıza çıkıyor. Fındık kabuğu atıklarını ele aldığımızda, uygun bir yatırımcıyla bunu ekonomiye kazandırdığımızda, sadece ithalatın önüne geçmiş olmayız, ihracat yapacak konuma geliriz.” şeklinde konuştu.
Kaynak: (AA)

Devamını Oku

Bilim

Bilimin Hayatımızdaki Önemi ve Yeri

Yayınlandı

üzerinde

Yazan

Günümüzde bilim hızla ilerlemekle birlikte, bilimin sonucu olarak ortaya çıkan teknoloji hayatımızı heralanda kolaylaştırmayı başarmıştır. 17. yüzyıl başlarında “Bilgi güç kaynağıdır.” diyen İngiliz düşünür Francis Bacon’u, sonraki yüzyıllarda meydana gelen gelişmeler doğrulamıştır. Günümüzde pek çok ülke,1960’lı yıllardan itibaren geliştirilmeye başlanan teknoloji odaklı iktisat teorilerine uygun olarak bilim ve teknolojiyi kalkınma modellerinin ana ekseni hâline getirmiş bulunmaktadır.

Türkiye, bu durumu fark edip bunun için gerekli organları kuran ülkeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. 1960’ta Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), 1963’te Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve 1993’te Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) kurulmuştur. Bu bilim koordinasyon organları, Türkiye’de bilim ve teknolojiyi belirlenmiş bazı sosyal hedeflere ulaşmak için yönlendirmekte, finansal destek sağlamakta ve gerekli alt yapı ve kurumları tesis etmektedir. Bilim ve teknoloji söz konusu olduğunda, en başta bahsedilmesi gereken kurumlar üniversitelerdir. Türkiye’de bu alanda da hızlı bir gelişme meydana gelmiştir. Üniversite sayıları hızla artmaktadır.

Bütün bu gelişmelerin paralelinde artık bilimin etkilemediği bir alan kalmamıştır. Bilim kendisini teknolojik gelişmelerle hissettirir hâle gelmiştir. Bilindiği gibi hayatımızın her noktasında teknolojik gelişmelere rastlanmaktadır. Tüm bunlarla birlikte bilimsel gelişmelerin bir ürünü olarak teknoloji kavramı ortaya çıkmıştır. Artık bilim üreten, bilimi en iyi şekilde teknolojisine yansıtan toplumların söz sahibi olduğu bir dünyada yaşamaktayız. Güçlü olmanın, insanlığın gidişatına yön vermenin yolu bilimden geçmektedir. Bizler de bilimin bu kadar hâkim olduğu bir dünyada daha üretken olmalıyız, değil mi?
Editör / Yazar: Uğur ÖRDEM

Devamını Oku

Öne Çıkanlar